قدیمی ترین خانه کاشان در معرض غارت سودجویان

قدیمی ترین خانه کاشان در معرض غارت سودجویان

مدیر مرکز پژوهشی کاشان شناسی دانشگاه کاشان گفت: بنای عبدالرزاق خان قدیمی ترین خانه تاریخی این شهرستان به دلیل بی توجهی در معرض تخریب و غارت سودجویان میراث فرهنگی قرار گرفته است.

محمد مشهدی نوش آبادی روز چهارشنبه با ابراز شگفتی از تخریب بی رویه این بنا بیان کرد: مسئولان امر بر مرمت خانه عبدالرزاق خان تاکید داشتند اما در این چند سال بخش هایی از جمله شاه‌نشین ضلع غربی تخریب شده و به طور مستمر مورد غارت سودجویان قرار دارد.
وی با اشاره به کند و کاو و تخریب روزانه این بنای ارزشمند افزود: خانه عبدالرزاق خان هم اکنون در تملک وزارت راه و شهرسازی است که شهرداری کاشان به دنبال تملک این بنا و احیای آن می باشد و امید می رود این اقدام ارزنده به نجات بنا بیانجامد.
مدیر مرکز کاشان شناسی دانشگاه کاشان بیان کرد: خانه تاریخی منتسب به 'عبدالرزاق خان' با معماری، گچ بری و نقاشی های ویژه به مساحت سه هزار و 600 مترمربع در 2 طبقه بنا شده و در محله پامنار کاشان واقع است.
او اضافه کرد: این خانه در کنار آب انبار عبدالرزاق خان واقع شده و به نام وی شهرت دارد اما هنوز سند یا مدرک محکمی برای انتساب این خانه به وی پیدا نشده؛ در صورت اثبات انتساب بنا به عبدالرزاق خان که محل حکومتش در دوره زندیه نیز بوده، این خانه را می توان قدیمی ترین، مهمترین و الگوی خانه های تاریخی کاشان نامید.
نوش آبادی با تاکید بر لزوم پژوهش های میدانی و اسنادی درباره صحت انتساب این خانه به حاکم کاشان در دوران زندیه گفت: کاوش های باستان شناسی و مقایسه تطبیقی ویژگی های معماری و هنری این خانه با دیگر بناهای دوران زندیه می تواند موضوع را روشن کند چرا که بیشتر بناهای تاریخی کاشان به دوران قاجار بازمی گردد.
مدیر مرکز کاشان شناسی دانشگاه کاشان عنوان کرد: ویژگی های بی مانند معماری مانند ارتفاع قابل ملاحظه اتاق ها در طبقه فوقانی (که در دیگر خانه های قاجاری کاشان کمتر دیده می شود) و نوع تزئینات متفاوت آن در بخش شاه نشین می تواند در تاریخ گذاری این خانه مهم تلقی شود.
به گفته او، عبدالرزاق خان کاشی والی کاشان در دوران زندیه و اوایل قاجاریه بود که پس از زمین لرزه ویرانگر 1192 ه.ق در این منطقه نسبت به بازسازی و ساخت بناهای عام المنفعه در شهر همت گماشت و به گفته برخی با درایت و هوشمندی وی کاشان از هجوم آقا محمدخان قاجار در امان ماند.
افزون بر یک هزار و 700 اثر تاریخی با ارزش در شهرستان کاشان شناسایی و تاکنون 320 اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

پیک سیلک
توسط: پیک سیلک 1396/11/29
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان