اعتیاد، چهارمین عامل سرباری و ایجاد مشکل افراد برای جامعه است / دکتر حاج جعفری : در کاشان بین هفت تا 10هزار نفر معتاد و یا درگیر سؤمصرف مواد مخدر هستند

اعتیاد، چهارمین عامل سرباری و ایجاد مشکل افراد برای جامعه است / دکتر حاج جعفری : در کاشان بین هفت تا 10هزار نفر معتاد و یا درگیر سؤمصرف مواد مخدر هستند

معاون درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: معضل اعتیاد پس از سوانح و تصادفات، بیماری های قلبی عروقی و بیمارهای روحی و افسردگی،چهارمین عامل ایجاد سرباری و مشکل سازبودن افراد برای جامعه محسوب می شود.

به گزارش پیک سیلک به نقل از کاشان آنلاین دکتر محمد حاج جعفری که صبح سه شنبه در مرکز معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان با خبرنگاران سخن می گفت با اشاره به اینکه افراد می توانند با توانمندی و خلاقیت، هم برای خود و هم برای اطرافیان و جامعه مؤثر باشند یادآور شد: مورد معکوس این قضیه هم صادق است و مثلأ هر فرد معتاد می تواند علاوه بر در چالش انداختن خود، 6/3 دهم درصد از افراد نزدیک و خودی را نیز درگیر بحران های این معضل می کند.

وی با اعلام این مطلب که چهار درصد از کل جامعه کشور درگیر معضل اعتیاد هستند افزود: تا پایان سال 95 دو میلیون و 808 هزارنفر معتاد در کشور ثبت شده که این آمار تا پایان سال 94، یک میلیون و 325 هزار نفر بوده است. به گفته‌ی معاون درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در شهرستان کاشان بین هفت تا 10هزار نفر متعاد و یا افراد درگیر سؤمصرف مواد مخدر هستند که نسبت به سرانه مصرف کشوری آمار پایینی است.

دکتر محمد حاج جعفری اعتیاد را مشکل و معضلی پیچیده و هزارتو که ترک مطلق در آن به سختی امکان پذیر است دانست و یادآور شد: تریاک و مشتقات آن،  حشیش و ترکیبات زیرمجموعه آن نظیر علف، ماری جوانا و گل و ماده هرویین و کراک و شیشه عمده ترین مواد مخدر مورد مصرف معتادان است.

وی با بیان این که یکی از راهکارهای کنترل معتادان، قطع مصرف مواد و سپس دارودرمانی و تجویز داروهای نگهدارنده و کنترل کننده" متادون تراپی " برای آنهاست افزود: عناصری مانند متادون که به نسبت مواد مخدر کم اثرتر و با تجویز پزشک و قیمت مناسب در دسترس معتادان قرار می گیرد می تواند به جای ترک مطلق تریاک و شیشه که کار سخت و طاقت فرساییست عمل کند.

معاون درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان ادامه داد: طبق گزارشات وزارت بهداشت در 95 درصد کمپ های ترک اعتیاد امکان برگشت پذیری بیمار معتاد به دوران قبل از ابتلا به این معضل اجتماعی ضعیف است اما در بحث کنترل و نگهداری بیمار معتاد با تجویز داروهای جایگزین مواد مخدر، احتمال سرایت هپاتیت و ایدز به فرد معتاد که از راه تزریق نیاز خود را تأمین می کند ضعیف می شود و از طرفی ماندگاری این داروها در بدن بیمار، تا 24 است اما موادی مثل هرویین تنها تا چهار ساعت قدرت ماندگاری دارد.

به گفته‌ی دکتر حاج جعفری از حدود 10 سال پیش در ایران و همچنین در کاشان مراکزی با نام mmt که بر اساس پروتکل سازمان بهداشت جهانی و سپس موافقت وزارت بهداشت با نام مراکز درمان سؤمصرف مواد مخدر نامگذاری شده اند هم اکنون تعداد این مراکز در کاشان و آران و بیدگل به 79 مورد رسیده است  و در هر مرکز 100 بیمار می توانند مورد پذیرش و معاینه و رسیدگی قرار بگیرند.

وی با اعلام این که یک سرتیم که همان پزشک است و افرادی مثل روانشناس و پرستار و مددکار اجتماعی نیز در این مراکز فعال هستند افزود: در مجموع می توان گفت هم اکنون در این 79 مرکز بین هفت تا 9 هزار فرد معتاد  تحت کنترل هستند و هر فرد بیمار بعد از مراجعه، در ماههای اول باید مراجعه هر روزه داشته و تحت کنترل باشند و در نوبتهای بعدی این روال می تواند به مراجعه های هفتگی تبدیل شود.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/09/29
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان