غیاث الدین جمشید کاشانی در فهرست مشاهیر سازمان جهانی یونسکو ثبت می شود

غیاث الدین جمشید کاشانی در فهرست مشاهیر سازمان جهانی یونسکو ثبت می شود

مدیر بخش فرهنگی یونسکو  در ایران از ثبت نام غیاث الدین جمشیدکاشانی ریاضیدان و منجم پرآوازه کشور در فهرست مشاهیر سازمان جهانی یونسکو در سال آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری پیک سیلک، دکترعبدالمهدی مستکین در چهارمین دوره یاوران کتاب در مجموعه ساربوک این شهرستان اظهار کرد:  کاشان دریای زرخیز است وعطر و بوی بالندگی و شکوفایی از این شهر  توسط سهراب، محتشم، غیاث الدین جمشید برای نسل ما به یادگار مانده است.

وی افزود: بخشی ازهویت ایران زمین مدیون بزرگان کاشان است، و پرسش این است ما فرزندان آنان برای نام نیکوی آنان چه کرده ایم.

وی با اشاره به برگزاری چهارمین دوره پایتخت کتاب ایران گفت: تاکنون هزار روستا و ۹۷ شهر برای گرفتن این عنوان فرهنگی نامزد شده اند.

مستکین تصریح کرد: ایده پایتخت کتاب ابتدا در سال ۲۰۰۱ در یونسکو برنامه ریزی شده و امسال برای چهارمین دوره معرفی شهر پایتخت کتاب ایران با معیارهای یونسکو در ایران برگزار می کنیم.

مدیر بخش فرهنگی یونسکو در ایران گفت: کاشان از شهرهایی است که در این سال ها طعنه به مبحث کتاب می زند تا عنوان پایتخت کتاب ایران برای این شهرتاریخی و با عظمت اتفاق بیفتد.

مستکین اظهار کرد: اگر کودکان و فرزندان خود را با موهبت رحمانی کتاب آشنا کنیم سراسر خاک ایران زمین پرصلابت و جاودانه خواهد شد.

وی تاکید کرد: درخانه ای که کتاب دادوستد نشود فروغ پرمهر کتابخوانی در آن دیده نخواهد شد.

 مدیر بخش فرهنگی یونسکو در ایران گفت: شهر پراگ یک نویسنده به نام کافکا دارد که ۲۰ میلیون نفر گردشگر به خاطر وی و کتاب هایش به این شهر سفر می کنند و اندازه ۱۰۰۰ چاه نفت از آن درآمدزایی می کنند و قدرت این شهر به خاطر کتاب می باشد.

مستکین با تاکید بر اینکه باید برای پرآوازه کردن ایران تلاش کنیم،  خاطرنشان کرد: هرجا جایگاه کتاب درخشش زیادی داشته باشد صلح، گفتگو، برکت و توسعه پایدار برای آن مکان اتفاق می افتد.

چهارمین مراسم تجلیل از یاوران و خادمان کتاب شامگاه چهارشنبه 96/9/22 با حضور جمعی از مسئولین شهری معاون استاندار و فرماندار ،رییس اداره فرهنگ و ارشاد کاشان و آران و بیدگل، مشاور فرهنگی اجتماعی شهرداری کاشان، اساتید، نویسندگان و شاعران، دوستداران کتاب و کتاب خوانی در مجموعه ساربوک برگزار شد.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/09/27
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان