آمار مبتلایان به دیابت در کاشان بیش از میانگین کشوری است

آمار مبتلایان به دیابت در کاشان بیش از میانگین کشوری است

روز جهانی غذا و دارو، فقر و گرسنگی در مقابل انباشت ثروت

چهارشنبه ۱۸ اکتبر مصادف با ۲۶ مهر در ایران روزی است که در جهان به نام روز فقر و گرسنگی و در ایران روز غذا و دارو نامگذاری گردیده است. این در حالی است که ۳۶ درصد مردم جهان روی خط فقر و قسمت اعظمی از این آمار زیر خط فقر یعنی با روزی کمتر از دو دلار زندگی می کنند. در کفه دیگر این ترازو نا میزان ۲۰ درصد افراد دنیا هستند که ۹۰ درصد ثروت جهان را در اختیار دارند. خشکسالی و تغییر اقلیم ، بیسوادی، جنگ ، فقدان فرهنگ و ایضا خود فقر و گرسنگی نیز نسبت به این عدم توازن اثر گذار و اثر پذیر است اما ایران در کجای این معادله قرار دارد و شهر ما کاشان در کجاست؟

دکتر حمید رضا بنفشه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در این روز ،خبرنگاران محلی را در جریان ماوقع قرار داد آنچه در زیر می خوانید چکیده ای از این نشست می‌باشد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان گفت: در حالی که میانگین مبتلایان به بیماری دیابت نوع یک و دو در کشور 10 درصد می‌باشد، آمارهای رسمی در حوزه فعالیت این دانشگاه، چهار درصد بیشتر از میانگین کشوری است.

به گزارش پایگاه خبری پیک سیلک به نقل ازخبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان در کاشان، حمیدرضا بنفشه در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: با وجود انتشار اطلاعات کافی در مورد بیماری‌های قندی، اما شهروندان ایرانی به سلامتی خود اهمیت نمی‌دهند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان افزود: در حالی که سه مولفه مدیریت اضطراب، تحرک بدنی و تغذیه سالم، کم هزینه‌ترین راهکارهای پیشگیری از ابتلا به دیابت و عوارض این بیماری می‌باشد اما مردم در سبک زندگی خود چندان توجهی به آنها ندارند.

بنفشه گفت: مردم هنگام خرید مواد غذایی باید به نشانگرهای تغذیه درج شده بر روی محصول توجه کنند تا از میزان کالری، قند، نمک، چربی کل و اسیدهای چرب ترانس موجود در آنها مطلع شوند که با سه محدوده تغذیه‌ای رنگ‌های قرمز (زیاد)، نارنجی (متوسط) و سبز (کم) نشان داده می‌شود.

وی با اشاره به بازرسی‌های مستمر از مراکز فروش تصریح کرد: یک میلیارد و 80 میلیون ریال کالای خوراکی، بهداشتی، آرایشی و دارویی غیرمجاز در 6 ماه نخست امسال از مغازه‌های این شهرستان جمع آوری شده است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: با انجام 102 بازرسی از داروخانه‌ها، 88 مورد بازرسی از مراکز فروش مواد آرایشی و بهداشتی، 14 مورد از عطاری‌ها که در نیمه نخست سال جاری صورت گرفت، تخلف 13 مرکز عرضه لوازم آرایشی و بهداشتی، پنج تخلف از عطاری‌ها و 2 مورد تخلف داروخانه‌ها کشف شد.

بنفشه از آغاز فعالیت بخش مراقبت‌های دارویی در بیمارستان شهید بهشتی کاشان خبر داد و گفت: خدمات بالینی جدیدی به صورت آزمایشی همزمان با 10 شهر دیگر در این بخش به بیماران ارائه خواهد شد که هم اکنون اتاق تمیز این بخش برای استفاده از محلول‌های تغذیه وریدی بیماران با اعتبار سه میلیارد و 500 میلیون ریال آماده بهره برداری شده است.

وی تاکید کرد: کاشان، قطب کنترل کیفیت گلاب و عرقیات گیاهی کشور است و یک دستگاه بررسی کیفیت و کشف گلاب و عرقیات گیاهی تقلبی به ارزش 6 میلیارد و 700 میلیون ریال خریداری شده و هم اکنون نمونه گلاب و عرقیات گیاهی از سایر نقاط برای بررسی به این مرکز ارجاع می‌شود.

به گزارش ایسنا، در منطقه کاشان، 52 کارخانه مواد غذایی، 22 کارگاه تولید گلاب، عرقیات، روغن کنجد، حلوا، کلوچه، چهار کارخانه تولید مواد بهداشتی- آرایشی و 2 شرکت تولید داروی گیاهی فعالیت می‌کند.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/07/27
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان