حجت الاسلام محمد کاظم راشد یزدی: کربلا یک اسطوره نیست بله یک فرهنگ است

حجت الاسلام محمد کاظم راشد یزدی: کربلا یک اسطوره نیست بله یک فرهنگ است

حجت الاسلام محمد کاظم راشد یزدی در نهمین روز آیین زیارت عاشورا که در خانه  تاریخی آل یاسین برگزار شد، گفت: کربلا تنها یک اسطوره نیست، بلکه یک فرهنگ است.

به گزارش پایگاه خبری پیک سیلک /  حجت الاسلام محمد کاظم راشد یزدی که در نهمین روز برگزاری زیارت عاشورا و در جمع فرماندار، شهردار، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر کاشان و صدها نفر از شهروندان کاشانی در خانه تاریخی آل یاسین سخن می گفت، اظهارداشت: کربلا یک اسطوره نیست بله یک فرهنگ به شمار می رود و ماندگاری آن به همین دلیل است چرا که اسطوره الگو و سرمشق نمی شود ولی فرهنگ قابل اتکا و الگو برداری است.

وی با بیان اینکه این روز ها تاریخ کربلا هزار و 378 مین سالش را سپری می کند، تصریح کرد: این زمان برای یک حادثه تاریخی بسیار بلند است، حوادث تاریخی مانند انسان روزی متولد می شوند و روزی روبه کهولت و پیری می نهند و تاریخ بنیه ای که بتواند همه حوادث را در خود نگهداری کند ندارد.

استاد حوزه علمیه افزود: هر  چندسال یک مرتبه صفحه سنگین تاریخ غلت می خورد و همه حوادث و وقایع را له می کند بنابراین واقعه ای که محکم است می تواند ماندگار باشد.

راشد یزدی خاطر نشان کرد: ما اگر از تاریخ توقع داشته باشیم که اسم و تمام حوادثی را که در زندگیمان رخ می دهد حفظ کند، توقع بی جایی است و تنها حوادث خاص باید بمانند و می مانند.

وی تاکید کرد: حادثه کربلا که به این مُعمَّری رسیده است، اسراری دارد که بدون آنها نمی توانسته این قدر عمر کند.

این استاد درس اخلاق حوزه علمیه، حادثه کربلا را نه تنها "ابقا" شده دانست بلکه دلیل "احیا"ی آن را مانند درختی که برگ ها و شاخه هایش همیشه تازه می ماند و میوه هم می دهد، تلقی کرد.

راشد یزدی با بیان اینکه حادثه کربلا چندین قرن از تاریخ جلوتر است، گفت: بسیاری هستند که در تخریب این درخت پر بار کوشیده اند، اگر چه جهان از نظر تمدن و فکری رو به جلو است اما کربلا چندین قرن از این تواریخ پیش است.

وی بیان کرد: حسین بن علی(ع) هنگامه ای در جهان پدید آورده که برای درک این معدن ارزشمند باید تفکر و تامل کرد تا کربلا از زیر خاک های بی توجهی بیرون بیاید.

استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه خداوند در سوره ابراهیم می فرماید: "الم تر كيف ضرب الله مثلا كلمة طيبة كشجرة طيبة"  تصریح کرد:  درخت پاکیزه هیچ گاه خزان ندارد مگر به اراده الهی اما بر اراده خداوند "احیا" است و در آیه بعدی خداوند از لفظ "  كَلِمَةٍ خَبِيثَةٍ كَشَجَرَةٍ خَبِيثَةٍ اجْتُثَّتْ" استفاده می کند که افرادی را بیان داشته که مانند خزه های بی ریشه هستند، پس اگر چیزی می خواهد احیا و ابقا بشود باید مانند درخت پاکیزه و ریشه دار باشد.

راشد یزدی گفت: واقعه کربلا برای خداوند پدیدار شد و تا زمانی که خداوند ماندگار باشد کربلا هم ماندگار خواهد بود چرا که اعمال حسین(ع) و یارانش خدایی بود.

گفتنی است، از دوشنبه 10 مهر به مدت 10 روز (دهه دوم محرم) از ساعت 6:45 در خانه تاریخی آل یاسین"خانه ملل" آیین پر فیض زیارت عاشورا همراه با مداحی و سخنرانی برگزار می شود و حضور در این مراسم معنوی برای عموم آزاد است، همچنین آخرین روز زیارت عاشورا فردا چهارشنبه برگزار خواهد شد.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/07/19
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان