جمعیت کویر سبز و پاکسازی نمادین معابر عزاداری در روز تاسوعا

جمعیت کویر سبز و پاکسازی نمادین معابر عزاداری در روز تاسوعا

به گزارش پایگاه خبری پیک سیلک به نقل از کاشان نیوز/ ظهر روز هشتم مهرماه، همزمان با روز تاسوعا، اعضای سازمان مردم نهاد زیست محیطی «جمعیت کویر سبز کاشان»، به پاکسازی خیابان ها و معابر محل حضور هیئت های عزاداری و ایستگاه های صلواتی، پرداختند.
در این برنامه که از ساعت ۱۱:۴۵ و از مقابل بیمارستان نقوی در خیابان شهید رجایی شروع شد، اعضای جمعیت کویر سبز با کاورهای سبز رنگ حاوی شعارهای محیط زیستی، دستکش و پاکت های زباله بزرگ، مسیر چهارراه آیت الله کاشانی تا میدان کمال الملک را از زباله های پلاستیکی، پاکسازی کردند. پاکسازی دور میدان کمال الملک و سپس برگشت از همان مسیر، ادامه این برنامه بود. این برنامه با حضور در خیابان آیت الله کاشانی و چهارراه غزنوی، به پایان رسید.
صحبت و آموزش های زیست محیطی با برخی مردم و برخی متولیان پذیرایی در ایستگاه های نذری، از برنامه هایی بود که در طول این پاکسازی صورت پذیرفت. این دومین سالی است که جمعیت کویر سبز، چنین برنامه ای را انجام می دهد. استقبال مردم عادی از این برنامه نیز، مثبت بود و در طول مسیر، چند نفر از مردم عادی (از دختر ۱۰ ساله تا روحانی جوان) به این حرکت پیوستند. مشاهدات میدانی اعضای جمعیت کویر سبز نشان میداد که خیابان ها و معابر محل پاکسازی، نسبت به سال گذشته وضع بهتری داشتند.


متأسفانه با وجودی که بارها و بارها از ضررهای ظروف یکبار مصرف (چه از نظر سلامتی برای انسان و چه از نظر عدم تجزیه در طبیعت) گفته شده است، ولی همچنان اکثر قریب به اتفاق هیئت های عزاداری، همچنان از این ظروف استفاده می کنند و معلوم نیست چند سال دیگر طول خواهد کشید تا این فرهنگ غلط از جامعه ما رخت بر بندد.
امید است با انجام این کارهای نمادین، فرهنگ ِ زیست ِ شهری همشهریان ما، روز به روز مترقی تر شود و علاقه مندان و عزاداران حضرت امام حسین (ع) هم با تمام وجود درک کنند که اگر امام حسین (ع) در روزگار ما زندگی می کرد، قطعاً حفظ محیط زیست و پاکیزگی شهری را از مصادیق امر به معروف، می دانست و بنابراین ما نیز باید با تأسی از آن امام بزرگوار، سعی کنیم تا این ابتدایی ترین حقوق شهروندی یکدیگر را رعایت کنیم. همچنین باید با تمام وجود لمس کنیم که پاکبان های عزیز، قرار نیست تاوان اشتباهات ما را بدهند. کافی است قبل از آن که یک زباله خشک یا تر روی زمین بریزیم، چند ثانیه به این کار خود «فکر» کنیم و اگر وجدانمان راضی شد آن را انجام دهیم.
برنامه پاکسازی معابر عزاداری، قرار است فردا (روز عاشورا) نیز با همکاری اعضای جمعیت کویر سبز و گروه کوهنوردی رستا، انجام شود. شرکت در این برنامه برای عموم دوستداران محیط زیست، آزاد است.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/07/15
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان