کاشان آمادگی کامل برای برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان را دارد.

کاشان آمادگی کامل برای برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان را دارد.

به گزارش پایگاه خبری پیک سیلک / معاون استاندار و فرماندار ویژه کاشان با بیان اینکه یکی از بزرگترین افتخارات منطقه کاشان، حضور پر فیض سلطان علی بن امام محمد باقر(ع)  و وجود مضجع شریف آن حضرت است افزود : هر روزه بر شناخت و معرفت نسبت به آن حضرت در منطقه و کل کشور افزوده شده واز جایگاه ویژه تری برخوردار می شوند.

دکتر مومنیان در اولین جلسه ستاد هماهنگی برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان با اشاره به عنایت خاص مقام معظم رهبری به امامزاده حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع) اظهارداشت: ایشان نه تنها فرزند بلافصل امام معصوم بلکه از دانشمندان و علمای عصرخویش بوده که بدستور حضرت امام محمدباقر(ع) به این منطقه عزیمت کرده اند و از جایگاه ویژه ایی برخوردار و مورد عنایت همه اقشار جامعه هستند و آستان مقدس این امامزاده باب معرفت و فَضایی برای ترویج معنویات است .

فرماندار کاشان با یاد آوری برگزاری این مراسم در دو جمعه دوم و سوم مهرماه هر سال و با حضور بیش از نیم میلیون نفر از اقشار مختلف ایران و جهان در مشهد اردهال افزود : مردم دارالمومنین کاشان همواره نشان داده اند که با خلوص نیت در دایره امامت و ولایت قرار گرفته و با آگاهی و بصیرت، پیشرو دفاع از مبانی ارزشمند اسلامی می باشندکه می توان گفت برگزاری باشکوه مراسم سنتی قالیشویان تجلی این پیمان است.

مومنیان با بیان اینکه هر چه این مراسم  با شکوه تر و در خور جایگاه این امامزاده واجب التعظیم انجام شود،  شناخت بهتری از این حضرت به جامعه خواهیم داد از تمامی مدیران دستگاه های اجرایی و مسئولین کمیته ها خواست نهایت تلاش خود را برای اجرای هر چه بهتر این مراسم انجام و با بررسی نقاط ضعف سالهای گذشته آنها را برطرف و بر نقاط قوت خو د بیافزایند.

رئیس ستاد هماهنگی برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان تاکید کرد: همه ی مسئولین با نگاه تخصصی،  اقداماتی که قرار است برای منطقه ، مردم و زائرین به خصوص در برگزاری مراسم روز قالیشویان ارائه دهند را با دقت مرور نموده و با داشتن نقشه راه و برنامه ریزی مشخص و با آمادگی کامل در مراسم حاضر شوند.

فرماندار در ادامه با توجه به صحبتهای نمایندگان کمیته ها و بررسی امکانات و برنامه ریزیهای انجام شده در این حوزه ها به آمادگی کمیته‌های 11 گانه ستاد مراسم اشاره کرد و افزود: کمیته حمل و نقل و ترافیک، کمیته امنیتی و انتظامی، کمیته فرهنگی‌، تبلیغات و اطلاع رسانی، کمیته سقایت و تامین آب مصرفی،کمیته بهداشت و درمان،کمیته ساماندهی بازارچه،کمیته امر به معروف و نهی از منکر، کمیته پشتیبانی خدمات و رفع سد معبر، کمیته ایمنی، کمیته تشریفات و پذیرایی از میهمانان وکمیته نظارت و ارزیابی، کمیته‌های یازده‌گانه ستاد برگزاری مراسم قالیشویان هستندکه هر کمیته با تشکیل جلسات جداگانه  و ارایه شرح وظایف به اعضا ، آمادگی خود را در انجام برگزاری این مراسم معنوی و جهانی اعلام نموده‌اند.

مومنیان در پایان ضمن تاکید به نیروهای نظامی و انتظامی بر کنترل و نظارت دقیق وکامل بر رفت و آمد ها در شلوغی و ترافیک بالای مراسم یادآور شد : توجه به مباحث امنیتی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و شکر خدا کشور از امنیت مطلوبی برخوردار است ولی دشمن همواره این امنیت را نشانه گرفته است،  از اینرو ضروری است تا مباحث امنیتی را جدی گرفته و تلاش کنیم تا مراسم در امنیت کامل و با شکوه هرچه تمام تر برگزار گردد.

امامزاده حضرت سلطانعلي بن امام محمد باقر (ع) در قرن دوم هجري قمري بنا به دعوت مردم ولايتمدار كاشان و فين وبه امر پدر بزرگوارش حضرت امام محمد باقر (ع) و براي ترويج و تعليم شريعت مقدس اسلام عازم كاشان شد كه پس از سه سال ارشاد و هدايت مردم در منطقه اردهال كاشان گرفتار مزدوران ظالم هشام بن عبدالملك مروان شده و پس از يك جنگ نا برابر بطور ناجوانمردانه و مظلومانه مانند جد بزرگوارش امام حسين (ع) به شهادت مي رسد .

مراسم سنتي مذهبي قاليشويان فين كاشان تنها مراسم مذهبي است كه تاريخ برگزاري آن به صورت شمسي محاسبه مي‌شود، تكرار نمادين مراسم تشييع پيكر امامزاده سلطانعلي توسط مردم فين كاشان در يك‌هزار و 314 سال قبل است.

مشهد اردهال در 45 كيلومتري جنوب غربي كاشان واقع است.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/06/23
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان