پژوهشگران دانشگاه کاشان به دانش ساخت میکرورآکتور دست ‌یافتند

پژوهشگران دانشگاه کاشان به دانش ساخت میکرورآکتور دست ‌یافتند

عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه کاشان گفت: پژوهشگران این دانشگاه در تحقیقات آزمایشگاهی خود به دانش ساخت میکرورآکتورهایی دست ‌یافتند که می‌توان با کمک آن هیدروژن ناخالص تولید شده را در مرکزهای صنعتی مانند پالایشگاه و پتروشیمی‌ها تصفیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری پیک سیلک به نقل از روابط عمومی دانشگاه کاشان، عبدالله ایرانخواه اظهار کرد: این میکرورآکتورها که از فناوری نانو بهره می‌برند را می‌توان جایگزین رآکتورهای حجیم کرد.
وی با اشاره به ضرورت خالص‌سازی گاز هیدروژن پیش از استفاده از آن به‌عنوان خوراک پیل سوختی، گفت: در این طرح پیل سوختی وسیله‌ای است که انرژی شیمیایی را بطور مستقیم به انرژی الکتریکی تبدیل می‌ کند.
این پژوهشگربا بیان اینکه هیدروژن مورد استفاده به‌ عنوان خوراک درپیل‌های سوختی ‌باید خالص ‌سازی شود افزود: خالص‌ سازی هیدروژن در سامانه‌ فراورش سوخت در 2 مرحله انجام می‌شود که بطور معمول حدود 50 درصد حجم سامانه را اشغال می کند.
ایرانخواه استفاده از یک فرایند جایگزین به ‌منظور کاهش حجم سامانه را حائز اهمیت دانست و گفت: در این تحقیق که در ادامه تحقیقات گذشته صورت گرفته، فرایند خالص‌سازی دومرحله‌ای با یک فرایند تک ‌مرحله‌ای جایگزین شده است.
عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه کاشان یادآوری کرد: دراین راستا یک میکرورآکتور نانوساختار طراحی شده عضو اصلی فرایند تک ‌مرحله‌ای خالص‌ سازی هیدروژن خواهد بود.
به گفته‌ وی با جایگزینی سامانه‌های رایج با سامانه میکرورآکتوری طراحی‌شده در این طرح، هم فضای اشغال شده و هم هزینه‌های مربوط به فرآیند کاهش چشمگیری خواهد داشت.
ایرانخواه افزود: در این طرح یک کاتالیست با ترکیب شیمیایی Ni-K/CeO2 سنتز شده و بر روی یک صفحه از جنس فولاد زنگ نزن با استفاده از روش الکتروفورتیک پوشش داده شده است و در داخل میکروراکتور شیاردار در محدوده دمایی 300 تا 390 درجه‌ سانتی‌گراد فعالیت بسیار خوبی از خود نشان داده است.
وی خاطر نشان کرد: مورفولوژی لایه‌ی کاتالیستی با بهره گیری از روش پراش اشعه‌ ایکس، میکروسکوپ الکترونی روبشی و میکروسکوپ نوری سه ‌بعدی مورد بررسی قرار گرفته است و همچنین عملکرد میکرورآکتور ساخته شده از حیث حذف گاز کربن مونواکسید از هیدروژن نیز مورد ارزیابی قرار گرفت.
عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه کاشان گفت: با توجه به این نکته که هدف از این تحقیق دستیابی به بهترین پوشش کاتالیستی برای به دست آوردن بالاترین میزان فعالیت واکنشی بوده است، در این تحقیق به بررسی تاثیر پارامترهای مهم فرایند الکتروفورتیکی یعنی زمان و ولتاژ اعمالی بر پوشش کاتالیستی پرداخته شده است و با توجه به نتایج به ‌دست‌آمده، در شرایط بهینه میزان تبدیل مونواکسید کربن 93 درصد بوده است.
این تحقیقات حاصل تلاش عبدالله ایرانخواه عضو هیات علمی دانشگاه کاشان و مهسا بازدار دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه است.
در دانشگاه کاشان هفت هزار و 741 دانشجو در 194 رشته گرایش در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/06/07
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان