نقطه سر خط ! عاقبت پروژه‌ی نافرجام پارکینگ سازی خیابان امیریه

نقطه سر خط ! عاقبت پروژه‌ی نافرجام پارکینگ سازی خیابان امیریه

پایگاه خبری پیک سیلک به نقل ازکاشان آنلاین -  داستان پارکینگ سازی در خیابان امیریه به سرانجامی جز پرکردن گودال طولی حفر شده در این خیابان تازه ساز و در نتیجه تسطیح خیابان نمی انجامد. خروارها خاک به جای خودشان برمی گردند. پروژه‌یی که به گفته سرپرست منطقه یک شهرداری کاشان در روزهای پایانی سال 1395 با هدف زیر سازی، تسطیح و بهسازی آسفالت خیابان با حفاری بخشی از معبر آغاز شد. اما آنقدر بر سر این که با کدام شکل و شیوه شامل انتخاب پیمانکار و بودجه اختصاصی و از همه مهمتر مباحث فنی آن بین شهرداری و شورای شهر کار به بحث و گفتگو کشید که در نهایت اکنون خبر می رسد همه چیز به نقطه سر خط ختم شده. یعنی پارکینگ بی پارکینگ! قرار است طول و عرض گودال پر شود و خیابانی نونوار و بهتر از قبل به شهروندان و به ویژه ساکنین محله قدیمی پشت مشهد تحویل دهند و پروژه‌ی ایجاد پارکینگ را به بافت فرسوده اطراف این خیابان بعد از آزادسازی منتقل کنند.

این خبری است که سرپرست منطقه یک شهرداری کاشان همین یکی دو روز پیش درباره چگونگی روند پروژه خیابان امیریه اعلام کرد. به گفته‌ی مرتضی والی زاده شهرداری کاشان با توجه به فرورفتگی های موجود در خیابان امیریه ، در روزهای پایانی سال 1395 با هدف زیر سازی، تسطیح و بهسازی آسفالت خیابان، حفاری بخشی از معبر را آغاز کرد اما در طول زمان خاک برداری در پی پیشنهاد تعدادی از معتمدین و اهالی خیابان به شورای شهر مبنی بر تبدیل سطح زیرین به" پارکینگ" و مصوبه اولیه شورا مقرر شد تا شهرداری مقدمات بررسی این طرح و اخذ مجوزهای مربوطه و هماهنگی با دیگر دستگاه ها را برای پیگیری طرح دنبال نماید.

سرپرست منطقه بافت تاریخی کاشان ارسال لایحه شهرداری به شورا در خصوص مساعدت و رعایت شرایط اقتصادی کسبه امیریه و انتقال کسبه و تأمین هزینه های آن از محل اعتبار پروژه را نیز از اقدامات مهم پیش از آغاز این پروژه می داند و معتقد است خیابان امیریه جدا از آن که نقش مهمی در انتقال ترافیک شهری بر عهده دارد در اتصال کمربندی به مرکز شهر، محور بازار و بافت تاریخی هم می تواند نقش ایفا کند.

.. و اما بشنوید از اوضاع و احوال عمق زمین فرسوده و قدیمی خیابان امیریه که به گفته‌ی والی زاده به دلیل وضعیت نابسامان و خطرناک خیابان، حفاری در برخی نقاط تا عمق پنج متر صورت گرفت که در برخی از سطوح  به دلیل وجود سردابه، سطوح نمناک و بستر نامناسب، به اجبار حفاریِ بخش وسیعی از خیابان به طول 300 متر انجام پذیرفت و باعث شد تا طول خاکبرداری مسافتی از حوالی میدان دروازه دولت تا چهارراه محله میدان امیر را طی کند. یعنی همه‌ی طول خیابان امیریه.

سرپرست منطقه بافت تاریخی کاشان می گوید: این پروژه از ابتدای سال 96 با هدف اجرای پارکینگ و ادامه روند کار طراحی و محاسبات فنی پروژه، برآورد ریالی و بودجه لازم ، انتخاب پیمانکار، تملک زمینهای مجاور به منظور ایجاد رمپ های ورودی خروجی و اخذ مجوز های لازم از مراجع ذی ربط نظیر کمیسیون ماده پنج شورای عالی شهرسازی، و نیز شورای ترافیک شهرستان و نهایتأ مصوبه کمیسیون امور عمرانی و فنی شورای اسلامی شهر به صورت جدی دنبال شد.

والی زاده اما در ادامه به بیان دلایل توقف ساخت پارکینگ طبقاتی در خیابان امیریه می پردازد. فرایندی که در نهایت باعث شد تا طرح اولیه شهرداری یعنی بهسازی، ایمن سازی و ساماندهی خیابان امیریه و چیزی که از اول در پی آن بودند در دستور کار قرار گیرد و به نوعی همه چیز برگردد به نقطه سر خط! به گفته‌ی والی زاده در ادامه برگزاری جلسات مشترک شورای اسلامی شهر کاشان و شهرداری ضمن بررسی ابعاد فنی و اقتصادی این پروژه و نقطه نظرات تعدادی از  اعضای شورا که انتقال مطالب شهروندان و اهالی محل را بیان کردند و اطاله پاسخگویی بعضی حوزه های مربوطه جهت ارائه مجوزات لازم برای ایجاد پارکینگ، شورای شهر بر همان نظر اولیه شهرداری که همان کوبش و تحکیم بستر بود رأی داد و مقرر شد بحث تأمین پارکینگ لازم به شکل طبقاتی یا مکانیزه در بافت های فرسوده مجاور صورت پذیرد.

مثل معروفی است که می گوید اول چاه را بکن و بعد منار را بدزد. مثالی که می شود برای پروژه نافرجام پارکینگ خیابان امیریه به کار برد. چند ماه حفاری و گودبرداری برای عملیاتی که موانع متعددی مقابلش ایجاد شد. از لزوم در نظرگرفتن الزامات اداره میراث فرهنگی و شورای ترافیک تا ان قلت های بخشی از شورای شهر که معتقد بود شهرداری بیش از حد برای موارد فنی پروژه مته بعه خشخاش می گذارد و در این اوضاع بی پولی با یک بودجه مشخص و مثلأ نه چندان زیاد می شود کار را به پایان برد همه و همه باعث شد تا همانی بشود که از اول قرار بود بشود! یعنی برای خیابان امیریه لقمه یی گرفته شد که امکان نداشت یک شبه هضمش کرد! به هر حال پای کلی اداره و دستگاه و ارگان و مباحث فنی و تخصصی در میان بود و مردم هم که خیلی نمی توانند صبر کنند و صبح تا شب گودالی را ببینند که حالاحالاها قرار نیست برایش اتفاقی بیفتد.

حالا که همه برای برگشتن سر خانه اول به توافق رسیده اند نوبت برگشتن لودرها و شروع عملیات خاک گذاری! است .. دوباره برای وانت بارها و نیسان های اطراف میدان دروازه دولت که پاتوق انتظارشان برای مشتری در این مدت چند ده متری به نزدیک شهرداری منتقل شده بود می شود روز از نو و روزی از نو، اما این بار با یک خیابان نونوار و مسحکم و زیرسازی شده ..

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/05/29
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان