کمال الملک اندیشه های نوینی را در نقاشی معاصر به جود آورد

کمال الملک اندیشه های نوینی را در نقاشی معاصر به جود آورد

به گزارش پایگاه خبری پیک سیلک / رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان گفت: كمال‌الملك بزرگ‌ترين نقاش دوران قاجاريه است كه ظهور او حلول انديشه‌هاي نوين در نقاشي معاصر ايران را به همراه داشت.

مصطفی جوادی مقدم در  هفتاد و پنجمین سالگرد درگذشت کمال الملک نقاش پرآوازه کاشانی اظهار کرد: کمال الملک در دوران حیاتش علاوه بر ایجاد روش های نوین در آموزش هنر مکتب نقاشی کمال الملک را به وجود آورد.

وی افزود: بنابر شواهد موجود از کمال الملک در طول دوران زندگی خود 170 تابلو نقاشی برجای مانده که هرکدام دارای ارزش و سندیت مصوری از زندگی مردم کشور است.

وی کمال الملک را یکی از هنرمندان پرنفوذ تاریخ هنر ایران دانست و افزود: این شاعر کاشانی در زمان حیاتش حکومت پنج پادشاه را دید ولی هیچگاه همراه و همگام با سیاست های دربار نشد‌.

وی ادامه داد: نقش ایشان در امضای فرمان مشروطیت در زمان مظفرالدین شاه قاجار و مخالفت با سیاست های رضا شاه که منجر به مهاجرت تبعیدگونه و زندگی در نیشابور شد گواه روحیات آزاداندیشی این نقاش کاشانی است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان با اشاره با اینکه آرامگاه کمال الملک در نیشابور است  گفت کمال الملک از خاندان با اصالت غفاری کاشانی می باشد که هنرمندان زیادی مانند صنیع الملک در این خاندان پرورش یافته اند.

جوادی مقدم خاطرنشان کرد: با توجه به آثار ماندگار کمال الملک و زندگی پرفراز و نشیب این نقاش ایرانی در دوران های حساس تاریخ ایران باید کنگره ها و همایش های شایسته ای برای معرفی وی در کاشان صورت بگیرد.

محمد غفاری کاشانی ملقب به کمال الملک در سال 1224 در کاشان متولد شد و پس مهاجرت به تهران و دربار ناصرالدین شاه اصول و فنون نقاشی را فرا گرفت .وی با سفربه اروپا و اشنایی با هنر این قاره به خوبی از فنون و اسلوب نقاشان اروپایی در خلق آثارش بهره برد.کمال الملک سرانجام در روز ۲۷ مرداد ۱۳۱۹ و در سن ۹۵ سالگی در نیشابور درگذشت و در جوار آرامگاه عطار نیشابوری دفن شد.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/05/29
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان