شب، سکوت، کویر

شب، سکوت، کویر

پایگاه خبری پیک سیلک : جابر تواضعی / برای من مهم‌ترین بخش‌های زندگی و رابطه با آدم‌ها، جاهایی است که از خودمان حرف می‌زنیم و خودمان را افشا می‌کنیم. بقیه جاها داریم برای هم نقش بازی می‌کنیم. هرچی تصویری که از طرف دارید آرمانی‌تر و دست‌نیافتنی‌تر است، یعنی طرف بازی بهتر و زیرپوستی‌تری دارد و اگر چیزی را وانمود نمی‌کند، حداقل دارد چیزی و بلکه چیزهایی را پنهان می‌کند.

این ماجرا ربطی به قوت و ضعف آدم‌ها ندارد. به‌زعم من کسی که درونیاتش را اعتراف می‌کند- بخوانید همان درد دل خودمان- آدم ضعیفی نیست که هیچ، آدم جسوری است. کسی است که می‌تواند بدون رودربایستی با خودش نقابش را بردارد و بی‌نگرانی برای پرسونای کاذبی که پیش ما و دیگران ساخته یا ساخته شده، از سلف و «خویشتن»اش حرف بزند.

نمونه دینی یا اسطوره‌ای‌اش برای من علی (ع) است و سر فروبردنش در چاه. کسی توان کشیدن بار حرف‌های او را نداشت و او سر در چاه می‌کرد. ما از او که قوی‌تر نیستیم.

ربطی به سن و سال، موی سفید و سبیل از بناگوش دررفته هم ندارد. داشتن یک سنگ صبور خوب نعمتی است. این سنگ صبور می‌تواند همسر، خانواده، دوست یا حتی مشاور و روان‌شناسی باشد که در ازای دریافت پول حرف‌هایتان را می‌شنود. و اصلاً چرا «یک» سنگ صبور؟ هر آدمی می‌تواند سنگ صبور بخشی از وجود شما باشد.

برای همین است که وقتی جمعه شبی به اتفاق دوستان جانی به کویر سُنبَک می‌زنیم و در دل تاریکی کویر و ستاره‌ها را تماشا می‌کنیم و بعد از این‌که هر کی هرچی درباره ستاره قطبی و دب اکبر و اصغر دارد رو می‌کند، زیباترین بخش این دیدار برای من جایی است که بغض دوست سبیل از بناگوش‌دررفته‌مان سر باز می‌کند و از خود این روزها و دغدغه‌هاش می‌گوید.

این جمله منتسب به شریعتی است که سرمایه‌های هر دلی حرف‌هایی است که برای نگفتن دارد. نمی‌دانم پس‌وپیش این جمله چی بوده. ولی می‌توانم بگویم این جمله به خودی خود برایم جمله معتبری نیست. به نظرم سرمایه‌های هر دلی، توانایی ابراز حرف‌ها و عقایدی است که شاید بی‌دلیل سال‌ها آن‌ها را خِرکِش می‌کند. می‌ماند پیدا کردن سنگ صبور خوب که غیر از شانس به تلاش خودمان هم بستگی دارد.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/05/28
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان