چرا روز خبرنگار را دوست ندارم؟

چرا روز خبرنگار را دوست ندارم؟

پایگاه خبری پیک سیلک : جابر تواضعی / از کلمه و لفظ «خبرنگار» خیلی دل خوشی ندارم، بیش‌تر به خاطر وجهه بیرونی‌ای که از این کلمه وجود دارد. مثل اکثر چیزها دو نگاه افراطی درباره این شغل وجود دارد.

اولی نگاهی کاملاً آزادمنشانه و رادیکال است. چون خبرنگاری باید همه چیز را بدانی و اصلاً مهم نیست که حوزه تخصصی‌ات کدام است. خبرنگار در نگاه این آدم‌ها چیزی است در ردیف خبرنگارانی که ماجرای واترگیت را باعث شدند یا دست پایینش اوریانا فالاچی، با همان درجه آزادی.

نگاه دوم نگاهی کاملاً تقلیل‌گرایانه است. خبرنگار کسی است که دنبال دردسر است و اموراتش از این راه می‌گذرد. همه‌اش دنبال این است از رهگذر اتفاقات این‌چنینی برای خودش نمدی بدوزد. خبرنگار یعنی فضول، یعنی نخود هر آش، یعنی موی دماغ. کسی که کارش سرک کشیدن به‌جا و بی‌جا در کارهایی است که به او نیست.

هر دو نگاه تحت تأثیر رسانه‌ها و به‌خصوص سینما است و هر دو به یک اندازه احمقانه و ابلهانه است. برای من هیچ‌کدام از این دو نگاه موضوعیت ندارد و چون نمی‌توانم تصور عام را در موردش عوض کنم، از این واژه خوشم نمی‌آید.

واقعیت این است که در این سال‌ها خبرنگاری در حد کارمندی که هشت ساعت در روز در اداره‌اش کارت می‌کشد، تنزل کرده. در عوض به مدد رسانه‌های مجازی با پدیده جدیدی روبه‌روییم که من اسمش را می‌گذارم «شهروند-خبرنگار».

دلیل دیگر بی‌علاقگی‌ام این است که در کلمه خبرنگار از پردازش و تحلیل خبری نیست. اگر بنا به انتخاب باشد، من واژه «روزنامه‌نگار» را ترجیح می‌دهم. روزنامه‌نگار کسی است که روی هر خبری و هر چیزی تحلیل دارد. 

می‌گویند اسمش را نیار، خودش را بیار. از جنگ واژه‌ها که بگذریم، من روش و منش خبرنگاری را دوست دارم. خبرنگار یعنی کسی که پرسش دارد، کسی که سؤال‌مند است و سؤال مال کسی است که نسبت به خودش، خدا، هستی و دیگران دغدغه دارد. خبرنگار کسی است که حاضر است برای سؤال‌هاش هزینه بپردازد. خبرنگار یعنی کسی که چون هیچ چیز را سر طاقچه عادت نمی‌گذارد، مدام در حال آشنایی‌زدایی است و با ذهن بی‌ذهنی و بدون قضاوت با هر چیز روبه‌رو می‌شود. 

می‌پرسد تا خودش و دیگران اشتباه قضاوت نکنند. تا همه چیز شفاف یا لااقل شفاف‌تر باشد. پرسش در این زمانه بی‌حوصلگی که همه چیز در سطح می‌گذرد و کسی حوصله غور و تفحص ندارد، چیز خوبی نیست و طبعاً پرسش‌کننده هم آدم محبوبی نیست. سؤال چرت آدم را پاره می‌کند و هیچ‌کس از خواب‌زدگی و خماری خوشش نمی‌آید.

با این حال با این تعریف من تا پایان عمر لااقل این روش را در زندگی خودم ادامه خواهم داد. من خماری سؤال را به عمری چرت و نشئگی ترجیح می‌دهم.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/05/24
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان