انتخاب شهردار و مقابله با عوام فريبي درمديريت شهري؛ اولين چالش شوراي جديد

انتخاب شهردار و مقابله با عوام فريبي درمديريت شهري؛ اولين چالش شوراي جديد

پایگاه خبری پیک سیلک / با مشخص شدن نتيجه انتخابات پنجمين دوره شوراي اسلامي شهر كاشان و پيروزي ليست همدلي در اين انتخابات و كسب اكثريت اعضاي شورا، اولين چالش جدي اين شورا عيان شد. بدون شك در كنار ساير وظايف و كاركردهاي نظارتي و تقنيني شورا، يكي از مهمترين وظايف آن، انتخاب شهردار به عنوان عامل و مجري تصميمات شوراست.
 در اهميت آن همين بس كه اگر اين انتخاب صحيح و درست صورت گيرد كار شورا آسان و بي دغدغه پيش خواهد رفت. البته كه انتخاب شهردار از مهمترين و سخت ترين تصميمات همه شوراها در ساير شهرهاي كشور به حساب مي آيد. اين موضوع در كاشان پيچيدگي خاص خود را دارد.  بروز اختلاف نظر بين اعضاي شوراي چهارم در ميانه راه خود عاملي شد براي تغيير در تركيب شورا. يادمان نرفته در شوراي چهارم اختلاف نظرهايي كه در ابتدا بين اكثريت و اقليت وجود داشت چگونه باعث ريزش اعضاي طيف اكثريت شد. 
مهمترين دليل اختلاف نظر در شوراي چهارم، عملكرد شهردار بود. بدون شك فعاليت هاي گسترده شهرداري كاشان در زمان محمد ناظم رضوي انتقادات زيادي در بين اعضاي شورا با خود به همراه داشت. عدم نظارت پذيري شهرداري، عدم اولويت بندي مناسب در فعاليت ها و انجام پروژه هاي غيرضرور و غير مرتبط، افزايش بدهي هاي شهرداري، افزايش نيروي انساني با دستمزدهاي آنچناني از جمله مهمترين محورهاي انتقادات و موضوعات مورد مناقشه در شورا بود.
در  هر صورت عملكرد ناظم رضوي پسر خوب يا بد، ضعيف يا قوي، در حال حاضر انتخاب مجدد آن به سمت شهردار كاشان مي بايست صرفاً از كانال و مسير شورا گذر كند. متاسفانه طيف اقليت شورا و موافق شهردار در مدت زمان كوتاه باقيمانده تا پايان عمر شوراي فعلي، تلاش و كوشش فراواني كرده اند تا شايد بتوانند با فشار بر طيف اكثريت، شهردار فعلي را ابقا كنند. اين طيف كه اتفاقاً خيلي منسجم تر و با برنامه تر از طيف اكثريت عمل نموده با استفاده از رسانه هاي همسو، راه اندازي كمپين هاي حمايت از شهردار در فضا ي مجازي، امضاي طومار و نصب بنر بر در و ديوار شهر از سوي برخي اشخاص و هيئت هاي مذهبي! و حتي توسل به برخي علما و چهره هاي سرشناس سعي در ايجاد فشار بر شوراي جديد به منظور منصرف كردن آن از انتخاب شهردار جديد دارند. در كنار همه ي اين برنامه ها، اين گروه با تأكيد بر اقدامات و پروژه هاي مردم پسند نظير فرودگاه كاشان، آسفالت خيابان ها، پل مصلي، باشگاه داري و دهها پروژه ي رنگ و لعاب دار ديگر سعي در فريب افكار عمومي دارند.  بديهي است اگر براي هر شخصي پروژه هاي فوق را فهرست كنند قطعاً از چنين شهرداري حمايت نموده و خواستار ادمه فعاليت وي مي شود غافل از اينكه انجام خيلي از اين پروژه ها در فضايي غيرشفاف با هزينه هاي سرسام آور اجرا شده و خيلي از افراد از انواع ريخت و پاش هاي صورت گرفته در شهرداري بي خبرند چه در غير اينصورت نظرشان در اينخصوص تغيير خواهد كرد. در هر صورت چه خوشمان بيايد چه نيايد، اكثريت شوراي جديد كه از ليست همدلي به شورا راه يافته اند قصد تغيير شهردار را دارند. بايد به اين تصميم احترام گذاشت. اكثريت راي دهندگان در كاشان اختيار تصميم گيري براي اداره شهر را به اين افراد محول نموده اند. پس نبايد با هر دليل ولو به ظاهر موجه و منطقي مقابل خواست و اراده منتخبين مردم بايستيم و در اين راه از هر ابزار و وسيله اي استفاده نماييم. متأسفانه رويه اي كه گروه شكست خورده در انتخابات در پيش گرفته با اين هدف طراحي شده كه حتي اگر در رسيدن به هدف به توفيق دست پيدا نكنند، هزينه انختاب شهرار جديد را براي شورا زياد كنند.
 چالش جدي پيش روي شورا و شهردار منتخب آن مبارزه با عوامفريبي در مديريت شهري است. آنجا كه بايد جلوي بسياري از هزينه هاي  غيرضرور گرفته شود، نيروهاي مازاد تعديل شوند، قرادرادها شفاف شود، ميزان بدهي هاي شهرداري مشخص گردد و دهها اقدام اصلاحي ديگر كه اجراي هر كدام از آنها به مثابه يك جراحي عميق بر پيكر بيمار شهرداري همراه با درد و عوارض خواهد بود و بدتر از آن دايه هاي دلسوزتر از مادري كه بر بالين اين بيمار هر كدام به طريقي ناله و فغان سر خواهند داد و درمقابل هر كدام از اين اقدامات قطعاً مخالفت بخشي از مردم را به همراه خواهد داشت.
به نظر مي رسد در اولين گام، شوراي جديد و شهردار آينده مي بايست، به تشريح وضعيت فعلي شهرداري براي مردم بپردازند. آنها بايد بدانند عوامفريبان، فرداي پس از انتخاب شهردار جديد و با چماق مقايسه فعاليت هاي شهردار قبلي،  شهردار جديد را كه با توجه به انبوه مشكلات ريز و درشت در مديريت شهري، دست بسته اي در اجراي پروژه هاي جديد و حتي تكميل پروژه هاي در حال اجرا خواهد داشت را خواهند كوبيد. لذا از همين امروز بايد به فكر تدبير باشند و درباره زمين سوخته اي كه در شهرداري از گروه قبلي تحويل گرفته اند براي مردم شفاف سازي كنند. صراحت و صداقت با مردم كليد موفقيت و سربلندي شورا و شهردار منتخبش از گرداب مشكلات پيش روي شهرداري است در غير اينصورت هرگونه مصلحت انديشي و محافظه كاري درانجام وظايف موجب سلب اعتماد و اطمينان مردم خواهد شد.
 

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/05/22
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان