یک پژوهشگر علم ارتباطات: رهاشدگی فضای مجازی در کشور نگران کننده است /«تفرقه» فصل مشترک شبکه های مذهبی ماهواره ای

یک پژوهشگر علم ارتباطات: رهاشدگی فضای مجازی در کشور نگران کننده است /«تفرقه» فصل مشترک شبکه های مذهبی ماهواره ای

مدیر گروه فرهنگ و هنر دینی رسانه اداره کل پژوهش‌های اسلامی رسانه، رهاشدگی فضای مجازی در کشور را نگران کننده دانست و خواستار اجرای عملی راه اندازی شبکه ملی اطلاعات شد.

به گزارش پایگاه خبری پیک سیلک به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان، سیدمحمدرضا خوشرو در کارگاه جریان شناسی و جریان سازی رسانه ای، با اشاره به وجود فرآیند جنگ روانی از زمان ظهور ادیان توحیدی اظهار کرد: شاهد ظهور این پدیده در صدر اسلام و حتی در زندگی ائمه اطهار(علیهم السلام) نیز بوده ایم و همچنان این موضوع البته با شدت بیشتر خود را در جهان امروز نشان می دهد.

وی با بیان اینکه جنگ ها در دنیای کنونی بیش از آنکه میدانی باشد رسانه ای است خاطرنشان کرد: در جنگ روانی قلب و روان افراد به تسخیر در می آید و به جای جان انسان  ها، دشمن روح و ذهن آنان را نشانه می گیرد.

این پژوهشگر رسانه، در خصوص گونه های مختلف عملیات جنگ روانی گفت: این عملیات گاهی به صورت ذهنی و در قالب مهندسی پندار صورت می گیرد و گاهی بر مبنای عینی و  بر اساس مهندسی رفتار انجام می گیرد که در این زمینه استراتژی، تاکتیک و تکنیک اجرای آن قابل بررسی است.

خوشرو، با اشاره به سه مرحله کاشت، داشت و برداشت در عملیات جنگ روانی، به ذکر نمونه هایی با طی این مراحل پرداخت و افزود: گذر از این مراحل است که در طول سال ها می تواند جامعه را نسبت به یک ارزش یا پدیده واحد  وادار به واکنش های متفاوت و حتی متضادی کند.

وی به سند 2030 و واکنش های مختلف نسبت به آن اشاره و بیان کرد: عدم واکنش ابتدایی مسئولان نسبت به آن تا قبل از موضع گیری صریح مقام معظم رهبری به دلیل آن است که مفاهیم آن در طول دو و سه دهه اخیر در جامعه، دولت و نخبگان نهادینه شده است.

مدیر گروه فرهنگ و هنر دینی رسانه اداره کل پژوهش‌های اسلامی رسانه،با یادآوری فعالیت هزاران شبکه ماهواره ای بیان کرد: نظام استکباری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تمام توان خود را برای سرنگونی این نظام توحیدی به کار گرفت و از تمام شیوه های بحران داخلی، جنک نظامی، نبرد اقتصادی بهره برد اما پس از ناکامی در این توطئه ها  تصمیم به تهاجم و شبیخون فرهنگی گرفت.

خوشرو، با بیان اینکه شبکه های اجتماعی حتی از کنترل سازندگان آن خارج شده است، بیان کرد: در چنین شرایطی مشاهده می کنیم که نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که از حمایت رسانه ها و افمار عمومی برخوردار است در مقابل شبکه های اجتماعی میدان رقابت را به حریف خود واگذار می کند.

وی رهاشدگی فضای مجازی در کشور را نگران کننده دانست و خواستار اجرای عملی راه اندازی شبکه ملی اطلاعات شد و گفت: بر خلاف تبلیغات عده ای، این شبکه ملی علاوه بر قیمت ارزان تر  و سرعت بیشتر، به هیچ عنوان در تضاد با آزادی دسترسی اطلاعات نیست تنها این امکان ر ا به وجود می آورد که داده ها در بستری امن و مطمئن مبادله شوند.

مدیر گروه فرهنگ و هنر دینی رسانه اداره کل پژوهش‌های اسلامی رسانه، سپس با اشاره به استفاده تفرقه افکنانه نظام استکباری  از رسانه های به اصطلاح مذهبی و ذکر نمونه هایی از این شبکه ها نظیر «اهل بیت»، «کلمه» و... گفت: تفرقه فصل مشترک این شبکه ها است تلویزیون هایی که در لس آنجلس، انگلستان و برخی کشورهای مرتجع و با حمایت مالی آنان فعالیت می کنند.

خوشرو،  به صنعت سریال سازی به عنوان ابزار دیگر برای تحریف و اقعیت به خصوص در تفکر وهابی اشاره و تصریح کرد: این سریال ها عمدتا سعی دارند شخصیت ها و ارزش های مقدس را با قلب واقعیت های تاریخی تضعیف کرده و در عین حال شیعیان را خطری بزرگ برای امت اسلامی معرفی کنند.

کارگاه جریان شناسی و جریان سازی رسانه ای در سالن جلسات سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان با حضور مدیران فرهنگسراها، کارشناسان و فعالان حوزه فرهنگ و رسانه برگزار شد.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/05/21
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان