کاشان هفتمین نقطه پرخطر کشور در حوادث جاده یی است / بیش از یک سوم مصدومان حوادث و سوانح در کاشان دچار اختلال مغز و اعصاب هستند

کاشان هفتمین نقطه پرخطر کشور در حوادث جاده یی است / بیش از یک سوم مصدومان حوادث و سوانح در کاشان دچار اختلال مغز و اعصاب هستند

مدیر گروه بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان شهید بهشتی با اشاره به 300 عمل جراحی مغز و اعصاب طی چهار ماه اخیر در کاشان گفت: سالانه حدود هزار عمل جراحی مغز و اعصاب در مجتمع های بیمارستانی شهر کاشان انجام می شود که در این بین 50 عمل جراحی مختص عمل های تومور مغزی است و بر این اساس می توان گفت هر هفته یک عمل تومور مغزی در کاشان انجام می شود.

به گزارش پایگاه خبری پیک سیلک به نقل از کاشان انلاین/  دکتر اسماعیل فخاریان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه منطقه کاشان به دلیبل قرار داشتن در شاهراه پرتردد شمال به جنوب، هفتمین نقطه پرخطر کشور در مورد حوادث و تصادفات جاده یی است افزود: سالانه 7000 مصدوم سوانح و تصادفات برای درمان به بیمارستان های کاشان اعزام می شوند که حدود 1600 نفر از این تعداد دچار صدمات از نواحی مغز و اعصاب مرکزی و ستون فقرات هستند.

وی بروز تصادفات و سوانح جاده یی را باعث ایجاد آسیب ها و معضلات مختلف و البته فراوان اجتماعی و روحی دانست و یادآور شد: از مرداد 93 تا تا پایان سال 95، 17596 مورد صانحه و آسیب ناشی از تصادفات در شهرستان کاشان و در نتیجه اعزام مصدومان این حوادث به بیمارستان گزارش شده که 340 مورد از این حوادث به مرگ شخص حادثه دیده منجر شده است.

مشاور رییس دانشکده علوم پزشکی کاشان با بیان این که بیش از یک سوم 17596 صانحه مورد اشاره  به اختلالات مغز و اعصاب منجر شده تصریح کرد: اگر به ازای هر 340 مورد فوتی این آمار، یک فرد معلول حاصل از این حوادث را نیز در نظر بگیریم، به آمار هزار فرد معلول در این بازه زمانی می رسیم که به واسطه آسیب ها و مشکلات مختلفی که که فرد و خانواده آن فرد معلول را درگیر می کند جای تأمل فراوانی است.

دکتر اسماعیل فخاریان از آمار سالانه 15 هزار کشته در سوانح و حوادث جاده یی کشور خبر داد و افزود: نتیجه این حوادث بستری شدن300 هزار مصدوم در بیمارستان ها و تلف شدن سرمایه فراوان مادی برای بازگشت سلامتی آنها و تألمات روحی برای خانواده های این مصدومان است و شک نباید داشت که این میزان از مرگ و میر حاصل از حادثه و سانحه جاده یی در کشور یکی از موانع توسعه اقتصادی محسوب می شود.

مدیر گروه بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان شهید بهشتی کاشان بیماران مراجعه کننده به جراح مغز و اعصاب را به سه دسته حوادث و تصادفات، بیماری های ناشی از روش زندگی و تومورها دانست و یادآور شد: بیماری های ناشی از زندگی نادرست " کم تحرکی، چاقی، کمبود دریافت ویتامین D و نور آفتاب " شامل کمردرد و عمل های جراحی ستون فقرات و .. است و این بیمارهای به شرط برنامه ریزی و سیاست گزاری مناسب قابل پیشگیری می باشند.

وی با تأکید بر این که تومورها قابل پیشگیری هستند ادامه داد: بسیاری از تومورهای مغزی زمانی شروع آنها کمتر از چند ماه است و به طور مثال ممکن است فردی سه ماه قبل از تشخیص تومور و بیماری اسکن و MRI انجام داده و توموری در وی تشخیص داده نشود اما بعد از سه ماه با انجام این آزمایشات تومور مغزی برای وی محرز شود. به گفته ی فخاریان برای تومورها راه پیشگیری وجود ندارد، مثلأ گفته می شود خانم ها سالانه یک بار و بعد از چهل سالگی آزمایش های لازم برای سرطان سینه و آقایان بعد از 50 سالگی آزمایش پروستات انجام دهند.

مشاور رییس دانشکده علوم پزشکی کاشان همچنین یادآور شد: در حال حاضر هر نوع عمل جراحی اعصاب شامل مغز و نخاع در کاشان انجام می شود و انواع اعمال جراحی شامل تومورهای مغز و نخاع، بیماری های مختلف ستون فقرات از جمله دیسک، خونریزی ها، صدمات مغزی، بیماری های مادرزادی و .. است.

این جراح متخصص مغز و اعصاب همچنین با اشاره به اینکه بخش مغز و اعصاب بیمارستان شهید بهشتی کاشان از تجهیزات پیشرفته تشخیصی و درمانی برخوردار است از تأمین دو دستگاه تخلیه تومور مغزی و میکروسکوپ جدید برای این بخش خبر داد. به گفته دکتر اسماعیل فخاریان دستگاه تخلیه تومور مغزی برای اولین بار و به منظور افزایش و ارتقای کیفیت اعمال جراحی مغز و اعصاب با هزینه 500 میلیون تومان خریداری شده است و خرید میکروسکوپ نیز جهت کیفیت بهتر عمل ها با هزینه 500 میلیون تومانی نیز نمونه دیگر تجهیز بخش مغز و اعصاب بیمارستان شهید بهشتی است.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/05/17
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان