معاون دانشگاه علوم پزشکی: 19 عطاری در کاشان، غیر مجاز فعالیت می کنند

معاون دانشگاه علوم پزشکی: 19 عطاری در کاشان، غیر مجاز فعالیت می کنند

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان از وجود 40 واحد عطاری در این شهرستان خبر داد و گفت: 19 واحد از این تعداد، به صورت غیرمجاز فعالیت می کنند.

به گزارش پایگاه خبری پیک سیلک به نقل از ایرنا، دکتر حمید رضا بنفشه روز سه شنبه در نشست با اصحاب رسانه با بیان این که عطاری‌ ها فقط محل فروش گیاهان دارویی هستند، اظهارکرد: این واحدها حق تجویز دارو و درمان برای بیماران را ندارند.
وی خاطرنشان کرد: مصرف داروهای گیاهی به‌ صورت خودسرانه می ‌تواند برای افراد جامعه مخاطره ‌آمیز باشد.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان با تاکید بر اینکه بی ‌خطر بودن داروهای گیاهی به عنوان یک باور غلط بین مردم رواج پیدا کرده است، افزود: این تفکر نا صحیح باید در جامعه اصلاح شود.
بنفشه افزود: برخلاف تصور عمومی که مصرف گیاهان دارویی را بدون عوارض و خطر می‌ دانند، این نوع از داروها نیز دارای عوارض جانبی است.
به گفته وی این عوارض، علت های مختلفی مانند مصرف بیش از حد، تداخل با داروهای طب رایج و واکنش ‌های خود به خودی و غیرقابل پیش بینی مانند آلرژی دارد.
وی هم چنین تصریح کرد: عدم وجود استاندارد قطعی برای محصولات و تولیدات گیاهان دارویی ممکن است منجر به مشکلاتی در کیفیت آن شود و از جمله این مشکلات می‌توان به تقلب، مواد اولیه نامشخص، جایگزینی یک گیاه به جای گیاه دیگر و مواردی از این دست اشاره کرد.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان با اشاره به این که جامعه با افزایش غیرمعمول و روزافزون عطاری‌ ها مواجه شده‌ است، گفت: مشاوره دارویی و دخالت در درمان، عرضه داروها و فرآورده‌ های غیرمجاز و قاچاق، تهیه و عرضه داروهای دست‌ ساز از جمله تخلف های عطاری های غیرمجاز کاشان است.
وی توزیع داروهای مخدر، روانگردان و ترک اعتیاد، عرضه فرآورده‌های چاقی و لاغری ماهواره ای، فروش داروهای تاریخ مصرف گذشته، عرضه الکل طبی، عرضه فرآورده‌های تقویت جنسی ماهواره ای را از دیگر تخلفهای عطاریها غیرمجاز برشمرد.

** فروش دارو در مطب پزشکان طب سنتی ممنوع است
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان نیز گفت: فروش و تحویل هرگونه دارو، ملزومات و تجهیزات به غیر از داروهای اورژانسی مورد نیاز در فوریت ها در مطب پزشکان طب سنتی ممنوع است.
دکتر محمد حاجی جعفری در جمع خبرنگاران به کارگیری تجهیزاتی که نیاز به اخذ پروانه یا مجوز خاص در مطب دارند را توسط پزشکان طب سنتی نیز ممنوع اعلام کرد و گفت: در مطب هایی که روش های دستی انجام می شود، وجود دستگاه فور یا اتوکلاو برای استریلیزه کردن وسایل و ابزار جراحی لازم است.
وی با تاکید بر این که پزشکان متخصص طب سنتی و سایر پزشکان دوره دیده، باید دارای تاییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشند، افزود: این پزشکان همچنین مکلف به دریافت پروانه مطب و مجوز معتبر برای ارائه خدمات طب سنتی از طرف معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی هستند.
حاجی جعفری حیطه فعالیت طب سنتی با رعایت ضوابط در مطب را شامل مشاوره برای شناخت و اصلاح مزاج و ارتقای وضعیت تغذیه براساس مبانی طب سنتی، اصلاح سبک زندگی، تشخیص بیماری و ارائه درمان و در صورت نیاز ارجاع به بیمارستان و همچنین ححجامت و زالو درمانی بیان کرد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان، با ممنوع اعلام کردن انجام ختنه و فصد در مطبها، خاطرنشان کرد: این اقدامها فقط در سلامتکده طب سنتی یا درمانگاه های دارای واحد طب سنتی قابل انجام است.
حاجی جعفری یادآور شد: از مجموع 6 بازرسی انجام شده در پارسال از مرکزهای طب سنتی غیرقانونی گزارش شده به معاونت درمان، یک مرکز طب سنتی اسلامی به علت فعالیت غیرقانونی و بدون مجوز از طرف معاونت درمان با همکاری دفتر حقوقی دانشگاه و دادگستری تعطیل شد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان تصریح کرد: همچنین سال گذشته پنج مورد تذکر کتبی به این مرکزها داده شد که منجر به فعالیت نکردن دو مرکز غیرقانونی شد.
وی همچنین تصریح کرد: از مجموع شش بازرسی انجام شده از ابتدای سالجاری تاکنون از مرکزهای طب سنتی غیرقانونی، یک مرکز طب سنتی اسلامی با همکاری دفتر حقوقی دانشگاه پلمب، به چهار مورد تذکر کتبی و یک مرکز نیزدر حال انجام اقدامهای قانونی، پلمب شد.
وی اظهارکرد: در راستای ساماندهی طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به صدور راه اندازی 20 مرکز سلامتکده در کشور اقدام کرده است.
در شهرستان کاشان، سلامتکده کاشان با اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان در سال 97 به بهره‌برداری می‌رسد.
به گفته وی، با هدف سر و سامان دادن به مطبهای طب سنتی راه اندازی و تجهیز سلامتکده کاشان با اعتباری افزون بر 10 میلیارد ریال در دستور دانشگاه علوم پزشکی قرارگرفته است
حاجی جعفری خاطر نشان کرد: این مرکز هم اکنون 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با پایان یافتن کار عمرانی آن تا پایان امسال، درسال آینده مورد بهره برداری قرار می گیرد.
وی انجام حجامت، زالو درمانی و ماساژ درمانی توسط متخصصان طب سنتی را از حمله خدمات سلامتکده کاشان بیان کرد.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/05/01
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان