در باب هندوانه شهری و صرفه اقتصادی آن

در باب هندوانه شهری و صرفه اقتصادی آن

شاید دیگرجوانان همشهری ندانند پسوند " شهری " که دنباله بعضی از نامهای محصولات می آید، یعنی چه؟  منظور این همشهریان از خیار، طالبی ، بادمجان و باقلای و خصوصا هندونه شهری ، آن دسته از این محصولات است که در کاشان و اطراف آن کشت می‌گردد.

 زمانی که فرش دستباف رونق داشت ، همه بافندگان آن سراغ پود و چله شهری را می‌گرفتند. مگر اصفهان، شیراز و تهران جزو شهر نیست؟!  البته که هست اما راز این کلمه در طعم خوب یا کیفیت بالای محصول است.  مثلاً خیارف بادمجان و باقالای شهری کجا و دیگر نقاط کشور کجا ؟

پود و چله شهری هر چقدر هم که گران تر بود باز هم مصرف‌کننده ترجیح می‌داد تا مثلاً نوع اصفهانی اش را ، هرچند گاهی اوقات مردم دیگر شهرها، طبعشان عکس این قضیه است، مثلاً شمالی ها که ید طولایی در پخت کلوچه دارند و حتی محصولشان به یک برند تبدیل شده است کلوچه کاشان را خاک اره می‌دانند.

 به هندونه شهری برگردیم:  اخیراً از یک دوست اصفهانی با هندونه شهری (که کودکانم آن را هندونه شور و ترش می نامند) پذیرایی کردم. گرمازدگی او از یک سو و تعریف و تمجید من از سوی دیگر،  او را رام کرد که ته آن را هم با قاشق مسی بتراشد و بخورد. دست آخر جزء پوست های نازکی از آن نماند، وقتی برخاست گفت خیال نکن نفهمیدم تو حتی پوسته‌هایش را هم که سهم گوسفندان بود به خورد ما دادی، حالا رد کن بیاد مزد خوردنم را ! پرسیدم یعنی چه؟  گفت:  شما از بس اقتصادی هستید این نوع هندوانه را که کشت می کنید. من با خوردن این هندوانه ۲۰۰ گرم تخمه عاید تو کردم این نوع تخمه در بازار شب عید کیلویی ۳۰ هزار تومن ارزش دارد. تو همه این هندونه را ۱۵۰۰ تومن خریده ای اما 6هزار تومن سود ۲۰۰ گرم تخمه اش را برده ای! از هم منها کن یعن مزد خوردن من می‌شود ۴۵۰۰ تومان.. حالا میفهمم چرا شما کاشی‌ها این رقم هندوانه را می کارید و چرا به من اصرار می کنید بخورم حالا باز هم بگو اصفهانی ها خسیس و اقتصادی هستند! گفتم: این نوع حسابگری هم مختص ذات شماهاست زود برو اصفهان بگو کشت کنند، نه عزیزم! بی خود زحمت نکش اولا که این نوع محصول آب زیادی میخواهد . زاینده رود تان هم که خشک شده است. ثانیاً مردم شما از این محصول استقبال نمی‌کنند. قابل حمل  هم نیست فقط در همین جا باید میل نمایید. دنباله حرفم را گرفت و گفت: لابد تخمه است را هم باید همین جا واگذار کنم؟ گفتم اختیار با خودته تازه چیز دیگری هم هست که نمیدونی، پوسته هایش را هم مربا می کنیم!!  فریاد زد!  ای داد  ای هوار  ببین این کاشونیا چه زیونایی به آدم می رسونن وا !!

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/04/28
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان