در آستانه ۲۵ تیرماه روز بهزیستی فعالیت های بهزیستی در قالب هیچ کتابی نمی گنجند

در آستانه ۲۵ تیرماه روز بهزیستی فعالیت های بهزیستی در قالب هیچ کتابی نمی گنجند

به گزارش پایگاه خبری پیک سیلک : مسعود قرائتی /  پنجشنبه ۲۳ تیر ماه در اولین روز از هفته بهزیستی و در آستانه روزی که به نام این نهاد نامگذاری گردیده است( ۲۵ تیر) مهدی جهادی رئیس بهزیستی کاشان از فعالیت های یک ساله این سازمان در جمع خبرنگاران سخن گفت. همچنین در این جلسه که در محل این اداره تشکیل شد معاونین و کارشناسان این نهاد گوشه هایی از فعالیت های خود را برای اصحاب رسانه بازگو نمودند.

 رئیس بهزیستی کاشان بر اندازی تکدی گری را از اهداف نهایی سازمان متبوع خویش  دانست و گفت: " فعالیتهای بهزیستی در قالب هیچ کتابی نمی گنجد"  وی با بیان اینکه یکی از مراحل طلاق های توافقی ارجاع زوجین جهت مشاوره به بهزیستی می باشد گفت: در یک سال گذشته ۱۴۰ مورد درخواست مشاوره طلاق توافقی از طرف دستگاه قضایی به کارشناسان ما ارجاع داده شده است. بیشترین علت این طلاق ها عدم سلوک طرفین، اعتیاد و فضای مجازی بوده است و همانطور که از نام آن پیداست طرفین با هم توافق کرده و تصمیم خود را گرفته اند. بز این پایه  بیشتر این موارد( به جز تعدادی انگشت‌شمار) به طلاق قطعی و قانونی منجر گردیده است.

 با این حال نمی‌توان نتیجه ی زیبای همین موارد نادر از مشاوره را نادیده گرفت. به عنوان نمونه اخیراً در یکی از این مراجعات با زوجی مواجه بودیم که نه تنها طلاق نگرفتند بلکه معلوم شد هر دو عاشق یکدیگرند و حتی به میمنت این آشتی زوج یک دستگاه اتومبیل برای زوجه خرید و اضافه بر آن یک فقره کمک بزرگ خیریه پزشکی به بهزیستی نمود.

 جهادی اضافه نمود: ما سه مرکز مشاوره خصوصی و یک مرکز دولتی در این رابطه داریم امسال قرار است یک مرکز مشاوره مذهبی نیز برپا کنیم . سرپرست بهزیستی گفت:  در سال گذشته 36983 نفر از بهزیستی خدمات دریافت نموده اند که نسبت به سال قبل 362 نفر اضافه شده است . همچنین ۶۱۸ نفر مستقیما مستمری بگیر این اداره هستند که به هر یک 53 هزار تومان پرداخت می‌شده و اکنون این مبلغ برای هر نفر به ۶۲ هزار تومان تغییر یافته است.

 این در حالیست که دولت تصمیم دارد از محل هدفمندی یارانه ها به هر نفر ۹۵ هزار تومان بپردازد که البته این کار از سوی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی صورت می گیرد .

جهادی درباره ی سالمندان و سالمند داری نیز گفت :خانواده هایی هستند که قادر به نگهداری سالمندشان نیستند، در این مورد دولت ۵۱۱ هزار تومان به بهزیستی می پردازد

کمپ های ترک اعتیاد

وجود کمپ های ترک اعتیاد از دیگر مواردی بود که رئیس بهزیستی به آن پرداخت و گفت:  در حال حاضر چهار کمپ برای مردان و یک کمپ برای زنان تحت نظارت بهزیستی قرار دارد. معتادانی هستند که پلیس آنها را دستگیر نموده و باید تحت درمان قرار گیرند. در اینگونه موارد بهزیستی برای هر نفر از آنها 6۲۲ هزار تومان هزینه می نماید. هزینه نگهداری یک سالمند نیز برای ما ماهیانه به همین مبلغ می باشد، طبق آمار روزانه سه یا چهار نفر به کمپ معرفی می‌شود ۷۴ مورد وام به معتادین بهبود یافته به مبلغ ۷۴۰ میلیون تومان پرداخته ایم.

نگهداری کودکان بی سرپرست یا بدسرپرست

 رئیس سازمان بهزیستی کاشان تعداد خانه هایی که برای کودکان بی سرپرست و بد سرپرست در نظر گرفته شده را چهار باب ذکر نمود که در هر یک نزدیک به ده کودک زندگی می‌کنند وی اضافه نمود این خانه ها با کمک های مالی خیرین و زیر نظر بهزیستی اداره می‌شود. با این حال نگهداری هر کودک برای ما ۲۷۰ هزار تومان هزینه دارد ما در سال گذشته توانسته ایم تعدادی از این کودکان را به اقوام نزدیکشان بسپاریم، در حالی که کم نیستند خانواده‌هایی که در نوبت برای سرپرستی آنها هستند و باید مراحل قضایی آنها طی  شود.42  کودک در نوبت فرزند خواندگی داریم و در این باب ۳۶ مورد فرزندخواندگی صورت پذیرفته است.

زنان سرپرست خانوار وام دریافت می‌کنند

 جهادی گریزی به آمار زنان سرپرست خانوار نیز زد و از وام قرض الحسنه ۲ میلیون تومانی با بهره ۴ درصد و بازپرداخت ۵ ساله برای آنها خبر داد. همچنین اگر وام خود اشتغالی را برای دیگر مددجویان نیز به این مجموعه اضافه کنیم آمار سال ۹۵ معرفی شدگان برای اخذ وام به ۲۳۹ مورد می‌رسد که مبلغ ۲۳ میلیارد و دویست و چهل میلیون ریال را نشان می دهد، به طور کلی ۹۶ درصد معرفی‌شدگان ما موفق به دریافت این وام شده اند

معرفی برای اشتغال به کار

 کارشناسان بهزیستی گفتند ۵۶ مورد مددجو به کاریابی‌ها معرفی شده است که ۱۲ مورد آن موفق به گرفتن شغل پایدار شده اند ۵۲ مورد نیز به اموزش فنی حرفه ای معرفی شده اند.

 کمک های مردمی

در حاشیه این نشست خبری آقای اسماعیل پردل  به صورت فهرست وار به گوشه ای از کمک‌های مردمی به بهزیستی اشاره نمود. پردل در این گزارش( که به صورت ریز و مکتوب تسلیم خبرنگاران شد) کمک های مردمی را در سه قسمت نقدی و غیرنقدی( اجناس) و خدماتی دسته بندی نمود .

وی میزان مشارکت خیرین کاشان را در سال گذشته خوب ارزیابی کرد و اظهار امیدواری نمود که  این مقدار در سال آینده بیشتر شود. همچنین دیگر معاونین و کارشناسان این نهاد در فعالیت های خود را برای حاضرین توضیح دادند. گفتنی اینکه سازمان بهزیستی از معدود نهادهای دولتی است که در امر کمک رسانی به آسیب دیدگان اجتماعی اهتمام می ورزد. جامعه هدف در فعالیت این سازمان آسیب دیدگان و نیازمندان مالی جسمی و روحی روانی هستند. لازم به ذکر است پرسنل و کارشناسان این سازمان در عین گمنامی نجابت و حتی مظلومیت با جدیت و ایمان راسخ به کار خود ادامه داده و به آن عشق می ورزند.

من الله توفیق

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/04/25
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان