هشدار دانشگاه علوم پزشکی کاشان در خصوص اخبار کذب در زمینه واکسیناسیون

هشدار دانشگاه علوم پزشکی کاشان در خصوص اخبار کذب در زمینه واکسیناسیون

پایگاه خبری پیک سیلک / معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در خصوص اخبار کذب در زمینه واکسیناسیون هشدار داد و از عموم مردم خواست به مطالب دروغین و غیرعلمی برخی از افراد در این راستا توجه نکنند.
دکتر سید علیرضا مروجی در گفتگو با وب دا، گفت: اهمیت واکسیناسیون در پیشگیری از بیماری های واگیر و کاهش مرگ و میر کودکان بر هیچ کس پوشیده نیست ولیکن برخی افراد سودجو و غیر آکادمیک در حوزه طب سنتی فاقد مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با سخنرانی های کذب و غیر علمی خود و بعضاً با جعل حدیث از امامان معصوم علیهم السلام در مجامع عمومی و شبکه های اجتماعی باعث مشکلاتی در زمینه های بهداشتی و درمانی از جمله واکسیناسیون شده است. 
وی، با اشاره به اینکه واکسیناسیون یک سلاح با ارزش و موثر در پیشگیری از بیماری های واگیردار است، افزود: شاید در هیچ موردی مزایای واکسیناسیون به اندازه ریشه کنی آبله که یکی از طولانی‌ترین و وحشتناک‌ترین دردهای بشری بوده بارز نباشد. 
دکتر مروجی تصریح کرد: شیوع بیماری‌های واگیر از قبیل دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، سرخک، سرخجه، اوریون، فلج اطفال و هپاتیت B با متداول شدن واکسیناسیون به طور واضحی کاهش یافته است. 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان ادامه داد: قبل از شروع برنامه واکسیناسیون بیماری مهلک و ناتوان کننده فلج اطفال، روزانه بیش از هزار کودک در 125 کشور به این بیماری مبتلا می شدند در حالی که با شروع برنامه واکسیناسیون جهت ریشه کنی بیماری فلج اطفال تعداد موارد بیماری به 35 بیمار در سال 2016 میلادی کاهش یافته و محدود به سه کشور افغانستان و پاکستان و نیجریه شده است. 
وی، با بیان اینکه واکسن ها هر سال از مرگ دو و نیم میلیون کودک در جهان جلوگیری می کند، اظهار داشت: واکسن سرخک به تنهایی مرگ ناشی از بیماری سرخک را 78 درصد کاهش داده است. 
دکتر مروجی اذعان داشت: متخصصین بر جسته علم اقتصاد، برنامه توسعه ایمن سازی (واکسیناسیون) را در بین 30 روش هزینه اثر بخش، برای رفاه جهان قرار داده اند. در سال 1979 میلادی به کمک واکسن بیماری مهلک آبله از سطح جهان ریشه کن شد.
وی، با اشاره به اینکه تاکنون هیچ جایگزینی جهت واکسیناسیون اعم از حجامت و ... وجود ندارد، یادآورشد: صاحب نظران و اساتید علمی تاکید دارند واکسیناسیون به موقع کودکان در پیشگیری از ابتلاء به بیماری های کشنده و ناتوان کننده دوران کودکی بسیار نقش بسزائی دارد.
 دکتر مروجی به مردم توصیه کرد: عدم واکسیناسیون به موقع کودکان باعث برگشت بیماری های واگیر دار می شود که جامعه را به خطر می اندازد.
وی، بر عدم استفاده از آب های جاری از جمله چشمه، قنات، جوی ها و ... به علت آلودگی و بیماری های اسهال و استفراغ، اسهال خونی، وبا و انگلی و روده ای و شستشوی صحیح سبزیجات و میوه ها تاکید کرد.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/04/13
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان