خوان آسمانی/ویژه ماه مبارک رمضان/قسمت پایانی: فطر و فطرت

خوان آسمانی/ویژه ماه مبارک رمضان/قسمت پایانی: فطر و فطرت

به گزارش پایگاه خبری پیک سیلک : امیر محمد بامداد / رمضان نیز به پایان آمد اما برکات آن در طول یکسال دیگر هر زمان با ما خواهد بود.آنچه بعنوان بهره از رمضان میتوان گرفت،روحیه ی عظیم در جهت حرکت در نیکی هاست.به واقع انسان گر در مسیر تمرین و مدارا قرار بگیرد،آن فطرت پاک او چنان خوپذیر و رام است،که اثرات آن در زندگی روزمره نیز مشاهده خواهد شد.از آثار این ماه هر چه بود گفته اند اما نیکوترین صورت این ماه در سبک زندگی پس از آن مشاهده میشود.به طبع رمضان همانگونه که عرض کردم تمرین است،برای کارزاری بزرگ تر و آن سمت و سویی الهی جستن در تمام امور زندگیست.
یکی از آداب نیکی که در طول سالیان سال در رسانه ی ملی و سپس مسجدها بدان اهتمام ورزیده شده است،جز خوانی قرآن،در ایام مبارک رمضان است.یکی از الطاف و انعامی است که نصیب هر کسی نمیشود و زمان آن نیز عموما میسر نیست.اما حال که در رمضان پای این جز خوانی ها نشسته ایم_ولو یک جز و یا حتی یک آیه_این عادت نیک را ادامه دهیم.قرآن مسیر زندگی را مجانا در اختیار ما قرار میدهد.شاید این نخستین باریست که این ادعا را میکنم،قرآن نه تنها صراط مستقیم است،بلکه نور است،هادی است،مبین است و دستگیر.اگر تنها روزی یک آیه از آیات شریفه ی کلام الله مجید بخوانیم و بدان فکر کنیم و از آن مدد بجوییم،وجودمان پر از نور میشود.برکات قرآن را محدود به یک ماه نکنیم.رمضان فی الواقع بهانه است،هر روز خدا میهمانی است،اگر که یاد خدا در دل باشد.
از دیگر برکات معنوی این ماه که میتواند استمرار پیدا کند،شب زنده داری هاست.به وقت سحر ار از خدا طلب مهر کنی/هزار هزار ببخشد و هیچ باکش نیست.شب را خداوند مایه ی آرامش قرار داد.اما این آرامش جویی را صرف امر در خواب خلاصه نکنیم.بسیار زمان نیکویی است.شب قدر که ما از آن در قسمت پیش نام بردیم و به تفصیل صحبت کردیم،شب خاصی است.اما اعتبار قدر بودن آن،به مردمی است که قدر میدانند.قدر لحظه ها و موقعیت ها را باید دانست.خدا را هم با زندگی میتوان داشت و هم برای زندگی.از او نه کم میشود و نه اندیشه ی سودورزی دارد.پس در تمامی سال اگر شکر شب زنده داری زیر دندان هایمان مانده،حتی برای پنج دقیقه در رختخوابمان نیز یاد خدا کنیم.
برکات معنوی که از آن گفتیم تنها یک بخش از برکات این ماه است که قابل تداوم است،اما بعد اجتماعی و معیشتی آن را نیز در نظر بگیریم و آن قناعت است.اغلب سفره های افطاری و سحری،ساختار ساده دارند.بگذریم ک بعضی از این وعده ها نیز برای چشم و هم چشمی دستمایه ی خوبی شده است.اما شرط انصاف بر قناعت است.پیروزی و بهروزی در قناعت است.اینکه بر سر یک سفره بنشینیم و از ساده ترین ها نیز بهره ببریم همان مفهوم زندگی علی وار است.
دیگر مطلب همین گرد سفره جمع شدن است.این جمع مورد خشنودی خداست.خدایی که سفارش به صله ارحام کرده است،یقینا از این امر استقبال میکند.شما ببینید در پس این واژه ی دورهنی چقدر واژگان نهفته شده است.رضایت،صبر،همدلی و... تماما برکت است.
ان ماه پربرکت تداوم پذیر است.وابسته به زمان و نام رمضان مباشیم،زندگی را الهی بنا کنیم.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/04/07
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان