با تلاش مهندس اکبر شکرریز و همراهی شهردار کاشان صورت گرفت/ گنجینه آب کاشان زندگی دوباره گرفت

با تلاش مهندس اکبر شکرریز و همراهی شهردار کاشان صورت گرفت/ گنجینه آب کاشان زندگی دوباره گرفت

پایگاه خبری پیک سیلک : سعید غلامی / گنجینه آب، اولین چاه آب آشامیدنی کاشان واقع در بلوار خاندایی جزو یکی از آثار ماندگار پیشینیان این دیار بود که با درایت و هوشمندی مهندس اکبر شکرریز و اقدام ومساعدت به موقع شهردار کاشان سید محمد ناظم رضوی حفظ شد. اگرچه ممکن بود تاخیر حتی چند روزه سرنوشت این بنای تاریخی را همانند برخی دیگر از آثار مشابه دگرگون و نابود نماید. در ادامه متنی از اکبر شکرریز در این رابطه از نظر شما خوانندگان محترم پیک سیلک می گذرد.

منم گنجینه آب : خادمانِ شهر!! شما به پاس خدمت هایم بنای یادبودم را نگه دارید .

بنایی که مشاهده می گردد سنگاب خیری ایست که نیاکان ما در راستای آبرسانی به همنوعان گام بلندی برداشته اند  سقایت دیرین پس از هفتاد و اندی سال خدمت ایستاده  که این  مجموعه شامل اطاقک چاه ، چاه عمیقی با منصوبات سر چاهی و تجهیزات برقی و مکانیکی انجام شده است.

این مجموعه از دو ویژگی برخوردار است:

ویژگی اول ، شهری و منطقه ای که گذشتگان ما با اعتقاد دینی و خدامحوری این سنگاب خیر را با همت بلند خود بنا کردند تا بار استحصال آب گوارا در این شهر کویری کام مردم شیرین شود.

ویژگی دوم، فرا منطقه ای با توجه به شرایط مکانی و زمانی آن روزگار ها و جایگاه ویژه کاشان از منظر فرهنگی و سیاسی و اجتماعی و اقتصادی در پیش روی دولتمردان در ردیف سومین شهر در کشور بعد از شیراز و تهران  به شبکه  آب شرب  دست یافته است .

لذا حفظ این حریم حرمت یاران را به روی چشم بگذاریم و در احیای آب شرب و حفظ فرهنگ آب  دریغ نداریم  .

ادامه دارد...

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/03/28
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان