يخچال قلعه جلالي دردست مرمت است

يخچال قلعه جلالي دردست مرمت است

به گزارش پایگاه خبری پیک سیلک به نقل از مرکز ارتباطات و امور بين الملل شهرداري کاشان:  ابوالفضل ساروقيان با بيان اينکه اهداف سازمان عمران و بهسازي شهرداري کاشان، شناسايي، بازسازي و مرمت و نگهداري عناصر تاريخي فرهنگي بافت تاریخی شهر است، اظهار کرد: مرمت وحفظ بناهاي تاريخي و مذهبي و مناسب سازي محله هاي قديم براي پاسخگويي به نياز شهروندان در ساليان گذشته درچندين نقطه از بافت تاريخي شهر کاشان انجام شده است.

وي افزود: شهروندان مستقردربافت فرسوده بايدازامکانات شهري مانند ساير شهروندان بهره مند باشند و در ضمن شهروندان ديگر را به زندگي دربافت فرسوده شهرترغيب کنند و درهمين راستا در دوره مديريت نوين شهري تعدادي از گذرها و معابر شهري ضمن رعايت نکات مرمت بافت تاريخي ،مناسب سازي شده است.

مديرعامل سازمان عمران و بهسازي شهرداري کاشان ادامه داد: مرمت گذرهاي قديمي شهرعلاوه بر اينکه به فضاي کسب و کاردر این گونه محلات رونق مي دهد زمينه اشتغالزايي را نيز فراهم نموده و به تبع آن احیاء بافت فرسوده صورت خواهد گرفت.

سارقيان با اشاره به مرمت ها و بازسازي هاي صورت گرفته در دوره مديريت نوين شهري بيان کرد: گذر درب يلان، گذر درب فين و گذر قلعگر، گذر آب انبار خان، گذر سرفره از جمله گذر هايي بوده است که مرمت شده است همچنين مرمت زيارت طاهر منصور که از سال گذشته آغاز شده بود به اتمام رسيد.

وی گفت:  يخچال طبيعي تاریخی جلالي دارای مخزنی به ارتفاع 30متر و قطر 22 متر است و مرمت این بنای سلجوقی نيز توسط سازمان عمران و بهسازی شهرداری کاشان در دست اقدام است.

گفتنی است، مطالعه عکس هوایی سال 1333 شمسی بیانگر وجود 12 یخچال در شهر کاشان است و امروزه تنها دو نمونه یخچال داخل قلعه جلالی باقی مانده است. ساختمان این یخچال ها به مقتضای کارکردشان در زیر زمین دارای پوشش گنبدی شکل منطبق هستند . کاربرد یخچال ها تامین یخ مورد نیاز مردم در فصل تابستان بوده است.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/03/06
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان