دومین جشنواره ملی گل غلتان در کاشان

دومین جشنواره ملی گل غلتان در کاشان

حوریه شیواپور/ اردیبهشت های کاشان، دیدنی است، و جمعه، هشتم اردیبهشت ماه، خانه تاریخی آل یاسین، نه فقط جشنواره گل غلتان، که جشنواره حس ها بود؛ بوی عطر گل محمدی، نوازش چشم با رنگ صورتی، لمس طراوت و نرمی گلهایی که گویا نه از قمصر و نیاسر، که از بهشت آمده بودند، این شکوه را دو چندان کرده بود.
مراسم گل غلتان نوزاد از نسل های پیش به یادگار مانده و در زمره میراث معنوی شهرستان دامغان قلمداد می شود و همچنین به تازگی در فهرست آمار معنوی کشور به نام شهر امیریه (در دامغان)،  ثبت گردیده و مقدمات ثبت جهانی آن هم فراهم شده است.
این آیین ازگذشته در کاشان نیز صورت می گرفته که امسال نیز، برای دومین سال پیاپی، در قالب «جشنواره ملی گل غلتان» از طرف مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان، در خانه تاریخی آل یاسین، برگزار گردید.
این سنت، از گذشته، برای نوزادانی که اولین بهار زندگی را می گذرانند اجرا می شود. به این شکل که نوزاد را غسل داده، خشک می کنند، و بین گلهای محمدی پرپر شده ای که غالبا روی پارچه سفیدی ریخته شده، می غلتانند.
باور عموم چنین است که این کار، باعث شادابی و نشاط پوست کودک شده و او را در برابر حساسیت های فصلی ایمن می کند.
این مراسم با برگزاری موسیقی محلی با هنرمندانی از حسین آباد و اجرای نمایش همراه بود و بعد از آن، 100 کیلو گل محمدی، در حیاط این خانه تاریخی، روی پارچه ریخته شد، و مادران، نوزادانشان را در این گلها غلتانیدند.
اینکه این اقدام، تا چه حد مورد قبول علم پزشکی جدید است، جای سوال دارد، اما آنچه جالب توجه است، ارزش این آیین به عنوان میراثی معنوی است که مختص کشور ایران است و می تواند به عنوان یک جاذبه گردشگری، افراد و قومیت های مختلف را، چه در داخل و چه خارج کشور، جذب نماید. 

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/02/08
ارسال نظر

نظرات

 1. شادی 1396/02/09

  چه رسم جالبی!

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان