هفته ای ایمن و کم خطر، با «چهارشنبه سوری» عمومی

هفته ای ایمن و کم خطر، با «چهارشنبه سوری» عمومی

وجود آداب و رسوم و آیین های ملی در هر کشوری، ضمن اینکه عاملی است برای پیوند و وحدت بین مردم، فرآیندی است که با درگیر کردن و مشارکت مردم در آن، و بازخوانی و جهت دادن آن به روش صحیح، می توان کارکردهای جدیدی  برای آن تعریف کرد.
یکی از این آیین ها، مراسم «چهارشنبه سوری» است. که بعضا بین یک هفته تا ده روز طول می کشد!
امسال با اتفاقی که متاسفانه در ساختمان پلاسکو افتاد، مردم طی یک تصمیم جمعی، عهد کردند که به حرمت خون شهدای آتش نشان، از مواد محترقه و آتش زا استفاده نکنند و یک چهارشنبه سوری بی خطر بسازند. اما متاسفانه باز هم در گوشه و کنار شهر، شاهد همان اتفاقات هرساله هستیم، سیگارت و ترقه به جای خود، وسایل محترقه ای که دست سازند و به مراتب خطرشان بیشتر است هم یک طرف.
چه خوب بود اگر، مسئولین، زیرکی و ذکاوت به خرج می دادند و از این تصمیم مردمی پلی می ساختند برای برگزاری مراسمی سنتی ولی بی خطر. مراسمی که آتش، نور، تخلیه هیجان، مشارکت، شادی و نشاط را توامان داشت و در کنار آن، امنیت و سلامت شهروندان هم تامین می شد.
جامعه زنده و پویاست، با رسوم و آیین هایی نهادینه شده در بطن خود، که نه تنها از بین نمی روند، بلکه هر روز شیوه هایی جدید برای ظهور پیدا ی کنند و بازتولید می شوند. تذکر دادن و انذار و اخطار یا تلاش یرای حذف کردن یک رفتارجمعی، به خصوص در زمینه آیین های ملی، طبیعتا نتیجه ای نخواهد داشت. چه خوب است این شور و نشاط و هیجان، در فضایی ایمن و محافظت شده، با ایده هایی نو و جذاب، به خصوص برای نوجوانان و جوانان – که هر سال قربانی اصلی حوادث چهارشنبه سوری اند – باشد.
برگزاری مراسمی در ساعت مشخص، خارج شهر، با استفاده از لوازم آتش بازی هوایی، آبشارها، بالن های نوری، مشعل های شادی، فلاشر که کم خطرتر از نارنجک ها و سایر وسایل دست ساز هستند در کنار شعله های کوچک آتش و اجرای مراسم سنتی و پریدن از روی آن، ضمن آن که عقلانی تر است، می تواند عاملی برای نزدیکی مردم و مسئولین شهر به هم باشد و مردم بدانند و به عینه ببینند، که آن طرف تر، کسانی هستند که دغدغه شادی و نشاط و سلامت آنها را دارند.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1395/12/24
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان