اسکار؛ افتخار یا اعتبار!

اسکار؛ افتخار یا اعتبار!

مردم سیلک/ سارا آقابزرگی زاده:هنر امری جهان شمول است که می­تواند فراتر از مرزهای جغرافیایی و فرهنگی برَود و با هر انسانی نقطه­ ی اشتراکی پیدا کند و او را همراه دغدغه ­های فلسفی و اخلاقی و... خود کند و در ذهن او طرح سؤالات بنیادین کند.

 در اینجا جوایز بین­ المللی مُهر تأییدی بر این مهم است. دریافت جوایز اعتبار و شهرتی به ارمغان می آورد که در ارتقاء سطح کیفی آثار هنرمندان نقش مهمی ایفا می­کند. مکانیسم برگزیدن بهترین­ها برای اهداء این جوایز چیست و با چه مؤلفه­ هایی فیلم را می­ سنجند و چه کسانی تصمیم نهایی را می­گیرند همیشه در هاله­ ای از ابهام بوده. برخی به اصالت هنری آن باور دارند، اما به زعم بعضی همه­ ی اینها بازی و سیاه­ بازی برآمده از سیاست است. اما آیا سیاست­مداران چقدر می­توانند در این مهم دخیل باشند و نقش تعین کننده­ی راه هنر را داشته باشند؟ چقدر می­توانند جامعه­ ی مدنی را از هر ملیت و نژاد و فرهنگی تحت سلطه­ ی خود دربیاورند؟ و تصمیم بگیرند این جوایز به چه کسانی اهدا شود. در مقابل هنرمندان چقدر به رسالت هنری­شان متعهدند و در داوری آثار هنری سیاست را نادیده می­گیرند؟

 دریافت جایزه­­ ی اسکار برای فیلم «فروشنده» ساخته­ ی اصغر فرهادی موجی از شادی به همراه داشت، به خصوص که این دومین اسکار در کارنامه­ ی اصغر فرهادی است و اعتبار و افتخار سینمای ایران را در عرصه­ ی بین­ المللی بیش از پیش ثابت کرد، و جدای از مباحث هنری همراه خودش پیام صلح و انسان دوستی داشت. در وانسفایی که سعی بر خدشه­ دار کردن چهره­ ی هنر و هنرمند می­رود، اتحاد هنر و هنرمندان و مردم بیش از هر زمانی ضروری است. و اسکار می­تواند این پیوند را شکل دهد. فیلم «فروشنده» توانسته به هر دلیل مورد اقبال عمومی مردم جهان قرار گیرد. هر چند جدای از ارزش هنری آن عوامل خارجی بسیاری در این امر دخیل هستند. از این منظر پخش فیلم فروشنده در میدان ترافالگار لندن و حضور تعداد قابل توجه تماشاگران گواهی بر این مدعاست. و ثابت میکند سینما باعث تحکیم پیوندها، وحدت، تقویت اشتراکات و همبستگی مردم می شود. هرچند هر یک از افراد مشارکت کننده ممکن است با انگیزه­ای متفاوت از دیگری آمده باشد. برای بعضی جمع شدن در میدان ترافالگار جنبه­ ی اعتراضی به اعمال سیاست نژادپرستی،‌ برای بعضی همدلی با کارگردان و برای بعضی صرفاً تماشای فیلم و لذت بردن از آن و انگیزه­های دیگر داشته باشد. در چنین موقعیتی حضور مخاطب بخش عمده­ ای از قضاوت درباره­ ی اثر را-درست یا نادرست- به عهده می­گیرد و تعیین می­کند هنر کجا ایستاده است. کمرنگ شدن احتمالی نقش کارشناسان آثار هنری لطمه­ ای به شناخت هنر و زیبایی وارد می­کند، که جبرانش سخت و قاعدتاً به عهده­ ی هنرمند است. (نقش مخاطب در تعیین جایگاه سینما گاهی خود را در آمار فروش گیشه نشان می­دهد، که گمراهی زیادی در شناخت هنر ایجاد می­کند و وارد بحث کلیشه­ و... می­شود که­ در این مقال نمی­گنجد.) اما فیلمی که با اتکا به پاره­ای از عوامل مثل تهیه­ کننده و پخش­ کننده­ ی خوب در عرصه­ ی بین­ المللی فرصت دیده و مطرح شدن را پیدا می­کند، حتماً نکات مثبت و ویژه­ ای در خود دارد. اقبال فیلم فروشنده شاید در انتخاب سوژه­اش باشد و انتخاب سوژه خود نوعی هنر است که نشان از درک عمیق کارگردان و نویسنده از جامعه و فضا و زمان دارد. حالا چقدر کارگردان توانسته به این مقوله درست بپردازد جای بحث دارد.... اما زمانی عقاید و ایستادگی و پایداری عوامل فیلم و گرفتن تصمیم درست در زمان درست نقش مهمی در دستاوردهای هنری دارد. اصغر فرهادی با تصمیم­ گیری­ ای درست و به موقع از شرکت در مراسم اسکار خودداری کرد و زیرِبار قانون­های مبتنی بر نژادپرستی در آمریکا نرفت.­ با ذکاوت در بیرون از آمریکا صحنه­ ی مراسم اسکار را با انتخاب نمایندگانی به حق و شایسته کارگردانی کرد.

مسلماً فیلم فروشنده در سینمای ایران فیلم درجه یکی نیست، در سینمای مؤلفش اصغر فرهادی هم فیلم شاخصی نیست. اما در مقام رقابت در جشنواره­ی کن توانسته بود رقیب اصلی­اش Toni Erdmann ساخته­ی Maren Ade را پشت سر بگذارد. به نظر به لحاظ تکنیکی شایسته­ تر از Toni Erdmann است. و انتخاب فروشنده به عنوان بهترین فیلم خارجی زبان انتخابی درست از سوی هیأت داوران اسکار است.

 اسکار امسال با توجه به دیگر برندگان گویی راهی میانه را در انتخاب برندگانش در پیش گرفت. به سیاست­ های غلط و نابه­ جا تن نداد، در جاهایی مثل انتخاب بازیگر نقش اول مرد به حق Casey Affleckرا انتخاب کرد و مسلمانان پاکستانی و سیاه پوستان-بهترین فیلمMoonlight-را بی­ نصیب از خود نگذاشت. به افکار عمومی پاسخ مثبت داد تا نقش هنر به واسطه­ ی حمایت مردم و مردم به واسطه­ ی هنر، و انفعال سیاست­مداران در این زمینه را پررنگ کند.‌ شاید این نگرانی پیش بیاید که وقتی جوایز چنین مکانیزمی برای برگزیدن آثار دارند مخاطب معیار هنر والا را کجا جستجو کند. جواب را به نظرم بعد از نمایش فیلم در میدان ترافلگارد می­توان از مردم گرفت. مخاطبانی که با بالا رفتن سطح آگاهی جمعی­شان به درجه­ای از شناخت سینما هم می­رسند و قطعاً منتظر و خواهان فیلم­های بهتری هستند. و این مهم به عهده­ ی منتقدین و هنرمندان است تا با تعامل با مخاطب به دست بیاید.

 اسکار برای فیلم «فروشنده» دستاورد بزرگی است که نه تنها نصیب سینمای ما شد، بلکه نشان داد نقش مردم در جامعه چقدر حائز اهمیت است. باید به اصغر فرهادی و مردم ایران تبریک گفت. و چه بهتر که هنر این فرصت را یافت یا به آن این فرصت را دادند تا جهان را یکپارچه و بدون مرز، همان گونه که باید باشد نشان دهد و بازیچه­ ی سران زَر و زور نشود. و جایزه­ی اسکارِ«فروشنده» علاوه بر اعتبار و دستاورد هنری­اش، کارکردی مهم در عرصه­ های دیگر هم از خود نشان دهد.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1395/12/15
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان