یک پرسش و دو پاسخ

یک پرسش و دو پاسخ

یک پرسش و دو پاسخ/مصاحبه اختصاصی پیک سیلک با دکتر موسوی گرمارودی و دکتر باغ شیخی

مردم سیلک/ امیرمحمد بامداد: در شلوغی های مراسم افتتاحیه و سیل پرسش و پاسخ ها موفق شدیم هر چند کوتاه اما مصاحبه ای اختصاصی با دو استاد حوزه ی ادب و فرهنگ را به انجام برسانیم.پرسشی مشترک خدمت دو استاد گرامی جناب آقایان موسوی گرمارودی و دکتر باغ شیخی ارائه نمودیم:
پیک سیلک:آیا محتشم محصور در ادبیات آیینی و شیعی است؟ و اگر لفظ آئینی را از شعر او جدا کنیم وی باز هم حرفی برای گفتن دارد؟

استاد گرمارودی:"این سوال بسیار چالش برانگیز است.بحث در باب این مسئله بسیار طولانی است اما ذکر همین نکته کفایت میکند که محتشم در صورت نخست یک شاعر شیعه پسند است.اما در مقام یک شاعر بزرگ نیز بسیار حرف برای گفتن دارد.در واقع وجوه شناخت محتشم تنها محدود به شعر او نمیشود بلکه باید احساسات وی در بروز این مقام را نیز مورد بررسی قرار داد."

دکتر باغ شیخی:"اتفاقا محتشم خارج از بحث آئینی قدرت مانور بیشتری دارد.چرا که وی ابتدا یک شاعر است و سپس شعر او در حوزه ی آئینی قرار میگیرد.اینطور نیست که شعر وی محدود به شیعه باشد.استحکام سبک و تکنیک او در همان ترکیب بند مشهور به تنهایی قدرت او را در حوزه ی شعر و شاعری اثبات میکند.از آن گذشته وی المان های جدیدی به نگرش شعر در زمانه ی خود اضافه نمود که بدیع است.اما صورتگری و تصویرسازی وی در تمامی غزلیاتش بسیار واضح و روشن است.گام دیگری که او را متمایز از هر گونه حصاری میکند،تابو شکنی وی است.وی بدون آنکه سعی در اغراق داشته باشد عاشقانه ترین روایات از حماسه ی کربلا را به مردم زمانه ی خویش هدیه کرده است و همین جاودانگی ترکیب بند وی نشان از پویایی تفکر وی دارد."

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1395/12/14
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان