شیوا آقا بزرگی زاده

شیوا آقا بزرگی زاده

برگزاری رزمایش پدافند پرتوی در کاشان

 
 استاندار اصفهان، فرماندار کاشان را در حکمی  به فرماندهی "قرارگاه پدافند پرتوی کاشان» منصوب کرد. در بخشی از این حکم که در سایت فرمانداری کاشان منتشر شده است چنین آمده: با توجه به تشکیل قرارگاه تاکتیکی ویژه‌ی برگزاری رزمایش مرکز شهید احمدی روشن جنابعالی را به سمت فرماندهی این قرارگاه منصوب می نمایم امید است با تدبیر و درایتی که در جنابعالی سراغ دارم بتوانید مأموریت های این قرارگاه، در جریان رزمایش مورد نظر را فرماندهی و هدایت نمایید. در بخش دیگر این حکم دکتر رسول زرگرپور بر ضرورت همکاری بین دستگاه های دست اندرکار به عنوان یک وظیفه تأکید کرده و می افزاید ضروری است ایجاد هماهنگی های لازم بین اعضای قرارگاه و دستگاه های دست اندرکار همچنین فرمانداران محترم شهرستان‌های نطنز و آران و بیدگل در جهت اهداف و مأموریت های قرارگاه مورد توجه قرار گیرد.  بخشی از مأموریت هایی که برای «قرارگاه پدافند پرتوی کاشان» در این حکم آمده است به شرح زیر است: «راه اندازی قرارگاه تاکتیکی پدافند پرتوی»، «راه اندازی کارگروه ها و تیم عملیاتی قرارگاه و راه اندازی تیم واکنش سریع » و « ایجاد هماهنگی لازم در سطح منطقه».
از سوی دیگر مأموریت های دیگری نیز برای این قرارگاه عنوان شده است که از جمله ی آنها می توان به  «برگزاری دوره های آموزشی لازم جهت ایجاد آمادگی کارگروها ، تیم عملیاتی و مردمی» و «سازماندهی سازمان های مردم نهاد برای انجام آموزش های اقدامات پدافند پرتوی و رزمایش در قالب گروه‌های اجتماعی» اشاره کرد.  به نقل از مدیر روابط عمومی فرمانداری کاشان اواخر مرداد ماه امسال مانوری هسته‎ای به نام شهید احمدی روشن در شهرستان کاشان برگزار می‌شود که در پی آن دکتر مؤمنیان به فرماندهی قرارگاه پدافند پرتوی منصوب شده است. 
وی علت نامگذاری این قرارگاه به نام پدافند پرتوی را، وجود سایت هسته ای نطنز در کاشان عنوان کرد و این رزمایش را در راستای مباحث پرتوی و همچون دیگر مانورهایی دانست که در حوزه های حوادث، مدیریت بحران و... برگزار می شود اما با حساسیت‌های بیشتر. به همین دلیل بر تعامل رسانه ها و فرمانداری تا زمان برگزاری رزمایش در اواخر مرداد ماه امسال تأکید کرد و آن را عامل مهمی در رفع نگرانی‌های مردم در این زمینه دانست و چنین ادامه داد که تا زمان برگزاری رزمایش مسئولین اقداماتی را در حوزه های امداد، مدیریت بحران و حوادث انجام داده هم چنین آموزش‌های لازم به مردم داده خواهد شد.  وی درباره انتصاب فرماندار کاشان به فرماندهی قرارگاه از مدیریت قرارگاه توسط فرماندار و تخصصی بودن آن سخن گفت و به طرح مباحث آن در کارگروه ها و کمیته ها اشاره کرد و تأ کید کرد که فرمانده، مدیریت قرارگاه را بنا به حکم استاندار بر عهده دارد. 
در پایان وی باز بر تعامل رسانه ها از جمله نشریات، روزنامه‌ها ، صدا و سیما و... تاکید کرد و از اطلاع رسانی به موقع فرمانداری کاشان در این زمینه سخن گفت. هم چنین معاون استاندار و فرماندار ویزه شهرستان کاشان در اولین جلسه قرارگاه پدافند پرتویی کاشان که در سالن مدیریت بحران فرمانداری و با حضور مدیران کمیته ها و کارگروه‌های قرارگاه برگزار شد رزمایش شهید احمدی روشن را نخستین رزمایش پدافند پرتویی منطقه کاشان خواند و آن را اقدامی در جهت ارزیابی مهارت های دستگاهها و سازمان های اجرایی و ارتقاء توانمندی های عمومی و مردمی در هنگام بروز حادثه دانست. معاون استاندار و فرماندار ویزه شهرستان کاشان با اعلام این خبر گفت: برگزاری رزمایش ها در حوزه های مختلف برای ارزیابی آمادگی های اختصاصی و عمومی مردم و مسئولین هر منطقه و شهرستان است و برای این که بتوانیم رزمایش را به بهترین نحو برگزار کرده و به سرانجام مطلوب برسانیم ضروری است ضمن احصا ظرفیت ها و توانمندی های موجود، آموزش های لازم را در کلیه سطوح برنامه ریزی کرده و عملیاتی نماییم. حمیدرضا مومنیان با بیان این که برگزاری رزمایش پرتویی یک فرصت برای ارتقاء توانمندی‌ها و به روزرسانی تجهیزات شهرستان ایجاد نموده است تأکید کرد: طراحی، آموزش، تمرین و تکرار فرآیند و کسب آمادگی بیشتر از اهداف این رزمایش است. بر این اساس کلیه دستگاههای امدادی شهرستان موظف هستند کمبودها و نیازهای خود را به قرارگاه گزارش نموده تا از طریق استان و مرکز نسبت به تجهیز و به روزرسانی آن اقدام لازم انجام گیرد. فرماندار کاشان یادآور شد: اگرچه کشور و شهرستان در یک بازه زمانی و تاریخی با حوادث سخت و تلخی مانند زلزله و سیل های ویرانگر مواجه گردیده است ولی تجارب آن می تواند مورد استفاده قرار گیرد. کاشان بهترین نقطه برای مباحث پدافند غیرعامل استان های همجوار و نقطه طلایی کشور به خصوص در زمینه امدادرسانی در حوادث غیرمترقبه است و از این‌رو لازم است امکانات و توانمندی های خود را متناسب با احتمالات و حوادث ارتقاء دهد.
وی راه اندازی رادیو کاشان را از دیگر نتایج برگزاری این رزمایش عنوان کرد و گفت: راه اندازی رادیو کاشان این امکان را در اختیار متولیان امر قرار خواهد داد تا بخشی از آموزش های عمومی را از طریق رادیو کاشان ارائه نموده و اطلاع رسانی نمایند.  فرماندار کاشان تأکید کرد: همانگونه که کشور و مردم از فناوری های نوین بهره مند می گردند به موازات آن ضروری است نسبت به فراگیری آموزش های لازم اقدام نمایند. وی افزود: آموزش ها در خصوص رزمایش پرتویی کاشان  در دو سطح مسئولین و کارکنان و بخش دوم؛ آموزش های مردمی مورد توجه قرار گرفته و برنامه ریزی شده است. آموزش کاربردی بستر توسعه همه جانبه کشور است. اکنون ایران تبدیل به یک کشور هسته ای شده است و زیرساخت های هسته ای در ۵ استان کشور ایجاد گردیده است که کاشان را نیز شامل می گردد. آموزش های مورد نیاز نه تنها یک مزیت فراگیر در همه ی زمینه ها است بلکه در این خصوص الزامات آژانس انرژی هسته ای نیز وجود دارد که همه ی کشورهای هسته ای را ملزم نموده است تا نسبت به ارتقاء آمادگی لازم در کلیه سطوح اقدام نمایند.
معاون استاندار و فرماندار کاشان تأکید کرد: توجه به الزامات ایمنی در زیرساخت و مراکز هسته ای یک رویکرد جهانی و جزء الزامات بین المللی کشورهای هسته ای است و نسبت به دیگر حوزه ها به صورت جدی ، پررنگ و سخت گیرانه پیگیری می شود و تأکید بر آن است که احتمال هر نوع خطری مرتفع گردد .دکتر مومنیان افزود: آموزش ها باید تداوم داشته باشد تا در بطن جامعه نهادینه گردد و آمادگی های لازم در همه حال فراهم گردد. آموزش ها در طیف های مختلف متفاوت است و آموزش گروه مرجع مانند معلمین ، روحانیون و افرادی که نقش تأثیر گذار و محوری در جامعه دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار است و لازم است مورد توجه بیشتر قرار گیرد. به هر صورت آموزش ها باید باعث هوشیاری مردم گردد تا در زمان ضرورت به آن عمل نمایند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پایداری ملی پیش از این، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور از برگزاری رزمایش کاشان در این شهرستان در نیمه دوم مرداد ماه امسال خبر داده بود. به گفته سردار سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزون بر پیش بینی حضور چندین فروند بالگرد و هواپیما برای انتقال مجروحان فرضی در این رزمایش پرتویی، رادیو استانی نیز در نظر گرفته شده تا با برنامه هایی آموزش های لازم را به مردم ارائه دهد. وی هم چنین از قم به عنوان استان پشتیبان در این رزمایش  نام برده بود.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1395/11/17
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان