بلیچینگ ( سفیدکردن دندان ها )

بلیچینگ ( سفیدکردن دندان ها )

بلیچینگ ( سفیدکردن دندان ها )

 
مهمترین علت تغییررنگ دندان ها استفاده از نوشیدنی های رنگی مثل چای، قهوه، نوشابه، سیگارکشیدن و استفاده از دخانیات، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و افزایش سن می باشد. گاهی اوقات نیز در نتیجه بعضی اقدامات دندانپزشکی یا به دنبال ضربه و صدمه به مینا تغییررنگ ایجاد می شود و مصرف بعضی از داروها و مواد شیمیائی که بدترین آن به دنبال مصرف تراسایکلین در کودکان ایجاد می گردد. بلیچینگ درمانی است که برزیگها و رنگدانه های دندانی را برطرف نموده و دندانها را سفید می کند. ماده های اصلی سفیدکننده دندان ها هیدروژن پراکساید، پربورات سدیم، کارباماید پراکساید می باشند. ماده اصلی و پرکاربردی که امروزه در مطب ها مورد استفاده قرار می گیرد پراکساید هیدروژن با غلظت 30 تا 35 درصد می باشد که بسیار سوزاننده می باشد و در تماس با دهان و لثه باعث سوختگی می گردد. 
این ماده باعث اکسیدشدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرمهای مینائی شده و آنها را به سرعت  و در مدت زمان کوتاهی از بین می برد و به مرورزمان در عاج نیز نفوذ خواهد کرد و رنگ دندان را چند درجه روشن تر خواهد کرد. 
به طور کلی دو روش برای سفیدکردن دندان ها وجود دارد.1- روش در خانه،  این روش در منزل انجام می گیرد و نتیجه در درازمدت مشخص می گردد. بدین ترتیب که دندانپزشک شما از فک بالا و پائین شما در مطب قالب گیری می کند و به شما دو تری شفاف به نام تری بلیچینگ تحویل می دهد. این وسیله به شکل دندان ها و شفاف است. باید ژل بلیچینگ را در درون آن نواحی مربوط به هر دندان قرار داد و سپس تری را روی دندان ها گذاشت. بعد از قراردادن تری در دهان کمی فشار می دهیم تا ماده بلیچینگ در تمام نواحی پخش شود و اضافات را پاک کند. بهترین زمان استفاده شب، بعد از مسواک زدن و استفاده از نخ دندان است. بهتر است ابتدا بر روی یک فک استفاده شود و نتیجه مشاهده گردد و سپس کار را بر روی فک مقابل انجام می دهیم تا از فک مقابل به عنوان شاخص و میزان تغییر رنگ استفاده گردد. در طی درمان بهتر است مصرف چای، قهوه و نوشابه های رنگی به حداقل برسد و بعد از هر بار مصرف خوراکی های حاوی رنگ دانه دهان با دقت شسته شود. 
به طور معمول و در بیشتر افراد مدت زمان لازم برای سفیدشدن دندان ها دو تا شش هفته می باشد. اما بسته به شرایط بد رنگی دندان مدت زمان بیشتر یا کمتر بنا به نظر دندان پزشک تان توصیه خواهد شد. اگر استفاده شب هنگام از تری بلیچینگ برایتان آزاردهنده بود با مشورت دندان پزشک خود به صورت روزانه می توانید از آن استفاده کنید. عارضه معمولی که طی استفاده از تری بلیچینگ رخ می دهد حساسیت دندانی می باشد. 
یعنی دندان ها در تماس با هوای محیط یا آب و یا غذای سرد و گرم باعث ناراحتی می شود. این حساسیت گذرا می باشد و با استفاده از خمیر دندان های ضدحساسیت رفع خواهد شد. اگر حساسیت شدید بود در اولین اقدام به جای استفاده هر شب می توان یه صورت یک در میان از تری بلیچینگ استفاده نمود و نیز می توان خمیردندان های ضدحساسیت را درون تری و برای چند دقیقه بر روی دندان ها قرار داد. اگر با این تدابیر حساسیت تسکین نیافت باید به دندان پزشک خود مراجعه کنید.
2- روش سفیدکردن در مطب، در این روش لثه ها توسط کرم ها و ژل های ایزولاسیون محافظت می گردد. سپس مواد اکسیدکننده با غلظت بالا روی دندان ها گذاشته می شود. بعضی مواد برای فعال شدن نیاز به گرما یا نور دارند که از دستگاه اشعه استفاده می گردد. این روش در 3-4 جلسه با فاصله یک هفته تأثیر به سزائی در سفیدشدن دندان ها دارد. 
هر کدام از این دو روش مزایا و معایب خود را دارد. روش در خانه روشی با ثبات تر و ایمن تر و کم هزینه تر برای بیمار است اما نیازمند استفاده منظم از تری بلیچینگ و همکاری خوب بیمار دارد. روش داخل مطب در جلسه اول نتیجه امیدوارکننده و راضی کننده تری برای بیمار دارد اما در عین حال برای بیمار هزینه بالا و حساسیت به همراه دارد. بهترین نتایج وقتی حاصل می شود که این دو روش به صورت توأمأ انجام پذیرد، یعنی ابتدا روش درمان در مطب و سپس خانه. ابتدا نتیجه گیری سریع و رضایت بخش در روش مطب و سپس نتایج ماندگارتر در روش خانه. باید بدانیم نتایج حاصل از بلیچینگ دائمی نیست و نیاز به تکرار دارد. اینکه تا چه مدت دندان ها سفید بمانند بستگی به بهداشت و عادات غذائی فرد دارد. قبل از اقدام برای درمان با استفاده از بلیچینگ بابد دندان های پوسیده ترمیم گردد، جرم گیری و بروساژ در صورت نیاز انجام شود و سپس بلیچینگ صورت گیرد. لازم به ذکر است که بلیچینگ بر روی روکش ها، لامینتها و پرکردگی ها اثری ندارد.
اما سوالی که مکررأ بیماران در مراجعه به مطب برایشان پیش می آید استفاده از خمیردندان ها و پودرها و لاک های سفیدکننده دندانی می باشد. در پاسخ باید بگوئیم خمیردندان ها و پودرهای سفیدکننده دندانی دارای درصد بالائی از ساینده ها می باشند که لایه ای از روی مینای دندان های سالم شما برداشته می شود و به صورت مکرر به هیچ عنوان استفاده از آنها توصیه نمی گردد. 
... و اما لاک ها و ژل های سفیدکننده که امروزه به صورت گسترده تبلیغ می گردد و داخل فروشگاه های بهداشتی، آرایشی و نیز داروخانه ها عرضه می گردد، این محصولات حاوی درصد پائینی از پراکساید هیدروژن هستند و چون بدون هیچ محافظی در دهان رها می شود و کنترلی روی میزان آن نیست با بزاق شسته و بلعیده می شود و صدماتی را به بدن فرد وارد می کند. پس بهتر است از درمان های خودسرانه خودداری کنیم و طبق نظر دندان پزشک خود از یکی از دو روش ذکرشده یا هر دو روش استفاده کنیم.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1395/11/17
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان