ثبت 2 رویداد فرهنگی کاشان در فهرست میراث ناملموس کشور

ثبت 2 رویداد فرهنگی کاشان در فهرست میراث ناملموس کشور

ثبت 2 رویداد فرهنگی کاشان در فهرست میراث ناملموس کشور

 
مسئول ثبت پرونده های میراث معنوی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از ثبت 2 آیین سنتی، تاریخی کاشان در فهرست میراث معنوی کشور خبر داد.
به گزارش ایرنا عباس تراب زاده اظهارکرد: آیین نخل گردانی (نخل حسینیه صدره و سرفره) و آیین هوم بابایی شهرستان کاشان به عنوان 2 اثر تاریخی، فرهنگی کاشان است که در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است. 
وی افزود: حمل نخل حسینیه سرفره به سمت بازار تاریخی کاشان در عصر عاشورا با بزرگ ترین اجتماع مردم کاشان همراه است، غبارروبی و آذین بندی نخل، آداب تکاندن نخل در شب تاسوعا در داخل حسینیه به منظور مهیا شدن و اعلام آمادگی برای نخل گردانی، حرکت دوره ای نخل در شب عاشورا، نخل گردانی و حمل آن به بازار در روز عاشورا از جمله آداب برگزاری این آیین است که با شور و هیجان خاص انجام می شود.  تراب زاده تاکید کرد: آیین هوم بابایی یا هوربابایی نیز حرکتی نمادین است که توسط کودکان و نوجوانان از شب اول تا نیمه ماه رمضان در کاشان و سایر آبادی های این منطقه اجرا می شود.  کارشناس مردم شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان گفت: این اداره تاکنون 15 اثر میراث معنوی کاشان را در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسانده و پژوهش و مطالعه میدانی 14 اثر فرهنگی دیگر شامل آیین شست و شوی خانه خدا با گلاب قمصر، آیین عید غدیرخم، حمل شش گوشه به بازار، آیین وداع نخل های روستاهای علوی و خاوه، آیین ذوالجناح گردانی کامو، آیین باران خوانی در چشمه آب دراز روستای آزران، مهارت سفره بافی کامو، مهارت صابون سازی قمصر از جمله این آیین هاست. 
تراب زاده تصریح کرد: همچنین نظام های آبیاری چشمه اسکندریه نیاسر، چشمه ثلاثه استرک، چشمه بناب جوشقان قالی و نظام آبیاری چشمه کیآب کامو، متل موشی که دمش کنده شد (یک نوع قصه عامیانه) و ترانه های کار در شهرستان کاشان نیز از دیگر آثار در دست اقدام برای ثبت معنوی است. 

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1395/11/17
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان