تلسکوپ دو چشمی LBT

تلسکوپ دو چشمی LBT

دید کلی

این تلسکوپ پروژه‌ای عظیم است که تصویر آن را ملاحظه می‌کنید و با سرمایه گذاری 120 میلیون دلاری و با نام مخفف LBT (تلسکوپ بزرگ دو چشمی) شناخته می‌شود متشکل از دو آینه عظیم الجثه است که نور را ترکیب و در یک شبیه سازی آن را روانه آینه می‌کند. این تلسکوپ پیشرفته با همکاری کشورهای ایتالیا و ایالات متحده ساخته شده و متشمل از ده هزار و چهارصد قطعه است که در اکتبر سال 20055 در جنوب شرقی آریزونا در منطقه‌ای به نام Grahan Mount نصب و راه اندازی گردید و در همان ابتدا نخستین تصویر برداری خود را از فضا آغاز نمود، که به گفته دانشمندان نام آن را نور نخستین نهادند. 


 

تصویر

این تصویر توسط آینه برداشته شد و ساعتی بعد توسط تیم فنی مجرب و حرفه‌ای ، آینه ثانویه نیز شروع به کار نمود. دکتر شاون گراهام یکی از اعضای تیم فنی در این خصوص می‌گوید: به عقیده من کار کردن با این تلسکوپ عظیم و پیشرفته آن هم در بالای کوهها و تپه‌های بسیار هیجان انگیز و جذاب است. 
اما در ادامه شمار را با نحوه عملکرد و نوع فعالیت LBT که شامل 6 مرحله عملیاتی است آشنا می‌کنیم: 

آینه اولیه

این آینه دارای 18 تن وزن و دهانه (قطر) 8.4 متر است که وظیفه‌اش شکستن نور وارد شده تلسکوپ و هدایت آن به سمت آینه ثانویه است. به گفته کارشناسان علم نجوم آینه نخستین (اولیه) از بزرگترین اندازه و فرم شیشه در دنیا ساخته شده و هیچ آینه‌ای نظیر آن وجود ندارد. آینه تلسکوپ محدب و روی آن را ماده‌ای از جنس مایع ، با خاصیت پیچهای پارابولیک فرا گرفته و جهت حفظ این خاصیت و شکل 160 عدد سنسور تحریک کننده به صورت خود کار ازوزن سنگین آن حفاظت کرده و تعادل را برقرار می‌نمایند. 

آینه ثانویه

وظیفه این آینه تعدیل نمودن و جبران تغییر حالات اتمسفریک بوده که اندازه‌اش 1.6 متر کمتر و باریکتر از آینه اولیه است و از شیشه Zerodur ساخته شده ، در این میان کامپیوتری کلیه رفتارهای آینه ثانوی را کنترل و میزان چشمک زدن ستارگان ، میزان مداخله نور توسط 6722 مگنت که در پشت آینه می‌باشند را کنترل می‌نماید و در نتیجه این آینه در هر ثانیه 1000 پرتوی نوری را جذب و آنالیز می‌کند. 


 

تصویرتصویر

 

آینه سوم

وظیفه این آینه تغییر حرکت نور دریافتی از آینه ثانویه و انتقال آن به مرکز تلسکوپ است و یکی از چند وسیله‌ای بوده که 2 پرتوی نوری را در LBT باهم ترکیب می‌کند. در کنار این قسمت از تجهیزات نیز تصاویر تنها توسط یک قسمت از LBT گرفته و ذخیره می‌شوند. البته دوربین فوکوس با زوم اولیه توسط 6 لنز عظیم و یک کانون عدسی بزرگ می‌تواند تصاویر بسیار بزرگی را گرفته و به LBT برساند. 

سیستم بالانس (تعادل) دینامیکی DBS

مهمترین عملکرد این مجموعه توزیع مجدد محلول خاصی از آب چسبناک به همراه اتیلن گلیکول از 6 مخزن به سمت تلسکوپ بوده که این حرکت تلسکوپ را در گردش 360 درجه و کار کردی بسیار آرام و نرم همراهی و کوک می‌نماید و دلیل چرخش دائم LBT آن است که جهت ثبت و ضبط تصاویری از فضا و ستارگانمی‌بایست دائما در حال چرخش باشد. 

دستگاه مزاحم یاب

نام این بخش حتما کمی عجیب است، اما اگر با کارآیی آن آشنا شوید متوجه خواهید شد که بی ربط نیز نیست. وظیفه این سیستم از بین بردن و حذف سر پرتوهای نوری است که به صورت بدون کنترل از برخی ستاره‌ها ساطع می‌گردند، این فیلترینگ سبب می‌گردد تا اشیاء یا اجسام آسمانی با وضوح بیشتر و مناسبتری مشخص و آشکار شوند. 

دوربین ضد مزاحم

مراقبت و حفظ پرتوها به اطراف LBT ، همچنین جذب و ترکیب آنها با یکدیگر بر عهده بخش ششم تلسکوپ است و در نهایت تصویری 22.8 متری از این فعالیت توسط کل مجموعه LBT منتشر و ذخیره می‌گردد. در خصوص LBT می‌توان اشاره نمود 25 برابر سرعت بالاتر و 10 برابر رزولوشن (وضوح تصویری) بیشتر نسبت به تلسکوپ هابل دارد. محل قرار گیری آن توسط تپه‌ای 165 فوتی احاطه شده و دهانه اصلی آن از یک پنجره 10.44 متری (عرض) می‌تواند پهنای آسمان را بشکافد. دانشمندان علوم نجوم و فضانوردان معتقدند می‌توانند با کمک LBT ار رموز اجرام آسمانی ، راه شیری و منظومه شمسی که تا کنون همانند رازی پنهان بوده و توسط هابل نیز کشف نشده است پرده بردارند. 

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1395/11/17
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان