حیدریان: درنگ جامعه عمومی شهر کاشان برای طی شدن مسیر توسعه و پیشرفت بیش از این جایز نیست

حیدریان: درنگ جامعه عمومی شهر کاشان برای طی شدن مسیر توسعه و پیشرفت بیش از این جایز نیست

حیدریان: درنگ جامعه عمومی شهر کاشان برای طی شدن مسیر توسعه و پیشرفت بیش از این جایز نیست

 
رئیس شورای اسلامی شهر کاشان فرصت گفتگو و تبادل نظر اعضای پارلمان شهری با شماری از صاحب نظران، کارشناسان و مدیران پژوهشکده فرهنگ،هنر و معماری جهاد دانشگاهی تهران در حوزه های برنامه ریزی و استراتژی و ترسیم چشم اندازهای توسعه و پیشرفت را آغازی بر فعالیت مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر دانست.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر کاشان حسین حیدریان که در نشست رسمی شورای اسلامی و در جمع شماری از کارشناسان و پژوهشگران حوزه ترسیم چشم انداز و برنامه ریزی و تعدادی از مدیران دستگاه های فرهنگی با موضوع بررسی موانع و پتانسیل های بحث سرمایه گذاری و گردشگری با محوریت صنایع فرهنگی سخن می گفت افزود: بحث مهم بررسی چالش های سرمایه گذاری در منطقه ی کاشان به خصوص با محوریت فرهنگی و گردشگری علاوه بر دخالت شورا و شهرداری نیازمند ورود و مشارکت فرمانداری و جهاد دانشگاهی برخی دستگاه های مسئول به این مبحث مهم و سرنوشت ساز برای آینده شهر کاشان است.
وی با بیان اهمیت آغاز به کار فعالیت مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر کاشان تصریح کرد: شورای اسلامی شهر آماده است تا زیر چتر این مرکز و با حضور مدیران شهری و صاحب نظران عرصه مدیریت به تعیین ساختارهای اداری و مشخص شدن وظیفه هر دستگاه برای شتاب بخشیدن به توسعه و پیشرفت شهر از دریچه بحث سرمایه گذاری اقدام نماید. حیدریان یادآور شد: نباید و جایز نیست که منطقه فرهنگی کاشان بیش از این فرصت های توسعه خود را از دست بدهد، حال آنکه ظرفیت های جهش کاشان به سوی تعالی و توسعه از بسیاری شهرهای دیگر کشورمان و از جمله 10 مرکز استان بالاتر است.
حیدریان با تأکید بر مزیت های بالقوه صنعت گردشگری در منطقه فرهنگی کاشان افزود: نتیجه همه این مباحث و گفتگوها باید رسیدن به پاسخ این سوال باشد که به راستی سهم کاشان در بازار صنعت گردشگری ایران کجاست و چه تدبیری در مورد رسیدن کاشان به جایگاه اصلی اش در این بازار باید اندیشیده شود.؟
در این نشست که علاوه بر شهردار و مسؤل حوزه سرمایه گذاری و گردشگری شهرداری کاشان ، رؤسای ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرپرست معاونت برنامه ریزی فرمانداری ویژه و مدیرعامل شرکت گردشگری منطقه فرهنگی کاشان نیز حضور داشتند، مدیرکل سابق میراث فرهنگی استان اصفهان در تشریح موقعیت با ارزش و تاریخی کاشان گفت: کاشان هیچ گاه در طول تاریخ پایتخت نبود اما تا قبل از دوره قاجار در زمره شهرهای پیشرفته ایران بود و با این حال همه شهرهای هم طراز کاشان در قبل از دوره قاجار اکنون مرکز استان هستند. مهندس امینیان یادآور شد: کاشان هر چه در طول تاریخ از حیث شهرت و اعتبار کسب کرده از ناحیه مردم خود بوده است و دولت ها سهمی در این میان ندارند. معاون سابق سازمان میراث فرهنگی افزود: در دوره قاجار و عصر ناصری اکثر نویسندگان و مفاخر نامدار ایران از کاشان بودند و این در حالی است که شیراز که دارالعلم خوانده می شد در رتبه دوم قرار داشت.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان نیز در ادامه با بیان اینکه قدر و قیمت شهر کاشان هنوز برای جامعه عمومی این شهر مشخص نیست افزود: ارتقای کاشان به سطح مرکزیت استان فقط از راه توسعه میسر است و اگر حتی شهرداری و ارگان های دولتی هم قدمی برای توسعه شهر برندارند بخش خصوصی آماده است تا در وسط این میدان ادای سهم خود را بر دوش کشد. مصطفی جوادی افزود: باید جایگاه نخبگان و استعدادهای بلندمرتبه کاشان در ترسیم چشم انداز و آینده این شهر مشخص و معلوم شود چرا که به عنوان مثال در بحث کمک آنان در بحث ارتقای صنعت کشاورزی که هنوز بصورت سنتی عمل می کنیم نیازمندیم.
در ادامه این نشست شماری از پژوهشگران، اساتید و محققان حوزه برنامه ریزی از جمله دکتر بابائی ، مهندس محمدی، مهندس ملکی فرد، مهندس گنجوی و دکتر ابراهیمی در سخنان کوتاهی به مباحثی در حوزه اقدامات بنیادی پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری و نقش این مرکز در آسیب شناسی فرهنگ و اخلاق ایرانیان و موضوع پیوست فرهنگی در مبانی توسعه، اهمیت و توجه در سپردن میدان توسعه به سازمان های مردم نهاد و نهادهای مدنی، تشریح موج های 4 گانه توسعه بشری از آغاز تاکنون شامل عصر کشاورزی، عصر صنعتی و عصر فناوری اطلاعات و عصر خلاقیت در ایجاد صنعت فرهنگی و دوران گذار از صنعت سخت به صنعت نرم، تشریح معنی و مفهوم برند و هویت سازی با هدف معرفی یک شهر به عنوان مقصد سرمایه گذاری به ویژه در بحث فرهنگی و گردشگری و لزوم تغییر دیدگاه های مدیریتی و احیای هویت گذشته و فاخر شهری مانند کاشان برای گام برداشتن در مسیر توسعه گردشگری پرداختند.در ادامه این نشست شماری از اعضای شورای اسلامی شهر از جمله هاشمی طاهری با مطرح کردن اهمیت به داشته های گذشته و اکنون شهر کاشان مانند قطب فرش ماشینی و دارابودن نخبگان فراوان برای دست یابی به توسعه و تأکید بر انجام کار ریشه ای و بومی و استفاده از نظرات مدیران گذشته شهر در این مسیر، دکتر الماسی با تأکید بر لزوم همکاری شورا و شهرداری در ایجاد زیرساخت های توسعه شهری مانند کاشان که مسیر پیشرفت آن با تاریخ درخشانش هماهنگ نبوده است، امیرحسین پارسا با بیان اهمیت فرهنگ دینی و معنوی کاشان و اذعان به نقش و جایگاه مثبت عموم مدیران گذشته اجرائی و شهری کاشان در توسعه این شهر در دوران بعد از انقلاب و توجه به تعیین یک برند و شعار برای پیشرفت کاشان که دربرگیرنده همه مختصات و ویژگی های مثبت این شهر با هدف رسیدن به جایگاه مرکزیت استان که خواسته عموم مردم است و مهندس مدنی با موضوع لزوم انتقال فرهنگ بومی به گردشگران خارجی در مسیر توسعه صنعت گردشگری به بیان نقطه نظرات خود درباره موضوع بحث سرمایه گذاری و گردشگری پرداختند.
شهردار کاشان نیز در این نشست با بیان اینکه همیشه میان ارائه برنامه های نظری تا حوزه عمل فاصله فراوانی است و نمی توان بعد از ارائه این نظرات شاهد اتفاقات مهمی بود افزود: در شهری مانند اصفهان وقتی مبحث مهم برندسازی با هدف توسعه مطرح می شود و شتاب می گیرد استاندار محور همه چیز است و در کاشان نیز فرمانداری با کمک بقیه مدیران باید به این موضوع ورود کنند تا کار بنیادینی انجام شود. 
سید محمد ناظم رضوی یادآور شد: موضوع سرمایه گذاری به ویژه در بحث گردشگری نیازمند ورود همه نهادهاست اما فراموش نکنیم که بضاعت همه مدیران در بحث میراث فرهنگی بسته به اختیارات تفویض شده بوده و توقع بیشتری نمی توان از آنان داشت. شهردار کاشان تصریح کرد: رسیدن روزافزون کاشان به توسعه نسخه نمی خواهد و اگر بر همین شعار کهن ترین شهر جهان تأکید کنیم می توان مسیر درستی را برای توسعه یافتگی کاشان تعریف کرد.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1395/11/17
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان