مادی‌های بدون مام اصفهان خشک اما زنده و زیبا

مادی‌های بدون مام اصفهان خشک اما زنده و زیبا

■ مسعود قرائتی

 

مادی به نهرهای آبی گفته می‌شود که از دوران شاه عباس و با مهندسی شیخ بهایی از بالا دست زاینده‌رود جدا و با پیچ‌وخم در محلات قدیم اصفهان آب شهروندان را تامین می‌نمود. حتی تا همین اواخر یعنی قبل از خشک شدن زاینده‌رود، مادی‌ها پر از آبی بود که اگرچه به تمیزی قدیم نبود اما درختان حاشیه خود و حتی حاشیه خیابان‌ها را سیراب می‌کرد.

با کم شدن آب خروجی سد، یا بهتر است بگوییم غارت بی‌رویه آب و نرسیدن سهم آب خود شهر اصفهان، طبیعتا آب مادی‌ها نیز خشک گردید. انتظار می‌رفت تا ساکنان حاشیه این نهرهای خشک (خودسرانه و شاید هم با مجوز شهرداری‌ها) کم‌کم با خاک و نخاله‌های ساختمانی به حریم مادی تجاوز  تا جایی که آن را پر کرده و بر روی آن آسفالت و خیابان بکشند تا به راحتی بتوانند اتومبیل برانند و آسان‌تر به منازل خود وارد شوند. به خصوص که مجتمع‌های زیبا و انبوهی را بر حاشیه آن ساخته و می‌سازند.

اما این اتفاق نیفتاد. نه تنها سانتی‌متری به حریم مادی خشک تجاوز نشد، بلکه شهرداری اصفهان با لوله‌های پلی‌اتیلن به آبیاری قطره‌ای درختان کنار مادی پرداخت تا آنجا که گیاهان سایه‌پروری مانند پاپیتال و حتی درختچه‌های گل به زیر سایه درختان قدیم آرمیده و رشد کردند. اگر کمی انصاف داشته باشیم باید به همت شهرداری اصفهان و فرهنگ مردمان این شهر آفرین بگوییم. امروزه دهها مادی با بستری خشک اما سرسبز در کوچه‌ها و خیابان‌های اردیبهشت، عباس‌آباد، شاپور، چهار باغ و... پیچ و تاب می‌خورد.

در عکس، یکی از این مادی‌های قدیمی به‌نام "مادی نیاصرم" دیده می‌شود که طول آن به چندین کیلومتر می‌رسد. امید می‌رود تا شهرداران و شهروندان کاشانی با تأسی از مرکز استان کم‌تر به کار حمله به کوه‌ها، مسیل‌ها و فضاهای سبز و تغییر کاربری آن بپردازند.

مدیر سایت
توسط: مدیر سایت 1402/03/25
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان