افزایش تقاضا برای خرید لباس دست دوم در کاشان

افزایش تقاضا برای خرید لباس دست دوم در کاشان

ایلنا نوشت: رواج خرید و فروش لباس‌های دست دوم در سال‌های اخیر و در شرایطی که خرید پوشاک مانند سابق اولویت اول مردم نیست، بیشتر موردتوجه کاشانی‌ها قرار گرفته است.

مشکلات و فشار‌های اقتصادی سبب شده خرید لباس نو برای بسیاری از خانواده‌های کاشانی سخت و دشوار شود و فضای خرید و فروش لباس‌های دست دوم و بعضا دست چندم رونق بیشتری پیدا کرده است.

رصد و مشاهده برخی آگهی‌های ثبت شده در فضای مجازی نشان می‌دهد مایل به خرید و فروش پوشاک دست دوم هستند.

افزایش سرسام آور قیمت‌ها، به خصوص در حوزه پوشاک، خریداران لباس را راهی غرفه‌های موقت روز بازار‌ها کرده است تا با اندک پرداختی صاحب لباسی به اصطلاح جدید شوند.

تا همین چند سال قبل فقط یک نفر و آن هم در مجاورت بازار بزرگ کاشان اقدام به فروش کت و شلوارهای دست دوم و لباس‌های نظامی بدون اتیکت می‌کرد و اغلب مشتریانش را مردان مسن و یا کارگران ساختمانی بعضا مهاجر تشکیل می‌داد که خرید را برای رفع نیازهای روزانه انجام می‌دادند.

در حال حاضر افزایش تعداد عرضه‌کنندگان لباس‌های دست دوم، زمانی که قیمت‌های پوشاک صعودی شده، در کنار استقبال پررنگ مردم نشان می‌دهد این مدل از خرید و فروش به صرفه‌تر از خرید لباس نو است و روزبه‌روز بر تعداد مشتریان افزوده می‌شود؛ به شکلی که هم اکنون تعدادی از این فروشندگان لباس دست دوم در روز بازارهای شهر کاشان حضوری فعالیت می‌کنند.

* استقبال شهروندان از خرید لباس دست دوم

حضوری که به گفته یکی از فروشندگان لباس‌های دست دوم با استقبال خوب شهروندان مواجه شده و آن‌ها را بر استمرار کسب‌شان ترغیب می کند. یکی از خریداران  پوشاک دست دوم درباره احوال و اوضاع این روزهای روز  بازار به ایلنا می‌گوید: قدرت خرید مردم بسیار کمتر از سال‌های گذشته شده؛ حراج‌های فروشگاه‌های بزرگ هم هیچ تاثیر مثبتی بر افزایش خرید طبقه ضعیف و متوسط جامعه ندارد و افرادی در این حراجی‌ها حضور پیدا می‌کنند که تمکن مالی بهتری دارند.

وی می‌افزاید: زمانی که قدرت خرید لباس مناسب برای  رفتن به سر کار و یا میهمانی را ندارم، مجبورم یا  لباس‌های قدیمی خود را تعمیر کرده و  یا سراغ فروشگاه لباس‌های ارزان‌قیمت‌ و حتی دست دوم بروم.

یکی از فروشندگان لباس دست دوم در کاشان ضمن دفاع از عملکرد خود در روز بازار و کمک به طبقه متوسط جامعه که از قدرت خرید لباس‌های نو بی‌بهره‌اند می‌گوید: بین قیمت لباس‌های دست دوم و نو اختلاف زیادی وجود دارد و شرایط اقتصادی سبب شده مشتریان برای خرید لباس دست دوم رغبت بیشتری داشته باشند، چراکه از نظر مالی توان خرید لباس نو را ندارند.

وی اضافه می‌کند: دیگر میان مردم موضوعی به نام مد، برند و یا نوع رنگ و جنس لباس وجود ندارد. مشتریان با دادن بیعانه درخواست خرید شلوار و یا پیراهن دست دوم برای خود و خانواده دارند. نه به رنگ آن توجهی می‌کنند و نه برای آن‌ها مهم است که صاحب قبلی این لباس چه کسی بوده است.

این فروشنده باسابقه تاکید می‌کند: برخی از لباس‌های مجلسی زنانه را از سایت های مجازی با قیمت های بسیار پایین خریداری کرده و پس از دریافت اندک سودی به فرد دیگری می‌فروشم و یا به همراه جنس دیگری به شکل اشانتیون به مردم می‌دهم.

* بی‌توجهی به بهداشت لباس‌های دست دوم

اما زمانی که از رواج و رونق خرید و فروش پوشاک دست دوم صحبت می‌شود کمتر به نکته مغفول آن که همان وضعیت بهداشتی این پوشاک است توجه می‌شود. موضوع مهمی که در این ماجرا و در کنار کاهش قدرت خرید مردم‌ و شرایط اقتصادی کمتر دیده می‌شود و قطعا می‌توانند آسیب‌های جدی و ناگواری برای مشتریان لباس‌های دست دوم به همراه داشته باشد.

مدیر مرکز بهداشت کاشان با بیان اینکه از منظر قانون فروش و عرضه انواع  کفش و لباس زیر ممنوع بوده و در صورت مشاهده برخورد جدی می‌شود خاطرنشان می‌کند: شیوع بیماری‌های پوستی، آلرژی، گال، شپش و به ندرت بیماری‌های قارچی از جمله مخاطرات خرید و استفاده لباس‌های دست دوم است.

مسعود دهقانی تاکید می‌کند: تنها مکانی که در کاشان اقدام به عرضه و فروش لباس‌های دست دوم می‌کند، روز بازار جنب پارک آیت‌الله مدنی است و فروشندگان موظف به رعایت ضوابط بهداشتی ابلاغی مرکز بهداشت هستند.

وی ادامه می‌دهد: لباس‌های عرضه شده پیش از فروش حتما باید گندزدایی، شسته و اتو شده باشد و فاکتور خرید از مبادی معتبر مانند هلال‌احمر را به همراه داشته تا قابل رهگیری باشد.

مدیر مرکز بهداشت شهرستان کاشان از جمع‌آوری بیش از ۴۵۰کیلو لباس دست دوم فاقد فاکتور خرید از سطح روز بازار شهر کاشان طی روزهای گذشته خبر داده و اظهار می‌کند: از  فروشندگان لباس‌های دست دوم جمعه بازار کاشان درخواست شده مستندات خود مانند فاکتور خرید را ارائه داده و در غیر این صورت لباس‌های آن‌ها توقیف و معدوم می‌شوند.

مدیر سایت
توسط: مدیر سایت 1401/01/29
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان