تشریح وضعیت منابع آبی، مدیریت مصرف و تعرفه‌های جدید آبفا در سال ۱۴۰۱

تشریح وضعیت منابع آبی، مدیریت مصرف و تعرفه‌های جدید آبفا در سال ۱۴۰۱

* پارسال ۱۴ میلیون لیتر به حجم ذخیره مخازن آب منطقه کاشان افزوده شد

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کاشان گفت: ۱۴ میلیون و ۲۵۰ هزار لیتر سال ۱۴۰۰ به حجم ذخیره مخزن‌های آب این منطقه افزوده شد.

محمدرضا اسدی روز چهارشنبه در نشست خبری گفت: ۱۲ میلیون لیتر از این حجم ذخیره مخزن‌ها مربوط به شهرها و بقیه نیز مربوط به روستاهای ۲ شهرستان کاشان و آران و بیدگل است.

وی، هزینه ساخت مخزن‌های ذخیره آب در سال ۱۴۰۰ را ۶۰ میلیارد تومان از محل اعتبارهای شرکت آب و فاضلاب کاشان بیان و اضافه کرد: به لحاظ درصد در شهرها ۹ درصد و در بخش روستایی ۱۰ و نیم درصد به حجم مخزن‌های ذخیره آب سال گذشته افزوده شده است.

به گفته وی، اکنون حجم ذخیره مخزن‌های آب در ۱۲ شهر و ۶۶ روستای این منطقه به ترتیب ۱۴۲ میلیون لیتر و ۲۰ میلیون و ۴۶۵ هزار لیتر است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کاشان، اصلاح ۴۰ کیلومتر شبکه آبرسانی به‌ویژه در روستاها، ۴۹ کیلومتر توسعه شبکه آبرسانی و اصلاح پنج هزار و ۸۰۰ انشعاب فرسوده را دیگر اقدام‌های غیرسازه‌ای این شرکت در سال گذشته در منطقه برشمرد.

وی ادامه داد: در آران و بیدگل طی ۲ ماه آینده و پیش از آنکه به اوج مصرف آب تابستانی برسیم، نزدیک پنج میلیون لیتر به حجم مخزن‌های ذخیره آب این شهرستان افزوده خواهد شد که این مهم می‌تواند به جبران کمبود آب کمک کند.

اسدی خاطر نشان کرد: شرکت آب و فاضلاب کاشان سال گذشته در مجموع ۱۰۵ میلیارد تومان در بخش شهری و ۳۶ میلیارد تومان در بخش روستایی هزینه کرده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون در مجموع ۱۳۷ حلقه چاه عمیق و نیمه‌عمیق در کاشان و آران و بیدگل در مدار بهره‌برداری قرار دارند، افزود: دبی آب این چاه‌ها بین ۲ هزار و ۵۰ تا ۲ هزار و ۱۰۰ لیتر در ثانیه است.

وی ادامه داد: از قدیم تاکنون ۱۷ حلقه آب به دلیل آلودگی در منطقه کاشان پلمب و برای آن‌ها مجوز جابجایی دریافت شده است.

* ۶۰ درصد مشترکان خانگی منطقه کاشان الگوی مصرف آب را رعایت می‌کنند

معاون خدمات مشترکان و درآمد شرکت آب و فاضلاب کاشان نیز گفت: اکنون نزدیک ۶۰ درصد از مشترکان خانگی در شهرها و روستاهای زیر پوشش این شرکت الگوی مصرف را رعایت می‌کنند.

محمدحسین خامه‌چیان خاطرنشان کرد: این مشترکان شامل هیچگونه افزایش تعرفه‌ای در سال ۱۴۰۱ نخواهند شد.

به گفته وی، ۴۰ درصد از مشترکان زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب کاشان بیش از الگو آب مصرف می‌کنند که پیش بینی می‌شود با اعمال تعرفه‌ها، مصرف آن‌ها مدیریت و به سمت رعایت الگو حرکت کنند.

وی از تغییر تعرفه‌های آب و کارمزد دفع فاضلاب از ابتدای امسال بر پایه مصوبه هیات وزیران و ابلاغیه وزیر نیرو به شرکت‌های آب و فاضلاب سراسر کشور خبر داد و اضافه کرد: شیوه‌نامه جدید با هدف اصلاح تعرفه‌های آب برای مدیریت مصرف بهینه و تشویق به رعایت الگوی مصرف آب ابلاغ شده است.

معاون شرکت آب و فاضلاب کاشان اظهار داشت: بهای آب مصرفی مشترکان خانگی در صورت رعایت الگوی مصرف یعنی ۱۴ مترمکعب در ماه، نسبت به سال گذشته هیچ‌گونه تغییری نداشته و از نرخ یارانه‌ای آب بهره‌مند می‌شوند.

به گفته وی، در تعرفه جدید آن دسته از مشترکانی که بیشتر از الگوی مصوب مصرف آب داشته باشند به صورت پلکانی مشمول اصلاح تعرفه، متناسب با مقدار مصرف می‌شوند.

خامه‌چیان درباره نرخ های اصلاحی گفت: نرخ‌های اصلاحی پلکانی مشترکان بالای الگوی مصرف به گونه‌ای است که بخشی از یارانه پرداختی به مشترکان کم‌مصرف و خوش‌مصرف را جبران کند.

وی ادامه داد: بر پایه تعرفه جدید، مشترکان زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی در صورت مصرف ماهانه تا یک سوم الگوی مصوب، از پرداخت آب‌بها معاف هستند.

معاون شرکت آب و فاضلاب کاشان اضافه کرد: مشترکان در صورت رعایت الگوی مصرف آب در بخش خانگی، مشمول هیچ‌گونه افزایش تعرفه‌ای نخواهند شد و از طرفی مشترکانی که بیش از الگو، آب مصرف کنند مشمول ضریب‌هایی از قیمت غیریارانه‌ای آب که به صورت پلکانی برای مصرف مازاد بر الگو محاسبه می‌شود، خواهند شد.

به گفته وی، قیمت غیریارانه‌ای آب شامل مجموع هزینه‌های تامین آب، هزینه آب خام و انرژی الکتریکی است که در سراسر کشور به صورت یکسان محاسبه و بر پایه مصوبه هیات وزیران، ابلاغ شده است.

خامه‌چیان افزود: تعرفه مشترکان غیرخانگی به شرط مصرف تا ظرفیت قراردادی ماهانه که به منزله الگوی مصرف آب است، برای مصرف‌های صنعتی، عمومی، دستگاه‌های اجرایی و اقامتگاه‌های غیر دایم معادل قیمت غیریارانه‌ای آب و برای مصرف‌های تجاری معادل یک و نیم برابر قیمت غیررایانه‌ای آب است، در صورتی که مشترکان غیرخانگی بیش از الگو یا ظرفیت ماهانه مصرف کنند، مصرف مازاد برپایه تعرفه آب آزاد محاسبه می‌شود. 

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه ماهیت تعرفه‌های سال گذشته و سال‌جاری، بر بازدارندگی از مصرف بی‌رویه و رعایت الگوی مصرف آب تمرکز دارد، اقدام‌های لازم برای آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی به مشترکان پرمصرف و متقاعد کردن آنها به کنترل و مدیریت مصرف آب از طریق ارسال پیامک، همزمان با ارسال صورتحساب از سال گذشته برقرار شده و در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت و افزون بر آن، اقدام‌های متنوع دیگری در دستور کار شرکت آب و فاضلاب کاشان قرار دارد./ایرنا

مدیر سایت
توسط: مدیر سایت 1401/01/24
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان