واکنش اداره میراث‌فرهنگی کاشان به تخریب دفتر کار ارباب تفضلی

واکنش اداره میراث‌فرهنگی کاشان به تخریب دفتر کار ارباب تفضلی

در پی تخریب بخشی از بقایای دفتر کار ارباب تفضلی روابط‌عمومی اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان جوابیه‌ای برای رفع نگرانی و دغدغه‌مندی دوستداران میراث‌فرهنگی از تخریب این بنا به شرح ذیل منتشر کرد:


"اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان از سال گذشته پیگیر مستندنگاری و تهیه پرونده ثبت ملی بخش‌هایی از کارخانه ریسندگی و بافندگی واقع در میدان ۱۵ خرداد بوده است.

با توجه به روند اداری ثبت پرونده‌های ملی در استان و وزارتخانه متبوع، این اداره جهت حفظ و حراست از بخش‌هایی از این اثر شاخص ملی تا زمان ثبت در فهرست آثار ملی، مکاتباتی با مقامات و ارگان‌های دولتی مرتبط داشته است.

لذا از آنجایی که این کارخانه به عنوان بزرگترین قطب صنعتی کشور و مرحوم تفضلی به عنوان پدر صنعت نساجی ایران شناخته می‌شود به دلیل اهمیت این موضوع، این اداره پیگیر اتفاقات و تخریب‌های صورت‌گرفته دیروز در عرصه این اثر ارزشمند و تنها یادگار صنعتی شهر می‌باشد.

حفاظت از میراث صنعتی شهر که امروزه با بافت شهری عجین شده و به لحاظ زیباشناسی بخشی از هویت شهری را شکل می‌دهد از مطالبات مردمی و دوستداران میراث‌فرهنگی کاشان است؛ چرا که این نوع میراث، علاوه بر ارزش‌های علمی و معماری دارای ارزش اجتماعی و تاریخی بوده و اطلاعات ارزشمندی از گذشته شهر را به همراه دارد.

یکی از ویژگی‌های مهم و خاص این کارخانه نسبت به میراث صنعتی مشابه در ایران، استفاده از مصالح سنتی در کنار مصالح نوینی چون تیرهای فولادی و سیمانی است. به بیانی دیگر، تلفیق معماری نئوکلاسیک و معماری سنتی ایرانی می‌باشد.

گفتنی است؛ به منظور جلوگیری از ادامه تخریب قسمت‌های باقیمانده اثر، نیروهای یگان حفاظت این اداره از شب گذشته در محل مستقر شده است. ضمنا مکاتبات لازم با فرماندار، دادستان و دیگر ادارات مرتبط جهت حفظ بقایای این اثر ارزشمند انجام گردیده است."

مدیر سایت
توسط: مدیر سایت 1401/01/23
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان