فرهنگ رمضان در کاشان/ شب‌های ماه مبارک در نیم‌قرن گذشته

فرهنگ رمضان در کاشان/ شب‌های ماه مبارک در نیم‌قرن گذشته

علی‌اصغر شاطری*

در فرهنگ عامه مردم (فولکلور) شب‌ها و روزهای ماه مبارک رمضان با دیگر ماه‌های سال تفاوت‌های بسیاری دارد. شب‌های این ماه پر فیض برای تمامی سنین (نوجوان و جوان و بزرگسالان) خاطره‌انگیز و به یادماندنی است.

در این بخش از نوشتار، کوتاه و مختصر به فرهنگ مردم کاشان در شب‌های ماه مبارک رمضان در نیم‌قرن گذشته اشاره‌ای گذرا داریم.

مادران که سفره افطار را آماده کرده بودند، با چادرهای رنگی خود برای اقامه نماز مغرب به سوی مساجد محل رفته؛ در این شب‌ها مساجد، مملو از جمعیت و امام‌جماعت، نمازها را سریع خوانده و جلو در مساجد طبق‌های خرما، نُقل، نان و شربت برای افطار و نمازگزاران سریع از مسجد خارج می‌شدند تا کناره سفره افطار در منزل باشند و این چه شور و حالی داشت.

هنوز افطار نشده در زدن و صدای بچه‌ها برای آیین هوم‌بابایی (شرح آن و شیرین کاری‌ها و اتفاقات آن را در قسمت بعد بیان خواهیم کرد)، بچه‌هایی که روزه نبودند زودتر به مساجد و تکایا و منازل می‌رفتند تا مراکز قرائت قرآن را آماده کنند. در مراسم سنتی قرائت قرآن نیز در شب‌های ماه رمضان خاطرانگیز بود.

بعد از جلسات ختم قرآن در گذرها و فتاحه‌ها (میدان‌های کوچک محلی) جوانان تا سحرگاه به بازی‌های بومی و محلی می‌پرداختند و گروهی نیز در خیابان‌ها به بازی فوتبال گل‌کوچک مشغول بودند. بزرگسالان نیز در تختگاه مساجد و تکایا و... به گفت‌وگو و گفتن حکایت و بیان خاطرات و همچنین بحث‌های علمی برای یکدیگرند.

بیدار کردن همسایگان جهت سحری خوردن و خواب نماندن آنان بسیار حائز اهمیت است. متأسفانه این فرهنگ به فراموشی سپرده شده است. ساعاتی قبل از اذان صبح، آئین سحرخوانی و مناجات‌خوانی توسط مؤذنین از گل‌دسته‌های مساجد و زیارتگاه‌ها و صدای اذان صبح علاوه بر مساجد از بیشتر خانه‌ها به گوش می‌رسید. (بدون بلندگو) خانه‌هایی که رادیو داشتند صدای آن را بلند می‌کردند تا دیگر همسایگان نیز از دعای سحر که مرحوم ذبیحی می‌خواند، بشنوند.

نماز جماعت صبح ماه رمضان، صفا و حال خاصی داشت. به ویژه نماز جماعت علمای نامداری چون: حاج شیخ علی‌آقا نجفی، یثربی، مصطفوی، صبوری، امامت و... صدای پای نمازگزاران و صحبت‌های بعد از نماز آنان در کوچه نیز به یاد ماندنی است.

هر محله‌ای یکی-دو حمام عمومی داشت و سحرگاهان این ماه شلوغ‌ترین ساعات کاری آن بود. بعضی از حمام‌ها نیز بوق داشت. بعضی از شب‌های این ماه نظیر: شب نیمه، شب‌های قدر، شب بیست و هفتم و شب عید فطر در کاشان با آداب و رسوم خاصی همراه بود. مراسم شب نیمه، هدیه عروس و داماد در نیمه ماه رمضان، ابن‌ملجم کُشی و...

متأسفانه در سال‌های اخیر به دلایل مختلف اجتماعی و فرهنگی و اکنون نیز به جهت بیماری کرونا ما را از بسیاری آداب و رسوم محروم ساخته و از لذت‌ها و خوشی‌های خاطره‌انگیز و شورآفرین این شب‌ها به دور نگه داشته است.

* منبع: کانال تلگرامی نویسنده (کاشان‌شناس)

مدیر سایت
توسط: مدیر سایت 1401/01/19
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان