تدبیر آیت‌اله برای اصلاح امور؛ اعلام خداحافظی

تدبیر آیت‌اله برای اصلاح امور؛ اعلام خداحافظی

مردم‌سیلک/ پس از پیروزی انقلاب هر کدام از یاران روحانی امام در شهرهای مختلف به عنوان نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه آن شهر انتخاب شدند. تعدادی از آن‌ها در همان اوایل انقلاب و در کوران ترورهای شوم دهه شصت به شهادت رسیدند. عده‌ی دیگری نیز طی سال‌های بعد به علت کهولت سن از دنیا رفتند.

حضرت آیت‌اله یثربی امام جمعه اسبق کاشان نیز از دسته‌ی دوم نمایندگان ولی‌فقیه بود که به سبب نزیکی به حضرت امام و حتی پس از آن در دوره حضرت آیت‌اله خامنه‌ای از جایگاه ویژه‌ای در ساختار حاکمیت برخوردار بود. عده‌ای که فوت وی را ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر برای کاشان می‌دانند پس از وی و جانشینی آیت‌اله نمازی معتقدند که وی نتوانست کاشان را به جایگاهی که شایسته‌اش است برساند و همواره دوران نمایندگی وی در کاشان را با حسرت روزهای زمامداری آیت‌اله یثربی سپری کردند.
آنان را همچنین عقیده بر این بود که به چندین دلیل از جمله شناخت بیشتر نسبت به منطقه، آگاهی از جریانات و کنشگران سیاسی و نیز احساس تعق خاطر و عرق منطقه‌ای؛ نماینده ولی‌فقیه می‌بایست از میان بزرگان و روحانیون کاشانی انتخاب شود. هر چند که بنا به برخی ملاحظات این اتفاق تاکنون میسر نگردیده است.
دوران آیت‌اله نمازی به هر طریق ممکن سپری شد و پس از وی آیت‌اله سلیمانی به عنوان سومین نماینده ولی‌فقیه در کاشان منصوب شد. با حضور او در کاشان عده‌ای که فارغ از تعلقات محله‌ای و سیاسی به آینده شهر می‌نگریستند حضور وی را به فال نیک گرفتند. به خصوص آنکه وی به جهت ویژگی‌های شخصیتی، در مسائل شهر فعال‌تر و پویاتر از سلف خود نشان داد. هر چند که، برخی اظهارنظرهای وی از جمله درخصوص جداسازی کارمندان زن و مرد در ادارات و نیز آشپزخانه اُپن، بازتاب‌های متفاوتی در جامعه داشت. لیکن در مجموع، وجود و حضور وی در کاشان اتفاقی مثبت تلقی شده است و این دست از نظرات وی را در چارچوب تعلق و انتساب وی به طبقه روحانیون سنتی، ارزیابی کردند.
چندی است که صحبت از تمایل به کناره‌گیری ایشان از این سِمت و سپردن آن به یک «روحانی پویا و فعال» در میان است. البته که وی در اظهارات بعدی خود این موضوع را منوط و موکول به امر مقام معظم رهبری نموده است. لیکن تمایل وی به کوچ از کاشان و شایعاتی که پیرامون دلایل آن مطرح می‌شود، جملگی حکایت از آن دارد که این ساز جدایی از وقتی کوک شده است که گویا توجهی به نظرات و توصیه‌های وی در جریان امور شهر نمی‌شود. فارغ از صحت و سقم نقش برخی افراد در اداره شهر و به ویژه در موضوع مناقشه برانگیز انتخاب مدیران، همواره نظر امام جمعه در کلیه ابعاد مختلف سیاسی-اجتماعی شهر منشأ اثر بوده است.
امام‌جمعه بالاترین مقام سیاسی و نماینده ولی فقیه در شهرستان است؛ بنابراین حفظ شأن، مقام و جایگاه آن در مناسبات و تحولات شهر، در واقع حفظ جایگاه رهبری است و گزارش مراتب ابراز تمایل وی به ترک این جایگاه که همراه با شائبه ناخرسندی وی است، برای مجموعه مدیریت شهرستان وجهه‌ی مناسبی در سطوح عالی کشور ندارد و بر بزرگان و دلسوزان شهر است تا فارغ از تعلقات حزبی و گروهی ضمن بررسی و واکاوی عوامل اتخاذ چنین تصمیمی در رفتار خود تجدیدنظر کنند.
همانطور که هیچ حزب و گروهی به تنهایی نمی‌تواند یک تنه شهر را در جاده پیشرفت و توسعه به سلامت به مقصد مطلوب برساند، هیچ فردی نیز نمی‌تواند به تنهایی شهر را اداره کند؛ حتی اگر پله‌های قدرت را به سرعت طی کرده باشد و به درجه قابل توجهی از نفوذ و اعتبار رسیده باشد. ایراد و انتقادی اکنون توسط عده‌ای در مذمت اقتدارگرایی و یکه‌تازی در عرصه مدیریت شهری وجود دارد و در گذشته نیز شاید وجود داشته است؛ لیکن ظاهراً آن‌قدر این آش شور شده که درون گروه و جناح اکثریت نیز زمزمه‌هایی مبنی بر لزوم رعایت برخی ملاحظات به گوش می‌رسد.
علنی شدن تمایل امام‌جمعه به ترک کاشان از یک سو می‌تواند تدبیر وی در هشدار به اشخاصی باشد که دایره قدرت خود را هر روز وسعت می‌بخشند و همزمان می‌تواند مخابره‌ی پیام اعلام خطر باشد از شهرستان به پایتخت، تا نسبت به تجدید موقعیت جایگاه نماینده ولی‌فقیه در شهر و تذکر به تک‌رویِ اشخاص اقداماتی صورت گیرد. به هر حال، فارغ از اینکه تا چه حد شایعات و تحلیل‌های پیرامون اعلام جدایی آیت‌اله سلیمانی از کاشان مرتبط با تحدید حدود اختیارات و تضعیف جایگاه باشد یا صرفاً یک تصمیم شخصی، رفتن ایشان از شهر، چالش جدیدی در صحنه سیاسی کاشان ایجاد خواهد کرد.

مدیر سایت
توسط: مدیر سایت 1401/01/11
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان