برهان‌های برهنه رضا براهنی

برهان‌های برهنه رضا براهنی

عبدالرضا مدرس زاده*


درگذشت دکتر رضا براهنی در غربت غرب و در روزهای نوروز؛ اگر نه شگفت‌انگیز اما کاملا غیرمنتظره بازتاب یافت.

کوتاه‌ترین سخن جدی درباره او این است که براهنی -هرچه بود- قابل انکار نیست و اتفاقا می‌توان جمله‌ای که درباره بسیار کسان کاربرد دارد در باره او هم گفت که براهنی آن چیزی نیست که طرفداران و مخالفانش می‌گویند.

در این ساعات پس از اعلام درگذشت استاد براهنی، هر کدام از نویسندگان درباره او، او را با یکی از آثارش چون طلا در مس و تاریخ مذکر و... برجسته نامیدند. اما راست این است که براهنی در هر کدام از این آثار، یک جنبه از شخصیت خود را به نمود رسانیده‌است.

به همان اندازه که جلای‌وطن برای براهنی به نوشیدن از آبشخور‌های فکری و فرهنگی فرنگ منجر بود، کار او را در باب واکنش‌های بعضا سیاسی با دشواری روبه‌رو می‌کرد به گونه‌ای که دفاع سرسختانه او از استقلال ترک‌ها و برجسته‌‌کردن زبان ترکی در مناسبات سیاسی و فرهنگی ایران پس از انقلاب‌اسلامی و از تهران به عنوان بزرگ‌ترین پایتخت ترک‌زبان دنیا نام‌بردن کار و بار علمی او را از امثال یار‌شاطر جدا می‌ساخت و تردیدهایی را به صداقت و انصاف علمی استاد وارد می‌کرد.

بی‌پروایی و جسارت منتقد ادبی؛ البته پیش‌شرطی خوب برای ورود به تحلیل‌های برپایه دانش هست اما نه تا آن اندازه که کار به گونه‌ای جلوه کند که بوی هتک و فتک از آن مایه اشمیزاز دوستداران صاحب اثر ادبی شود. با این‌وجود‌؛ برخی مخالفان او آن اندازه نجابت به‌خرج دادند که طلا در مس را با طعنه مس در طلا ننامند و بر برهان‌های برهنه او در باب کسانی چون سپهری و توللی و... مدارا و اغماض بپوشانند.

هرچند اقامت چنین استادی در فرنگ شایان مخالفت نیست اما این که از چنین استادی نتوان در ارتباطات رسمی محافل علمی و دانشگاهی کشور در این دهه‌های نزدیک به ما که اتفاقا نیمه دوم عمر استاد را هم تشکیل می‌داد، استفاده کرد و نسل جدید ادیبان و منتفدان ادبی داخل کشور از او و همانندانش هیچ درک محضر و منظر ندارند، از گونه‌ای گسست علمی حکایت دارد که بایست آن را به پای عوارض دورافتادن چنین استادان از زادبوم خویش گذاشت وگرنه روشن است که اگر چنین استادی جریان‌های ادبی وطن خویش را از نزدیک رصد‌می‌کرد، آن اندازه انس و الفت میان منتقد ادبی و صاحب‌اثر و دوستداران آثار ادبی پدید می‌آمد که خروجی کار را بهتر و پربارتر نشان می‌داد.

هرچند شاید گفته شود اقامت ناچاری استاد در فرنگ؛ خود دست‌مایه‌ای برای نگریستن از بیرون به جریان‌های ادبی هم می‌تواند تعبیر شود.

یاد دکتر براهنی گرامی باد که با دورترین مکانت و مناسبت، بسیاری از منتقدان و حتی مخالفان خود را هم وابسته به دیدگاه‌های خود ساخت و کاری کرد که به هیچ‌روی عنوان انکار بر او روا داشته نمی‌شد.

*عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی کاشان/منبع: کانال تلگرامی نویسنده (پژواک روشنگری)

مدیر سایت
توسط: مدیر سایت 1401/01/08
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان