آیا موج تازه مبتلایان به کرونا در راه است..؟!

 آیا موج تازه مبتلایان به کرونا در راه است..؟!

رسانه های محلی کاشان 25 فروردین به نقل از رئیس بیمارستان شهید بهشتی از آماده سازی سالن ورزشی دانشگاه علوم پزشکی برای بستری بیماران کرونایی خبر دادند.
این یعنی آن که یورش کووید 19 به کاشان در ایام نوروز که بخشی از آن به دلیل فرمالیته و شُل گرفتن کنترل ورود خودروهای غیربومی به شهر بود، آن چنان شدید بوده که بخش های عادی و ویژه و حتی افزودن به تخت های بیماران عفونی بیمارستان بهشتی دیگر کفاف پذیرش بیمار جدید نمی دهد و باید طرحی نو در انداخت!
تا این لحظه- 16 اردیبهشت 1400- نمی دانیم آیا سالن ورزشی دانشگاه علوم پزشکی پذیرای بیمار کرونایی بوده یا نه، اما این را خوب می دانیم که صدور مجوز برگزاری مراسم احیای شب های قدر حتی در فضاهای باز، ریسک بزرگی بود که دست کم ظرف دو هفته آتی باید شاهد تبعاتش باشیم.
این در حالی است که واکسیناسیون سالمندان حوالی 80 سال، تازه در کاشان آغاز شده و حتی اگر همه مردم کاشان هم واکسینه شده باشند، باز هم دلیلی بر سهل انگاری های خطرناک مردمی و سازمانی نیست.
هنوز محرم سال قبل را به یاد داریم که در سراسر کشور توصیه به برگزاری سوگواری های خانگی می شد تا تجمعات این ایام حتی در فضای باز جسم و جان عزاداران را تهدید نکند اما چه تحولی رخ داده که از آن توصیه رسمی و اکیدِ محرم سال قبل، به صدور مجوز برپایی احیای شب های قدر رمضانِ امسال آن هم در هنگامه‌ی شیوع کرونای بدقلقِ انگلیسی و هندی و آفریقایی رسیدیم؟!
کاش می‌توانستیم بپذیریم برپاکنندگان احیاهای رمضان1400، خیلی دقیق و قانون‌مند به برگزاری دو ساعته و عمل به مُرِ پروتکل ها مؤمن هستند اما حکایت برخی آیین های پرشور و متراکم این شب ها در کاشان که دست کم در یکی دو بوستان شاهدش بودیم، چیزی غیر از این به ما می گوید.
البته که انبوهی از شهروندان دلمرده و افسرده نیز که خنکای شب های بهاری این روزها و هفته ها را در پارک ها و بوستان ها و کنار این آیین ها می گذرانند، نیز اگر مقید به تنگ هم نشینی ها باشند، باید که مورد عتاب قرار گیرند اما پرسش این جاست با ابتلاهای احتمالی این شب ها چه خواهیم کرد؟
پرسش دیگر آن که آیا مقدمات بستری بیماران کرونایی در سالن ورزشی دانشگاه، نوعی آمادگی برای صدور مجوز برپایی احیاهای دو ساعته در رمضان نبود؟!
سؤال دیگر این که اگر برپایی آیین شب های احیاء در فضاهای باز، با همان یکی دو شرط -که البته مانند سهولت ورود خودروهای غیربومی در نوروز به کاشان ضمانتی هم بر اجرای آن مترتب نیست- بلامانع می شود، پس دلیل مسدود کردن پارک و بوستان ها و ممنوعیت ورود شهروندان به آنها که تا همین حالا هم ادامه دارد، برای چیست؟!
 

مهدی سلطانی راد
توسط: مهدی سلطانی راد 1400/02/26
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان