کاشان و خبرسازان نوروز 1400؛ از باغ فینِ تعطیل تا مرغ و کرونا

کاشان و خبرسازان نوروز 1400؛ از باغ فینِ تعطیل تا مرغ و کرونا

نوروز 1400 هم از راه رسید تا خوش آمدگویِ آخرین سال قرن به شکل هندوانه دربسته! باشیم. تلخ یا شیرین بودن سال جدید را هیچ کس نمی داند، اما به قول معروف می گویند سالی که نکوست از بهارش پیداست. هر چند انسان به امید زنده است، اما برای کاشان، تحولات و رخدادهای حادث شده اش در نوروز 1400و در همین آغاز تا حدودی حامل این پیام است که باید خود را در برابر سختی های احتمالی و مختلفِ سال جدید مقاوم و آماده کنیم! 
در نخستین شماره سال 1400، در گزارشی اجمالی به مهم ترین رویدادهای خبری شهر در ایام نوروز پرداخته ایم تا مخاطبانِ دور از فضای مجازیِ نشریه نیز به مرور آنها بپردازند.

 

 

اول بسم اله با زلزله!
کاشانی ها با هفت زلزله ریز و نامحسوس به استقبال نوروز 1400 رفتند! این خبری بود که 29 اسفند 99 از شهر کاشی و گلاب منتشر شد. یک روز بعد و اگر دقیق تر بگوییم یعنی حدود ۲۴ دقیقه بعد از سال تحویل آتش نشان های شهر، به پیشواز نخستین حادثه سال (مهار حریق در یک انبار ضایعات) رفتند.
روز نخست فروردین حجت اله غلامی -معاون استاندار اصفهان- با تأکید بر لزوم رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی در شهر گردشگرپذیر کاشان گفت: این شهر در آستانه ورود به شرایط نارنجی است. وی تصریح کرد: تأکیدات لازم به میراث فرهنگی شهرستان کاشان در زمینه بلیت فروشی و پذیرش مسافران نوروزی ابلاغ شود.
در همین روز علیرضا مروجی-رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان- گفت: تاکنون ۱۲۰ میلیارد ریال برای تامین داروهای بیماران کرونایی در کاشان هزینه شده است.وی اظهار داشت: تاکنون بیش از ۴۲ هزار تست کرونا در کاشان انجام شده که بیش از ۱۵ هزار تست مثبت بوده است. مروجی با اشاره به اینکه بیش از ۱۲۰ میلیارد ریال برای تامین داروهای بیماران کرونایی در کاشان هزینه شده‌، تصریح کرد: در مدت زمان شیوع ویروس کرونا ۶۹۰ میلیارد ریال تجهیزات پزشکی برای درمان بیماران کرونایی در کاشان خریداری شد که ۱۷۰ میلیارد ریال از این تجهیزات توسط خیرین تهیه شده.
وی همچنین با تاکید بر این که باید رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در دستور کار قرار گیرد گفت: آمار ابتلا و مرگ و میر در عراق به شدت افزایش یافته و باید اقدامات پیشگیرانه برای کنترل مرزهای کشور برای تردد به شدت پیگیری شود.

تکذیب خبر رئیس اداره میراث فرهنگی!
در دومین روز از فروردین، اللهیاری -مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان از بازشدن بناهای گردشگری و تاریخی کاشان از روز بعد سه شنبه- خبر داد. این در حالی بود که هفته قبل از آن سرمدیان- رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان- گفته بود اماکن گردشگری کاشان تا ۱۴ فروردین تعطیل است! 
اللهیاری گرچه گفته بود برای هر سانس از بازدید فقط تعداد محدودی بلیت به فروش میرسد و فروش آن برای گردشگران و مسافران به صورت حضوری امکانپذیر نیست و فقط به صورت اینترنتی به فروش می رسد اما در روزهای بعد نحوه برخوردهای سلبیِ ضدکرونایی با بازدیدهای نوروزی از باغ فین نشان داد خلاف توصیه های او عمل شده است.

شرمندگی میوه دولتی!
معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری کاشان نیز در ایام نوروز چند باری خبر ساز شد. مسعود خاندایی در دومین روز از نوروز گفت: سیب و پرتقال دولتی در کاشان توزیع نشد چون قیمت‌ها در بازار، پایین‌تر از دولتی بود! وی بدون آن که پاسخ دهد چرا میوه دولتی گران است و به چه علت برای ورود میوه با قیمت مناسب به بازار میوه کاشان هفته ها قبل از سال نو برنامه ریزی نشده است گفت: ذخیره سازی مناسبی توسط شرکت‌های تعاونی اتحادیه روستایی برای سیب و پرتقال شب عید انجام شده بود، ولی هیچ  میوه‌ای در شهر کاشان توزیع نشد. به بیان وی پس از ارزیابی قیمت‌های میوه سطح بازار و میدان میوه و تره بار مشخص شد قیمت‌ها بسیار پایین‌تر از میوه دولتی است و پیش‌بینی شد که استقبالی بابت خرید سیب و پرتقال دولتی از جانب مردم صورت نگیرد!
در همین روز پنج شرور سابقه دار و شاخص کاشان نیز دستگیر شدند. سرهنگ بساطی- فرمانده نیروی انتظامی کاشان- گفت: ماموران پلیس اطلاعات شهرستان کاشان با اقدامات فنی و تخصصی پلیسی پنج شرور سابقه دار شهرستان کاشان را که با خودنمایی دست به ایجاد رعب و وحشت می زدند حین استعمال مواد مخدر و همراه با پنج قبضه قمه و سلاح سرد در مخفیگاه‌شان دستگیر کردند.
در حالی که بنا به برخی اخبار، روند ابتلا به کرونا در کاشان روندی صعودی دارد، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: احتمال نارنجی شدن کاشان وجود دارد. به گفته علیرضا رئیسی در سومین روز از فروردین، در استان اصفهان روند ابتلا به کرونا در خوانسار، گلپایگان و کاشان کماکان صعودی است و احتمال قرمز شدن خوانسار و نارنجی شدن کاشان وجود دارد. این در حالی‌ست که کلیه اماکن تاریخی و گردشگری کاشان از روز سوم نوروز بازگشایی! شدند.

نامه هشدار رئیس مرکز بهداشت!
انتشار یک ویدئو از قسمت ورودی باغ فین کاشان در دومین روز از فروردین که حاکی از ازدحام گردشگران و مسافرین بود، به سرعت خبرساز شد. در این ویدئو انبوهی از مردم روبروی باجه تهیه بلیت به صورت حضوری و بدون رعایت کوچکترین دستورالعمل های بهداشتی و عدم رعایت فاصله اجتماعی دیده شدند.
فردای انتشار این ویدئو، رئیس مرکز بهداشت کاشان در نامه ای به مسؤل اداره میراث فرهنگی کاشان نوشت: بلیت فروشی باغ فین، اینترنتی و با ۵۰ درصد ظرفیت پذیرش انجام شود.، مسعود دهقانی در این نامه با هشدار درباره جبران ناپذیری عدم رعایت پروتکل ها، تاکید کرد: نسبت به محدود کردن ساعت بازدید از ۹ صبح تا ۱۷ و همچنین پذیرش ظرفیت ۵۰ درصدی اقدامات لازم انجام شود. این در حالی بود که اللهیاری- مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در سه روز نخست فروردین سال جاری ۲۷ هزار و ۱۲۸ بلیت برای بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری استان اصفهان به فروش رفته، اظهار داشت: اصفهان و کاشان بیشترین تعداد فروش بلیت را دارند!
در همین روز اتوی مو منجر به آتش سوزی یک منزل مسکونی در کاشان شد. به گفته فدایی-سخنگوی آتش نشانی کاشان- بی احتیاطی به هنگام استفاده از دستگاه اتوی مو، موجب بروز آتش سوزی یک منزل مسکونی در انتهای بلوار صنعت شده و آتش نشانان پس از رسیدن به محل مشاهده کردند اتاق خواب منزل کامل دچار حریق شده که خوشبختانه با حضور به موقع تیم های آتش نشان قبل از سرایت آتش به دیگر قسمت های منزل، حریق در همان لحظات اولیه اطفاء شد. وی افزود: احتمالأ قرار دادن اتوی موی روشن و جهت داغ شدن، در مجاورت مواد قابل اشتعال و ترک محل باعث بروز این حادثه شده است.

ممنوعیت ارائه خدمات به افرادِ بدون ماسک
در چهارمین روز از فروردین، در جلسه اضطراری ستاد شهرستانی مبارزه با کرونای کاشان ممنوعیت ارائه هرگونه خدمات در ادارات کاشان به ارباب رجوع بدون ماسک در سال 1400 تصویب شد. اعلام این نوع از محدودیتِ دیرهنگام برای افراد فاقد ماسک در کاشان در حالی است که ظرف یک سال گذشته، کاشان به علل مختلف از شهرهای همواره خبرساز در شیوع کرونا بوده است. مسعود دهقانی-رئیس مرکز بهداشت کاشان- در همین روز با هشدار در جلسه شورای اداری کاشان گفت: وضعیت کاشان از نظر ابتلا و بستری بیماران کرونایی رو به رشد است و به نظر می‌رسد پیک جدید شیوع ویروس کرونا نزدیک است.

کارت قرمز به باغ فین!
در پنجمین روز از فروردین،  ناصحی پور- معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی کاشان- با اشاره به اینکه در طول دو روز گذشته از بازگشایی باغ فین به طور متوسط روزانه دو هزار و ۵۰۰ گردشگر از این اثر بازدید کرده اند، گفت: باغ فین کاشان دومین اثر گردشگری پربازدید در سطح استان در طول نوروز امسال بوده است. وی با بیان این که بازدیدکنندگان از آثار گردشگری کاشان ملزم به رعایت تمام دستورالعمل‌های بهداشتی هستند افزود: با توجه به اینکه اماکن گردشگری کاشان فقط ملزم به پذیرش ۵۰ درصد از ظرفیت خود برای بازدید هستند، تعداد بازدید کنندگان از این اماکن نسبت به نوروز گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است.
باغ فین کاشان تعطیل شد! این خبری بود که روز پنجشنبه یعنی همان روز اعلام ملزم بودن گردشگران به رعایت پروتکل ها در کاشان و بازدید روزانه تنها 2 هزار و 500 گردشگر از باغ فین رسانه ای شد! این خبر را دلاوری-معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان- اعلام کرد و گفت: باغ فین کاشان بر اساس اختیار قانونی پیرو نظارت‌ها و تذکرهای مکرر در خصوص رعایت شیوه‌نامه‌ها در اماکن تاریخی و به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط بازدیدکنندگان از فردا جمعه 6 فروردین-تعطیل می شود.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری کاشان در ششمین روز از نوروز 1400 گفت: توزیع الکترونیکی مرغ در کاشان نیز نتوانسته صف‌های طولانی را حذف کند! مسعود خاندایی افزود: در راستای بهبود وضعیت توزیع مرغ در کاشان سامانه رهتاب در نظر گرفته شده است که توزیع مرغ را به صورت الکترونیکی فراهم می‌کند اما این سامانه نیز تاکنون نتوانسته است صف‌های طویل مرغ را حذف کند. به گفته وی مقرر شده است دو عدد مرغ به متقاضیان ارائه شود و این دو عدد مرغ ممکن است از لحاظ وزن از چهار تا شش کیلوگرم متغیر باشد. خاندایی تصریح کرد: هر روز مرغ منجمد و گرم در کاشان توزیع می‌شود و کمبودی در مرغ نداریم.
در همین روز حسین ریاحی- رئیس اورژانس کاشان- از افزایش ۱۵۰ درصدی تصادف در تعطیلات نوروزی کاشان نسبت به سال قبل خبر داد و افزود:خوشبختانه در این بازه زمانی هیچ مورد فوتی نداشتیم. وی اضافه کرد: تصادفات امسال حتی نسبت به مدت زمان مشابه در سال ۹۸ نشان دهنده یک رشد ۲۵ درصدی بوده که نشان از افزایش سفرها در امسال است.

مرگ کودکانه در برخورد با قطار
کودک ۷ ساله سفیدشهری در اثر برخورد با قطار درگذشت. این خبر تلخ روز ششم فروردین از سوی رئیس شورای شهر سفیدشهر اعلام شد. 
محمدجواد حجتی با بیان این که راه آهن مسیر تردد قطار در منطقه مسکونی سفیدشهر را باید ایمن سازی کند افزود: این حادثه در ضلع شمالی ریل راه آهن و در حاشیه مزرعه طالقانی در حالی که کودکان مشغول بازی بوده‌اند رخ داده ‌است. قطار بعد از مشاهده کودکان اقدام به سوت زدن می‌کند که غیر از کودک حادثه دیده بقیه متفرق می‌شوند. 
در همین روز شناسایی ۸ بیمار مبتلا به ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی در کاشان از سوی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اعلام شد. به گفته مهدی دلاوری در بررسی‌هاي چند روز اخير ٨ مورد کرونای انگليسي در کاشان تشخيص داده شده‌است.
وی با بیان اینکه در شرايط موجود لازمه كنترل بيماري رعايت شيوه نامه ها به ويژه زدن ماسك و فاصله گذاري اجتماعي است اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشكي از همه همشهريان عزيز تقاضا دارد در رعايت شيوه نامه‌ها حساسيت ويژه‌اي داشته باشند.

گرانی مرغ پس از ممنوع الخروجی!
خروج ممنوعِ ۱۰ کامیون مرغ زنده از کاشان. این خبر را سرهنگ بساطی- فرمانده انتظامی شهرستان کاشان-اعلام کرد و افزود: وزن تقریبی این مرغ‌ها حدود ۲۰ تن بود. وی یادآور شد: خودروهای متخلف، توقیف و عوامل خروج غیرقانونی مرغ جهت اعمال قانون به تعزیرات حکومتی کاشان معرفی شدند.
در روز نهم فروردین، گرانی مرغ دولتی در کاشان اعلام شد. در حالی که قیمت مرغ بر اساس قیمت مصوب در شهرستان کاشان به ازای هر کیلو 21هزار و 500 تومان قیمت‌گذاری شده بود اما روز دوشنبه نهم فروردین لیست مراکز توزیع مرغ در شهرستان کاشان منتشره از سوی فرمانداری کاشان قیمت هرکیلو مرغ را 24 هزارتومان اعلام کرد. مسعود خاندایی- معاون توسعه و برنامه‌ریزی فرمانداری شهرستان کاشان- با تأیید این خبر و با بیان این که بر اساس جلسه ستاد تنظیم بازار استان اصفهان و به منظور حمایت از مرغداران قیمت خرید هر کیلو مرغ زنده به 16 هزار تومان افزایش و بر همین اساس قیمت مصرف‌کننده مرغ نیز به 24هزار تومان افزایش پیدا کرد گفت: این افزایش قیمت بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار استان اصفهان است. وی افزود: در شهرستان کاشان هیچ گونه کمبود مرغ وجود ندارد و میانگین روزانه 30 تن مرغ گرم و منجمد در شهرستان های کاشان و آران و بیدگل توزیع می‌شود.
در همین روز، غلامی- سخنگوی ستاد استانی مبارزه با کرونا- گفت: هر خودرو از مسافرین با پلاک‌های دو استان البرز و تهران و دیگر استان‌های نارنجی و قرمز هر چه سریعتر باید از کاشان خارج شوند. وی با بیان اینکه اوضاع کاشان بسیار خطرناک و احتمال شیوع موج بعدی کرونا وجود دارد، بیان داشت: برخی از شهروندان ساکن کاشان که پلاک آنها مربوط به استان‌های نارنجی و قرمز مثل تهران، البرز و... است با ارائه مستندات از این موضوع مستثنا هستند. وی افزود: در برخی از خانواده‌ها که فرزندان و بستگان آنها از استان‌های قرمز و نارنجی برای دید و بازدید نوروز به کاشان سفر کرده و پلاک اتومبیل آنها متعلق به آن استانها هستند برای اینکه اعمال قانون نشوند، باید هرچه سریعتر کاشان را ترک کنند.

مروجی: محدودیتها کم است!
در دهمین روز از فروردین، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان با اشاره به افزایش موارد ابتلا و بستری بیماران کرونایی در کاشان گفت: از مسئولین کاشان خواسته‌ایم برای مقابله با موج چهارم کرونا محدودیت‌هایی اعمال شود. مروجی با بیان اینکه عدم برگزاری مراسم ها و تجمعات در مکان های مسقف حتی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از مواردی بوده که خواستار آن شده‌ایم یادآور شد: ممنوعیت کامل برگزاری مسابقات ورزشی، تعطیلی بازارها، تعطیلی تالارهای پذیرایی و تعطیلی آموزشگاه ها از دیگر مواردی است که لازم است برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا در کاشان اعمال شود همچنین تعطیلی سینماها و اجراهای تئاتر و موسیقی، تعطیلی کامل آرامستان‌ها و بقاع متبرکه و مجالس ترحیم نیز دیگر خواسته ما برای عدم شیوع بیشتر کروناست.

ممنوعیت 13 بدری!
در فاصله سه روز تا 13 فروردین، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری کاشان گفت: تمامی پارک‌ها و تفرجگاه‌های شهرستان کاشان در این روز تعطیل است. محمدرضا قنبری با اشاره به شیوع فزاینده ویروس کرونا و منطقه کاشان اظهار داشت: با توجه به مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا تمامی پارک‌ها، فضاهای سبز و تفرجگاه‌های شهرستان کاشان در روز 13 فروردین تعطیل است و از حضور همشهریان کاشانی در تمامی این مراکز جلوگیری می‌شود لذا همشهریان به منظور پیشگیری از موج بعدی شیوع کرونا در شهرستان کاشان از هرگونه حضور و تجمع در مراکز تفریحی، فضای سبز و تفرجگاه‌های سطح شهرستان کاشان خودداری کنند.

ابتلای 38 نفری از نوع انگلیسی 
به گفته‌ی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان تعداد بیماران مبتلا به کرونای انگلیسی در منطقه کاشان به ۳۸ مورد رسید. مهدی دلاوری 10 فروردین گفت: با تشخیص و شناسایی ۳۰ مورد جدید ابتلا به ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی تعداد موارد شناسایی شده در کاشان به ۳۸ مورد افزایش پیدا کرد.
وی با بیان اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد بیماران مبتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی در کاشان روبه افزایش است افزود: به احتمال زیاد در روزهای آینده ابتلای غالب در کاشان از نوع جهش یافته انگلیسی باشد. به گفته وی خیز جدیدی از شیوع بیماری کرونا در منطقه پیش بینی می‌شود لذا از شهروندان کاشانی تقاضامندیم از حضور در اجتماعات و مهمانی‌ها و مراسم‌های شادی و عزا به شدت بپرهیزند و در همین راستا رعایت فاصله اجتماعی و همچنین استفاده از ماسک را به شدت توصیه می‌کنیم.
استاد دانشگاه علوم پزشکی کاشان روز دهم فروردین گفت: در واقع وضعیت کرونایی کاشان بر اساس پروتکل‌های کشوری قرمز است. احمد نجفی با اشاره به افزایش موارد مراجعین سرپایی بیماران کرونایی طی روزهای اخیر در کاشان اظهار داشت: تعداد بیماران سرپایی مراجعه کننده به بیش از دو برابر پیش از نوروز رسیده است.
وی با بیان اینکه بر اساس پروتکل های کشوری کاشان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد، ابراز داشت: در صورتی که روند ابتلا و بستری بیماران کرونایی به همین گونه پیش رود، منطقه کاشان با یک وضعیت بحرانی روبرو خواهد شد.
یازده فروردین، فرمانده نیروی انتظامی کاشان گفت: خروج خودروهای بومی کاشان از محدوده شهری، در ۱۲ و ۱۳ فروردین ممنوع است. سرهنگ حسین بساطی با بیان این خبر یادآور شد: در این دو روز تنها خودروهای بومی حق تردد در سطح کاشان را دارند و همین خودروهای بومی نیز حق خروج از محدوده شهری را ندارند. وی افزود: از سمت شمال محدود به پلیس راه تا مشکات و سن سن، از سمت شمال غربی محدود به شهدای گمنام به استثنای ساکنان در روستاهای اطراف کاشان، از شرق محدود به پل آران و بیدگل و ابوزیدآباد، از طرف جنوب محدود به میدان امام علی و از طرف میدان 9 دی محدود به محور قمصر محدوده شهری کاشان است. 
حجت اله غلامی- سخنگوی ستاد استانی مبارزه با کرونا-در همین روز با اشاره به شیوع فزاینده ویروس کرونا در منطقه کاشان گفت: با توجه به شرایط موجود، کاشان در آستانه نارنجی شدن از لحاظ وضعیت کرونایی است و در این شرایط این اجازه به مسئولین محلی داده شده است تا اعمال محدودیت‌ها با یک درجه بالاتر از لحاظ وضعیت بیماری در شهرستان کاشان انجام شود.

عملیات انتحاری؟ نه، تکذیب می شود
در دوازدهمین روز از نوروز، خبر عملیات انتحاری در عوارضی قمصر تکذیب شد. به گفته فرماندهی انتظامی شهرستان کاشان سارقان فراری یک خودروی زانتیا در دام ماموران پلیس کاشان گرفتار شدند. سرهنگ بساطی افزود: دو سارق لوازم خودرو در شیراز پس از سرقت لوازم خودروها به اصفهان می‌روند و از آنجا با خودروی سرقتی به سمت کاشان حرکت می کنند که ماموران مستقر در عوارضی قمصر-کاشان با شناسایی خودروی زانتیای سرقتی دستور ایست می‌دهند اما سارقان متواری و پس از تعقیب و گریز و تیراندازی ماموران، خودرو متوقف و دو سرنشین دستگیر و تحویل مقامات قضایی می‌شوند.

باز هم پرواز  قیمت مرغ!
در همین روز، خبر تسنیم حاکی از افزایش مجدد قیمت مرغ در کاشان بود. بر این اساس با افزایش قیمت مجدد مرغ در سال جاری، این کالای پروتئینی از روز شنبه 14 فروردین با قیمت ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان عرضه می‌شود. این افزایش قیمت در نوع خود اولین گرانی رسمی سال یک هزار و 400 محسوب می‌شود و از این پس شهروندان مرغ را با این نرخ تهیه می‌کنند.
کاشان نیز از این گرانی مستثنا نشده و برای دومین بار نرخ مرغ تنظیم بازار در این شهرستان با افزایش 900 تومانی با قیمت 24 هزار و 900 تومان از شنبه عرضه می‌شود در حالی که پیش از آن مرغ با افزایش دو هزار و 500 تومانی از 21 هزار و 500 تومان با قیمت 24 هزار تومان عرضه می‌شد.
12 فروردین، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان از افزایش نگران کننده تعداد بستریها در بیمارستان شهید بهشتی کاشان خبر داد و گفت: این بیمارستان با ادامه روند کنونی، با کمبود تخت مواجه می‌شود. مهدی دلاوری با بیان اینکه در روزهای اخیر با افزایش قابل توجه موارد مثبت سرپایی و بستری ناشی از کووید-19 مواجه هستیم، افزود: تعداد بستریها در بیمارستان شهید بهشتی کاشان در مقایسه با اول فروردین سال جاری 100 درصد افزایش داشته است. 
دلاوری با بیان اینکه در 48 ساعت گذشته حدود 60 بیمار جدید در بیمارستان شهید بهشتی بستری شده‌اند تصریح کرد: افزایش تعداد بیماران غیرکرونایی و نیز بیماران ناشی از تصادفات در روزهای نخستین سال جدید مشکل مضاعف بیمارستان در روزهای اخیر بوده است که با توجه به لزوم ارائه خدمات بستری به همه بیماران اعم از کرونایی و غیرکرونایی، در صورت ادامه شرایط مذکور، بیمارستان شهید بهشتی با کمبود تخت جهت بستری بیماران جدید مواجه شده و استفاده از ظرفیت سایر بیمارستانها اجتناب ناپذیر خواهد بود.

نارنجی پیش از قرمز قطعی
در آخرین روز از تعطیلات نوروز، بنا به اعلان وزارت بهداشت کاشان در وضعیت نارنجی و پرخطر قرار گرفت. بر این اساس، وضعیت کرونایی کاشان از روز ۱۳ فروردین در وضعیت نارنجی قرار گرفت و محدودیت های بیشتر برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا طبق پروتکل های مصوب اعمال می شود. نارنجی و پرخطر بودن کاشان در حالی در روز پایانی تعطیلات اعلام شد که، سه روز بعد یعنی 16 فروردین و بنا بر اعلام وزارت بهداشت، کاشان در وضعیت قرمز کرونایی‌ یا خیلی پرخطر قرار گرفت!
گروه استان‌ها- رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: عامل آشفتگی بازار مرغ در کشور تحریم نیست چرا که سوءمدیریت عامل این نابسامانی است.
سیدجواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، ضمن اشاره به تشکیل قرارگاه ساماندهی مرغ اظهار داشت: وزیر جهاد کشاورزی مسئول این قرارگاه انتخاب شد در حالی که قرارگاه برای یک مسئله مهم است و موضوع مرغ نیاز به تشکیل قرارگاه نداشت.
وی با بیان اینکه آرامش نسبی اوضاع مرغ در شرایط فعلی به دلیل آن که فرمانده واحد وزارت جهاد کشاورزی بود، ایجاد شد افزود: از سال 92 با تصویب قانون مجلس شورای اسلامی تمامی اقدامات کشاورزی متمرکز در وزارت جهاد کشاورزی شد و در این راستا اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی تفویض شد.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متأسفانه این قانون از تیرماه 98 لغو شد، ابراز داشت: زمانی که وزیر جدید صمت از مجلس رأی اعتماد گرفت متعهد شد که اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی برگردد اما ریاست جمهوری با این موضوع مخالفت کرد.
وی با بیان اینکه با تشکیل قرارگاه ساماندهی مرغ در کشور قیمت مرغ اصلاح شد گفت: سیاست‌های دولت است که قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند، کشاورزی و دامداری بنگاه خیریه نیست که وقتی به مرغ می‌رسد دست نگه بداریم تا قیمت افزایش پیدا نکند در حالی که در حوزه‌های دیگر اتفاقات مختلفی اتفاق افتاده و افزایش قیمت سر و صدا به پا نکرد.
ساداتی‌نژاد با بیان اینکه اگر فرماندهی واحد را کسی به هم نزند، می‌توان شاهد ثبات در بازار باشیم، تصریح کرد: ایران کشوری است که سالانه 2.5 میلیون تن ظرفیت تولید مرغ را داشته و صادرکننده بوده در حالی که ایجاد صف مرغ در اقصی نقاط کشور همانند خاری در چشم محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه پنج عامل باعث این نابسامانی شده است تأکید کرد: یکی از این علل نبود تمرکز در تصمیم‌گیری در حوزه مرغ است و دومین علت ارز چهار هزار و 200 تومانی است که با فشار دولت متأسفانه در سال 1400 نیز آمده است و سومین عامل وزارت صمت است که قیمت کارشناسی تعیین نکرده بود.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شبکه هوشمندی در توزیع وجود ندارد، افزود: ستاد تنظیم بازار و نحوه تصمیم‌گیری غلط در حوزه کشاورزی نیز یکی دیگر از دلایل این وضعیت بود چرا که در این ستاد با وجود آن که متولی حوزه کشاورزی وزارت جهاد است یک رأی از 14 رأی را دارد و این موضوع قابل قبول نیست.
وی با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار باید نگاه خود را به حوزه کشاورزی تغییر دهد، ابراز داشت: تحریم عامل نابسامانی بازار مرغ نیست و نباید کد غلط به مردم داد چرا که سوءمدیریت عامل این نابسامانی بود در حالی که امنیت غذایی موضوع شوخی بردار نیست و بر همین اساس امسال بانک مرکزی در تخصیص ارز لازم نهاده دامی اهتمام بیشتری داشته باشد.

مهدی سلطانی راد
توسط: مهدی سلطانی راد 1400/01/24
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان