آقای معاون! واقعیت های اشتغالِ کاشان را جدی تر بگیرید

آقای معاون! واقعیت های اشتغالِ کاشان را جدی تر بگیرید

روزهای پایانی سال 99 بود که معاون برنامه ریزی وتوسعه فرمانداری ویژه کاشان طی اظهاراتی مدعی  شد: «در حال حاضر تامین نیروی کار بسیاری از شرکت های تولیدی در کاشان به چالشی جدی تبدیل شده است که برنامه ریزی تامین نیروی کارمناسب از سایر مناطق استان و یا کشور پیگیری می شود»
این سخنان از سوی مسعود خاندایی در حالیست که طبق آخرین آمار منتشره از سوی مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جمعیت ۱۸ تا ۳۵ ساله در کل کشور ۱۶.۵ درصد بوده، با این وجود این گونه برداشت می شود که کاشان تافته ای جدا بافته از وضعیت بیکاری و اشتغال در ایران می باشد و تعطیلی صنایع و بیکاری در شهرستان واقعیت بیرونی ندارد. 
در این نوشتار موجز برآنیم تا با طرح چند سوال از ایشان از جزئیات بیشتر این سخنان با خبر شویم؛
نخست آن که این مقام مسؤل چگونه از کمبود نیروی انسانی و تامین آن از طریق شهرستان ها و استان های دیگر سخن می گوید در حالی که بسیاری از جوانان بومی شهرستان و حتی مهاجر، از نداشتن شغل مناسب رنج می برند؟
محض اطلاع جناب خاندایی، طبق داده های سرشماری، طی سال های 90 تا 95 جمعیتی حدود 22 هزار نفر به صورت مهاجر به جمعیت شهرستان کاشان افزوده شده است و به گفته وی ورود و به کارگیری نیروهای غیربومی در سال 99 نسبت به سال قبل 6 درصد افزایش داشته است. آیا به نظر وی، شهرستان کاشان با توجه به زیرساخت های موجود توان پاسخ‌گویی به نیازهای بهداشتی، رفاهی و... آنان را خواهد داشت و یا باز هم باید شاهد شکل گیری مناطق حاشیه نشین و تورمی همچون کوی مفتح و... با تمام معضلات اجتماعی اقتصادی آن باشیم؟
آیا ورود افراد غیر بومی، آن هم مازاد بر نیاز صنعت کاشان، نوعی برهم زدن عرضه و تقاضا در بازار کار نخواهد بود؟ شرایطی که باعث می شود به دلیل دسترسی زیاد کارفرمایان به نیروی کار ارزان، منجر به افزایش قرارداد های موقت و سفید امضا و در نهایت کاهش امنیت شغلی کارگران و محروم ماندن آنان از تمام مزایای شغلی شود.
این مسؤل با کدام برنامه می خواهد در این آشفته بازار مسکن، برای این جمعیت سرازیز شده به شهرستان سرپناهی دست و پا کند؟ 
حال آنکه چالش به وجود آمده در زمینه مسکن شهرستان، به نوعی متاثر از بی توجهی مسئولان به پدیده مهاجرت طی سالیان گذشته است. 
آقای خاندایی، چالش جدی اشتغال در کاشان کمبود نیروی انسانی نیست، بلکه زیاده خواهی کارفرمایان در زیر پا نهادن قانون کار است که انگیزه کار و فعالیت را از نیروی کار گرفته و از سوی دیگر نشانه ای از اهمال کاری همکاران شما در اداره کار و تعاون شهرستان که نتوانسته اند نیروی انسانی متخصص و مورد نیاز صنعت شهرستان کاشان را فراهم سازند.
جناب معاون برنامه ریزی وتوسعه فرمانداری ویژه کاشان در بخشی از سخنان خود از کمبود نیروی انسانی در کسب و کار های فصلی مثل گلاب‌گیری و کشاورزی سخن می گوید، در حالی که طی سال های گذشته در فصل گلاب‌گیری به یکباره با ممنوعیت فعالیت اتباع افغانستانی و همچنین تعیین نرخ دستوری برای گل محمدی چالش های بسیاری برای کشاورزان به وجود آورده اید.
راقم این نوشتار معتقد است جایگاه معاون برنامه ریزی و توسعه عالی ترین مقام دولتی شهرستان از اهمیت بالای برخوردار است تا جایی که تصمیمات و حتی اظهاراتش در آینده شهرستان کاشان تاثیر گذار خواهد بود و هر گونه بی توجهی به مسائلی همچون اشتغال و مهاجرت می تواند تبعات زیان‌باری برای آینده شهرستان داشته باشد و چه بسا امنیت و اقتصاد شهرستان را به خطر اندازد.
از این رو، انتظار می رود با به کارگیری نظریات کارشناسان و برنامه ریزان اجتماعی-اقتصادی، طی ماه های باقی مانده از عمر دولت دوازدهم، خاطره ای خوش در تاریخ کاشان از خود به جای بگذارد.

 

مهدی وطن خواه برزکی
توسط: مهدی وطن خواه برزکی 1400/01/24
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان