مرثیه ای برای درختان خیابان

مرثیه ای برای درختان خیابان

در یک صبح بهاری زودرس اما نیمه های بهمن بود که صدای مرگبار اره برقی توجه و نگاه عابران و کسبه خیابان را به سمت کارگرانی چرخاند که  شتاب زده در کار هرس کردن درختان حاشیه خیابان بودند. 
در فاصله‌ای کمتر از یکی دو ساعت تلی از کنده و چوب های ضخیم درختان بود که در کنار خیابان انباشته و با سرعت به کامیونهای مخصوص حمل می گشت. در ابتدای کار باور عمومی بر این بود که باید اطراف سیمهای برق خالی از سرشاخه های درختان گردد تا از بروز هرگونه حادثه پیشگیری شود. 
این گمانه از آنجا بیشتر قوت می‌گرفت که  جرثقیل های اداره برق برای این کار به عاریت گرفته شده بود اتاقک نوک جر، این امکان را به کارگر می دهد که بالاترین سرشاخه‌ها بریده شود اما خیلی زود این گمانه زنی باطل گردید وقتی صدها چشم متعجب می دید که درختان از کمر بریده می شوند. 
البته عدم دخالت و برخورد مردم در این گونه موارد خاص قابل تأمل است از یک دیدگاه مثبت می توان این سکوت را به اعتماد مردم  به شهرداری نسبت داد: حتماً قسمت فضای سبز، مهندسین و خبرگانی را در اختیار دارد که بر این موارد نظارت خاص دارند. اما عمق فاجعه خیلی زود خط بطلان بر این نظریه می‌کشد. 
در این رخدادهای نامتعارف عده‌ای از سر بی تفاوتی راه خود گرفته، در دامگه مشکلات ریز و درشتی گرفتارند که بریدن و نفله کردن درختان در برابر آن رنگ می بازد. اما وقتی خبرنگاران ما از دیگر کسبه و مردم، چرایی این عمل زشت و بی تفاوتی آنان را به رخشان می کشند آنها با به غیرت آمده و با حرارت تمام می گویند: هدف از این درخت بری نه هرس، بلکه فروش چوب به تهیه کنندگان زغال بوده است. 
آنها حتی انتخاب پیمانکار را هم از افراد خاص می دانند. کسانی که یا نسبتی با شهرداری دارند و یا مبلغ بالاتری می‌پردازند. کیس دیگری از این افراد که بیشتر به "نظریه توطئه" شهرت دارند پا را از این نیز فراتر نهاده و اصولاً شهرداری‌ها را نه یک ارگان خدمتگزار بلکه طایفه‌ای در پی کسب سود برای تامین حقوق پرسنل خود می‌دانند. این نظریات منفی از آنجا عارض گردیده که تعدادی از آنان جرأت یافته به کارگران ظاهراً هرس کار یا مسئولی که در کنارشان هست عیب و اشکال کارشان را گوشزد می‌کنند. 
اما با پاسخ‌هایی ناخوشایند و حتی بعضا توهین‌آمیز مواجه گشته اند. پاسخ هایی نظیر چشم آقای مهندس!! می خواهیم مغازه تان پیدا باشد!! می‌خواهیم آفتاب بیاید و صیفی و بادمجان برای تان بکاریم و... از این اراجیف پاسخ شنیده‌اند. عمق این کنده بری و سترون کردن درختان شهر تا بدانجا بوده که پروفسور اسماعیل کهرم را نیز به واکنش واداشته است. 
ایشان که به عنوان کارشناس محیط زیست شناخته می شود در این باره می گوید اصولاً بنده چیزی به نام هرس کردن برای این گونه درختان نمیشناسم. 
وی در ادامه می گوید شما با این درختان چه می کنید و می خواهید با چوب آن چه کار کنید و... به راستی آقای شهردار! شما در این باره نه به ما و حتی این پروفسور پیر که دنیا او را قبول دارد، بلکه به مردم و همشهریان خود چه توضیحی ارائه می‌دهید؟ 
به طوریکه خبرنگار ما از شورای شهر خبر آورده که شما به پخش صدایی در جمع اعضای شورا بسنده کرده اید که به مدیر باغ گیاه شناسی کاشان تعلق دارد. 
باضرس به یقین می توان گفت که هیچ گونه توجیهی در این فقره پذیرفته نیست، چرا که هر کدام از این توضیحات تنها با یک تصویر و یک شاهد زنده باطل خواهد شد. این درختان حاصل زحمات ۷۰ ساله شهرداران قبلی و پرسنل نسل در نسل قبل شهرداری تاکنون بوده است. 
نکند شما یا دیگر آمرین این درخت بری، خود را سر آمد و با درایت تر از اسلاف خود می دانید؟ به همان نسبت که شهرداران اخیر در کار ساخت بنا برای یادبود و ماندگاری نام خود هستند، بر اساس یک سنت شهرداران قدیم همه خیابان های قدیم شهر، بلا استثنا دارای جوی حاشیه و درختکاری بودند. 
اما بیشتر خیابانهایی که در این سال‌ها توسط شهرداران اخیر احداث گردیده است، فاقد این حاشیه سبز و زیبا هستند. اکنون که شما وارث آن هستید به جای حراست از این گنجینه سبز یعنی درختانی که اکنون تنومند گشته اند، اینگونه به جان آنها افتاده‌اید. 
به گونه‌ای که طنازی، ریشه آن را در رشک و حسادت جستجو می کرد. شما چه کسی را به مسئولیت فضای سبز شهر گمارده اید؟ شهرداری ها از قدیم الایام حتی از بدو تاسیس اولین بلدیه ها، همواره غیرت خاصی نسبت به درختان خود داشته اند. آیا این غیرت و حساسیت اکنون خدشه دار گشته است؟  
آیا اگر شهروندی درخت جلو مغازه یا خانه خود را اینگونه نفله کند شهرداری او را جریمه نخواهد کرد؟ نکند این تک بیت که ضرب المثل گشته که "اگر ز باغ رعیت ملک خورد سیبی/ برآورند غلامان او درخت از بیخ" مصداق پیدا کند. 
بر این منظر و سرمشقی که شهرداری امسال برای درختان رقم زد و تا سالهای سال باقی خواهد ماند، شما چگونه با متخلفین درخت بر برخورد خواهید کرد؟ اخیراً دادستان محترم، به یک فقره درخت بری در برزک ورود پیدا کرده و شخص خاطی دستگیر و مجازات گردیده است.  
بسیار نازیبا اما به حق خواهد بود که مقام محترم قضایی به بریدن و مثله کردن هزاران درختی که در انظار عموم به این سرنوشت مبتلا گشته ورود پیدا کند تا عبرتی برای آیندگان و سدی بر راه متخلفین و جویندگان چوب و ذغال ارزان و رایگان باشد.
 

مسعود قرائتی
توسط: مسعود قرائتی 1399/12/03
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان