این داستان ادامه دارد؟! بازهم چالش شورا با خبرنگاران..

این داستان ادامه دارد؟! بازهم چالش شورا  با خبرنگاران..

در برخی گزارش ها آمده که طی هفته های قبل، تعدادی از اعضای شورای شهر کاشان از ورود یکی از خبرنگاران به جلسات ممانعت کرده اند. در پی این رخداد، نماینده آن رسانه به اداره بازرسی و هیأت حل اختلاف شکایت نموده که در حال رسیدگی می باشد. گویا دلیل این ممانعت نیز، نوشتن مطالب و یادداشت هایی بوده که در آن رسانه انتشار یافته است.
اعضایی که مخالف ورود آن خبرنگار به شورا هستند، مواردی نظیر: «زیر سؤال بردن شأنیت شورا» و «نداشتن کارت خبرنگاری» را به عنوان دلیل ذکر می کنند. اما اعضای موافق، ورود اصحاب رسانه را به استناد «آیین نامه و علنی بودن جلسات»، بلامانع دانسته و آنان را حتی با داشتن نظرات غیرهمسو، جزئی از مردم می دانند.
جلسات شورا طبق روال، به صورت هفتگی تشکیل می شود. اما مدتی است که خبرنگاران، اِقبالی به شرکت در آن نشان نمی دهند. لذا اخبار شورا با وجود تلاش روابط عمومی اش، آنطور که شایسته است در رسانه ها انعکاس نمی یابد. این موضوع، در ابتدای جلسۀ صد و هفتاد و ششم که در شامگاه یکشنبه 26 بهمن 99 برگزار شد، مورد بحث قرار گرفت.
علی رسول زاده با اشاره به مسایل ایجاد شده، اظهار داشت: «من خواهش می کنم این بدعت را نگذارید. اجازه دهید خبرنگار بیاید. ما چیز پوشیده ای از کسی نداریم. مردم بایستی بدانند. اگر هم یک خبرنگار یا اصحاب رسانه به نظر ما خوش نمی آید یا عملکردش درست نیست باید تذکر داد. مدیریت جلسه می تواند کنترل کند که ایشان حرفی نزند، سؤالی نکند و طبق آیین نامه و قانون دخالتی نکند. من خواهشم این است که مقداری به این موضوع عنایت داشته باشید و نگذارید روزهای آخر شورای دورۀ پنجم، اصحاب رسانه سوژه دستشان بیاید و مرتب در رسانه ها بخواهند علیه شورا مطلبی عَرضه کنند.»
رسول زاده در حالی این سخنان را بیان نمود که در دورۀ ریاستش بر پارلمان شهر، چالش های متعددی بین بعضی از اعضای شورا و خبرنگاران به وجود آمده بود.
سپس حسن پور (مسؤول روابط عمومی) در جواب سؤال پورعسگری (رئیس شورا) به تعداد خبرنگارانِ دعوت شده اشاره کرد و گفت: «طبق لیست و استعلام از اداره ارشاد، هر جلسه 50 تا از خبرنگارانی که در کاشان فعالیت می کنند را دعوت می کنیم.»
قابل توجه است؛ با وجود این حجم از دعوت، فقط یک خبرنگار در جلسه حضور داشت.
در ادامه، علی هاشمی طاهری ضمن اشاره به اینکه فرد مورد نظرش اصلا خبرنگار نیست و به صرف گرفتن یک معرفی نامه از یک رسانه در جلسه شرکت نموده، خاطرنشان کرد: «من با فرمایش آقای رسول زاده موافقم. اما ببینید،... ما هرچند اختلاف سلیقه با هم داریم، ولی شأنیت شورا را هیچ کس و هیچ خبرنگاری حق ندارد زیر سؤال ببرد. ایشان شأنیت شورا را زیر سؤال می بَرد. شما ببینید چه برای ما نوشته است. من که عین خیالم نیست. اما مثلا از صد تا کلمه، دَه تایش را به آقای پورعسگری و نَود تایش را به من گفته است. کسی که خبرنگار نیست می آید این کارها را می کند. البته اختیار با رئیس شورا است که چه کسی را راه بدهد و چه کسی را راه ندهد. اگر من هم مسؤول شورا بشوم ایشان را به هیچ عنوان راه نمی دهم. درب شورا باید به روی خبرنگاران باز باشد. و اما یک نکته، آقای پورعسگری! آنهایی که سرشان به تن شان می ارزد و واقعا خبرنگار هستند، اینکه چرا نمی آیند باید بررسی شود.»
علیرضا پورعسگری که چندین بار در میان صحبت های همکارش مورد خطاب واقع شده بود، در تکمیل این بحث گفت: «طی سنوات انجام شده، ما همۀ دوستان را دعوت می کنیم و هیچ وقت هم نگفته ام که چه کسی را دعوت کنید و چه کسی را دعوت نکنید. گفته ام جمع خبرنگاران را دعوت کنید. ما الان فقط یک مورد داریم. البته مورد مشابه هم داشتیم آقای رسول زاده! مثلا در مورد یک خانم در سال های قبل چنین بحث هایی مطرح بود که من هیچ اظهار نظری نکردم. الان فقط یک مورد وجود دارد که به بازرسی و هیأت حل اختلاف و استانداری شکایت کرده است. همۀ این ها را پاسخ داده ایم، که ایشان اصلا کارت خبرنگاری ندارد. تنها از طرف یک رسانه معرفی شده است و تا حالا چندین مقاله هم علیه ما نوشته است.» در این حین، مهدی ناظم رضوی با طرح یک جملۀ کوتاه و به موقع پرسید: «آقای پورعسگری! پس چرا بقیه شان نمی آیند؟»
پورعسگری جواب داد: «آقای مهندس! دیگر با خودشان است. ضمن اینکه خوشبختانه جلسات ما به طور آنلاین از اینستگرام پخش می شود و در اختیار همۀ مردم هم هست که ببینند. ما دعوت می کنیم. حالا اگر نمی آیند دیگر بحث خودشان است.»
ناظم رضوی که انگار از این جواب قانع نشده بود، گفت: «من بنا نداشتم صحبتی کنم. اما در بین مردم انعکاس بدی دارد. وقتی می گویند حضور در جلسات شورا برای مردم آزاد است. خب او هم یکی از مردم است...»
 

علی جاویدپناه
توسط: علی جاویدپناه 1399/12/03
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان