اعتراض به تبعیض؛ تجمع بازنشستگان کارگری

اعتراض به تبعیض؛ تجمع بازنشستگان کارگری

جمعی از اعضای اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری کاشان در اعتراض به عدم همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، در ساختمان سازمان تامین اجتماعی شعبه کاشان تجمع کردند.
به گزارش مردم سیلک و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ماشاله زهتابی، مسئول اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری کاشان گفت: هدف از این تجمع همزمان با اعتراض‌ بازنشستگان مقابل سازمان برنامه و بودجه و مراکز استان‌ها اعتراض به تبعیضی است که هر سال دولت میان بازنشستگان تامین اجتماعی با بازنشستگان صندوق کشوری و لشگری در لایحه بودجه قائل می شود.
او با تاکید بر اینکه این موضوع در سال‌های گذشته تبعات جبران ناپذیری را در وضعیت معیشتی بازنشستگان تامین اجتماعی ایجاد کرده است، افزود: بر اساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی سازمان مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان در فواصل زمانی را که حداکثر از سالی یکبار کمتر نباشد باتوجه به افزایش هزینه زندگی و تصویب هیأت وزیران به همان نسبت افزایش دهد.
به گفته مسئول اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری، بر اساس تبصره یک از ماده ۴۱ قانون کار حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود باید افزایش یابد، اما متاسفانه این قوانین اعمال نمی‌شود و در همسان سازی حقوق بین بازنشستگان تامین اجتماعی با بازنشستگان کشوری و لشگری تبعیض وجود دارد.
زهتابی با تاکید بر اینکه تعیین مستمری بر اساس حداقل دستمرد سلیقه‌ای و غیرقانونی است و ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی باید اعمال شود گفت: یکی دیگر از اعتراضات بازنشستگان تجمع کننده بدلیل تفاوت امتیاز و حقوق میان کارگر بازنشسته ۳۰ سال سابقه با ۵۰ سال سن و کارگر بازنشسته با ۲۰ سال سابقه کار بدلیل سختی و زیان آور بودن کار است که در مورد بازنشسته ۲۰ سال سابقه کار فقط چهار درصد ۳۰ سال حقوق و مزایا پرداخت می‌شود.
زهتابی، با اشاره به اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در برنامه ششم توسعه تصریح کرد: همسان سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری انجام شده است، اما همسان سازی بازنشستگان تأمین اجتماعی ناقص اجرا می‌شود و کامل اجرا نمی‌شود.
او اظهار داشت: تلاش‌های بسیاری توسط فعالان اجتماعی صورت گرفته تا این همسان‌سازی به سرانجام برسد، اما تاکنون نتیجه مثبتی حاصل نشده است. تجمع اعتراض‌آمیز ۵۰ نفر از اعضای اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری کاشان به نمایندگی از ۲۷ هزار کارگر بازنشسته که جمعیت ۹۰ هزارنفری خانواده کارگری کاشان را پوشش می‌دهد ۶ بهمن ماه همزمان با سراسر کشور در ساختمان سازمان تامین اجتماعی شعبه کاشان انجام شد. برگزارکنندگان این تجمع پس از قرائت قطعنامه پایانی تجمع سراسری کارگران بازنشسته سراسر کشور متفرق شدند.
 

توسط: 1399/11/21
ارسال نظر

نظرات

 1. علی 1401/03/24

  37 درصد افزایش حقوق بازنشسته های کارگری چی شد . با افزایش حقوق 10 درصد ، کارگری که اسفند 1400 بازنشسته شده ، حقوقش از بازنشسته های سالهای قبل و شاغلین امسال بمراتب پایین تره . آیا این میشه عدالت یا عین ظلم؟!(مثله سوراخ قیف حقوق ما ته سوراخه و دو لبه قیف ، باز نشسته های چند سال قبل و کارگرانی هستند که هنوز بازنشسته نشده اند) . افزایش حقوق کارگران شاغل رو چرا اول نزدید ، حتما" می خوان بازنشسته ها رو اول ساکت کنید و بعد حقوق شاغلین رو 37 درصد بیشتر بزنند؟! (دست شیطان رو از پشت بستند).اگه تجمع تو خیابان نشه نتیجه نمیده.

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان