تبلیغات، ثروت ساز یا فرهنگ ساز؟!

تبلیغات، ثروت ساز یا فرهنگ ساز؟!

در یک شب سرد پاییزی به سراغ فروشگاهی رفتم که قرار بود آگهی لوازم خانگی بدهد. نه نیاز او به آگهی،. که نیاز ما به آن اسپانسری در میان بود . امیدی که در شماره قبل توسط فروشگاه دیگری از همین قماش برآورده شده بود. اما مالک این همه سرمایه،  حالا بیلبوردهای شهرداری را به رخم می کشید. که فلان و فلان بازگشتِ پول دارد و  روزنامه بهمان است و بهمان .
گفتم این چیز تازه‌ای نیست که شما به آن رسیده اید آن فروشگاه همکار شما نیز بیلبوردهای خیابان را در اختیار دارد اما چه خوب نام فرهنگ را بر خودش بامسما کرد اصلاً خود شهرداری که مالک اینابزاربزرگ تبلیغاتی در خیابان هاست نیم نگاهی هم به نشریات مکتوب دارد و آگهی هایش را در روزنامه کار می کند. ظاهراً این گفتگو بی حاصل می نمود. 
در مقابل کسی که بازگشت سرمایه اصل و اساس همه حرکت هایش بود اینان حتی در قبال عبادتی که برای خدا می کنند هم  وزنش پاداش می طلبند.ان هم پاداشی مادینه معنوی. 
بقول دکتر شریعتی پرستش و عبادت تاجران این طایفه حتی روزه می گیرند تا خدا تایر آزار آنان را باز دهد بار دگر. از نظر این قوم تبلیغ باید آن‌گونه بفریبد تامحتاج ترین شهروندان سراپا مقروض را به فروشگاه آنان بکشاند. 
تا عطش مصرف‌گرایی آنان را افزون‌تر کند و این چیزی است که از روزنامه بر نمی‌آید. چراکه در صفحات دیگر خلااف این ضد ارزش ها را تبلیغ می‌کنند. قناعت و روی مرز خود راه رفتن. 
اینکه دانایی توانایی است نه دارندگی برازندگی. آن هم به هر قیمتی و سرانجام این‌که در یک نشریه بیش و پیش از آنکه تبلیغ کالای ما مطرح می شود. نمودار فرهنگ والای سرمایه گذار است که آشکار می‌گردد. 
لحظاتی در آن سوز و سر ما در پیاده رو جلوی این فروشگاه بزرگ ایستادم و مشتریان سرگردان  را تماشا کردم .جماعتی را دیدم که زیر بار گرانی ارزاق پشت خم کرده اند اما به سراغ ال ای دی آمده تا ۴۲ اینچ را به ۴۸ اینچ برسانند.  کارگری که خود یخچال معمولی داشته حالا برای خرید  سایدبای‌ساید آن هم برای جهیزیه دخترش غرفه‌های فروشگاه را برانداز می کند و کسی که هفته تا هفته گوشت برای پختن ندارد قیمت مایکروفر و تازه‌ترین اجاق گاز را می‌پرسد .کم کم داشت انگیزه روزنامه‌نگاری درونم همراه با بیرونم در این سرما یخ می‌زد .
  نکند مشت بر سندان میکوبیم . پس آن قل دیگر این فروشگاه که همین برندها را می فروشد به چه امیدی با نشریه ها همکاری می‌کرد چرا  او  اینگونه فکر نکرد. 
آیا تنها و تنها به دلیل نام فروشگاهش فرهنگ بود.  پس این یکی که روشن و رنگین نامی دارد چرا این سان تاریک دل و ننگین عقیده است ؟در همین افکار بودم که بوق پیامک موبایلم به صدا در آمد. با انگشتان سرمازده صفحه را روشن کردم.
نوشته بود آقای جیرجیرک سلام .به دلیل فاصله ای که با مغازه آقای .....داریم همیشه آخرین نسخه را از روی پایه مطبوعاتی اش با چسب می‌کنم البته با اجازه. دیگر روی این کار را ندارم. لطف بفرمایید مشترکم  کنید اگر مشترکم نکنید دیگر روی این کار را ندارم و سپس آدرس نوشته بود و در پایان نوشته بود به علت مشکل تکلم پیام دادم .
با خواندن این پیامک وجودم گرم شد و سپس گر گرفت.
از افکار یک دقیقه قبل خودم شرمم آمد بر روی موتورسیکلت نشستم و راهی شدم . از سوز  سرما انگشتانم گزگز می‌کرد اما صورت داغ و بدن عرق کرده ام آن را نسیم خنک می پنداشت. 
در راه با خودم می اندیشیدم همین هاست که ما را میان خوف و رجاء نگاه داشته از یک سو شهری را می بینم بی اعتنا به ارزش هایی از جنس فرهنگ. 
در سویی لایه‌هایی از همین مردم که عاشق فرهنگ خوبی ها و ارزش ها هستند اما روزگار فرصتی به آنان نمی دهد هنوز هستند کسانی که در اوج نا دارایی از شکم و بدن خود کم می گذارند تا به کتاب روزنامه سینما تئاتر نقاشی خط و هنر و در یک کلام فرهنگ بپردازند و الحق که در این راه دشوار چه رنجی را متحمل می شوند مادامی که این کفه سنگین تر از کفه  دیگر است نه حتی تا زمانی که چیزی در این کفه ترازوی نامیزان هست ما هم باید وفادار به آن بمانیم.
 

میم-قاف
توسط: میم-قاف 1399/10/09
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان