سرقت در شهر ارواح!

سرقت در شهر ارواح!

«مواظب صندوقها باشید. هر شب دارن می دزدند». این جمله ای است که بر دیوار یکی از مقبره های داخل آرامستان فیض کاشانی نوشته شده است.
این مکان با وسعتی بیش از یک و نیم هکتار، یکی از آرامستان های بزرگ و قدیمی شهر کاشان است که در سال 95 با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد تومان توسط شهرداری مرمت و بازسازی شد.
در همان سال، احسان غلام پور -مدیر پروژه- گفته بود: «صندوق ها و سقف های شیروانی که در آرامستان برای نگهداری فرش ها و لوازم زائرین ایجاد شده، جمع آوری و صندوق های متحدالشکلی برای این کار در جایگاه مناسب تعبیه خواهد شد.»
از زمان اجرای آن طرح، حدود چهار سال می گذرد. هرچند همسطح کردن پستی و بلندی ها، مشکلات تردد را مقداری حل کرد، اما بسیاری از صندوق های کنار قبور، نه تنها متحدالشکل نشدند بلکه در گوشه ای به حال خود رها گشتند!
در سال های دور، داستان ها و حکایت هایی از «کفن دزدی» گفته می شد، اما حالا گویا نوع آن تغییر یافته و حرف از سرقت صندوق های قبرستان شنیده می شود که پدیدۀ نسبتا تازه ای به شمار می رود.
به هر حال، در شرایط اقتصادی و اجتماعی کنونی، ارزش ریالی یک صندوق آهنی یا آلومینیومی با محتویات داخل آن، می تواند ذهن هر انسانی را وسوسه و دل هر سارقی را برباید!
در کنار اینها و در لابلای اخباری که به صورت روزانه و هفتگی از سوی فرمانده نیروی انتظامی شهرستان منتشر می شود، انواع مختلفی نیز از سرقت احشام، وسایل خودروها و منازل نیمه ساز دیده می شود. دادستان کاشان هم در هفته قوه قضائیه اعلام کرده بود جرم سرقت (با 1124 مورد) جزء بیشترین پرونده های قضایی در سه ماهۀ اول امسال می باشد.
خلاصه بد نیست، بپرسیم: وظیفه حفاظت و نظارت بر آرامستان ها با کیست؟! نقش نهادهای عمومی (مثل شورای شهر، شهرداری و به ویژه سازمان آرامستان ها) در مدیریت اینگونه اماکن چیست؟! متولیان مربوطه، در مقابل وجهی که به عنوان عوارض از خانواده متوفی می گیرند، چه خدماتی را ارائه می کنند؟!

علی جاویدپناه
توسط: علی جاویدپناه 1399/10/09
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان