سایه شوم بحران اقتصادی بر بنیان خانواده؛ کاهش چشمگیر ازدواج جوانان و افزایش طلاق

سایه شوم بحران اقتصادی بر بنیان خانواده؛ کاهش چشمگیر ازدواج جوانان و افزایش طلاق

در روزهای کنونی وضعیت ازدواج جوانان متأثر از اقتصاد بحران زده در وضعیت فوق قرمز قرار گرفته و آمارها نیز گویای کاهش40 درصدی ازدواج در بین جوانان می باشد. بیکاری، توزیع ناعادلانه ثروت، تشکیل زندگی و حتی پایداری رابطه زوجین را با چالش مواجه کرده است. با این وضعیت اقتصادی و فرهنگی، شماتت جوانان برای گریز از ازدواج قابل پذیرش نیست. 
چرا که جوانان مشکلات ریز و درشت فراوانی مقابل خود می بینند که همگی نتیجه نادیده گرفتن ازدواج و بهزیستی خانواده توسط مسئولین می باشد.  یکی از مشکلات پیش روی زوجین، تهیه جهیزیه و امکانات رفاهی منزل می باشد که در شرایط کنونی تحت تاثیر بحران اقتصادی افزایش قیمت شدیدی داشته است.  
خرید جهیزیه از مهم‌ترین دغدغه‌ والدین و زوج‌های جوان به شمار می رود. 
خریدی که بر عهده دو طرف بوده و این روزها بار مالی زیادی را به خانواده ها تحمیل می کند.  
جهیزیه شامل برخی امکانات رفاهی، هدیه ایست در حد وسع و توان خانواده زوجین که برای شروع زندگی جدید به آنها اهداء می شود. 
اما با این سطح تورم گرچه خرید جهیزیه غیر ممکن نیست، ولی بسیار سخت شده است. چرا که قدرت خرید والدین در ایام کنونی نسبت به سال های گذشته بسیار پائین آمده است.  
به طور مثال، یک خانواده کارگری که با حداقل حقوق یک میلیون تومانی در سال 95 باید 7 میلیون تومان برای خرید یخچال ساید خارجی و یا مونتاژ داخل هزینه می کرد در سال 99 با حداقل حقوق 3میلیون تومان مجبور می باشد بیش از 35 میلیون تومان برای خرید همان مدل هزینه کند. 
یا برای خرید ماشین لباس شوی اتوماتیک با قیمت 2 و نیم میلیون تومانی سال 95 چیزی حدود 15 میلیون تومان در سال 99 نیاز دارد. 
وام 50 میلیون تومانی ازدواج نیز تنها جوابگوی قیمت 2 قلم از جهیزیه می باشد و مابقی را باید خانواده ها خود به دوش بکشند. 
این میزان از فشار اقتصادی حتی پای برخی از والدین را می لرزاند و آنها را مجبور می کند، یا به زندگی مجردی فرزندشان در کنار خانواده رضایت داده و یا به ازدواج دختر خردسال خود با افراد مسن ولی ثروتمند تن دهند. 
از طرفی خانم هایی هستند که در رؤیای رفاه و زندگی بهتر از همسر خود متارکه کرده و با پیرمرد پولدار ازدواج می کنند تا شاید به آرزوهای خود برسند. 
در ادامه با نگاهی به جدول ذیل می توان به نسبت تغییرات به وجود آمده در حقوق کارگران و بهای یک جهیزیه متوسط پی برد و آنکه طی سال های مختلف برای تهیه جهیزیه چند ماه حقوق یک کارگر آن هم بدون محاسبه دیگر مخارج منزل لازم می باشد. 
به طور مثال، در سال 1394 یک کارگر ساده باید برای تهیه جهیزیه حدود 31 ماه حقوق کامل خود را صرف خرید جهیزیه کند که در سال 99 شامل 53 ماه حقوق می شود.


 

مهدی وطن خواه برزکی
توسط: مهدی وطن خواه برزکی 1399/09/08
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان