وضعیت کرونا به روایت دانشگاه علوم پزشکی کاشان

وضعیت کرونا به روایت دانشگاه علوم پزشکی کاشان

در نشست خبری که روز سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹ در سالن دکتر قریب دانشگاه علوم پزشکی کاشان برگزار گردید، سیدعلیرضا مروجی رئیس این نهاد به همراه تنی چند از معاون های خود، در مورد تازه ترین اقدامات بیمارستان های این شهر برای مبارزه با کرونا نکات مهمی را ایراد نمودند که اهمّ آن به شرح ذیل می باشد:
۱۰ درصد ظرفیت بقیه بیمارستان‌ها به کوید ۱۹ اختصاص می یابد 
محمد حاجی جعفری (معاونت درمان) گفت:
* یک بحث مهم این است که نباید همه ظرفیت یک بیمارستان را برای کووید اختصاص دهیم. بیماران قلبی و دیابتی و... هم هستند که نباید مغفول بمانند که در این راستا تصمیماتی اتخاذ گردیده تا حداقل ۱۰ درصد از ظرفیت بقیه بیمارستان‌ها نیز به کووید اختصاص یابد.
* درست است که بیمارستان های بهشتی و سیدالشهدا معین هستند، ولی نباید همه تخت های این دو بیمارستان را پر کنیم. چنانچه اگر مریض آمد جا نباشد.
* الان بخش اطفال به نقوی منتقل خواهد شد. ما هم زمان با درمان دغدغه آموزش را هم داریم.
* یک تانکر اکسیژن و یک دستگاه اکسیژن ساز به ظرفیت بیمارستان اضافه می شود
* ۱۵ تخت ویژه به ظرفیت فعلی آی‌سی‌یو بهشتی اضافه شود. 
یک بیمارستان تازه تاسیس به نام ثامن در نظر گرفته شده که اگر بیماران کووید زیاد شود از این بیمارستان استفاده خواهد شد.
واکسن آنفولانزا تنها برای افراد در معرض خطر
مهدی دلاوری (معاونت بخش عفونی) در مورد مقدار و نحوه توزیع و تزریق واکسن آنفولانزا گفت:
* از  این واکسن تاکنون ۶۵۵۹ دز تحویل شده است. از این مقدار ۲۰۲۴ دز تزریق گردیده است. این مقدار واکسن برای ۷۱۰ نفر از پرسنل بیمارستان ها و ۱۱۵۱ نفر زنان باردار و ۱۴۸ نفر بیماران خاص، مصرف گردیده است.
* تنها نیمی از مردم پروتکل ها را رعایت می کنند
* مدارس ۷۸ و نیم درصد، مغازه ها ۶۰ درصد، کسبه 58 درصد، ادارات 78 درصد و در نهایت اینکه کل مردم ۵۵ درصد رعایت و متاسفانه ۴۵ درصد پروتکل های بهداشتی را  رعایت نمی‌کنند.
طیف سنی مبتلا به کرونا از  60  تا 80 سال به  18 تا 39 سال رسیده است
سیدعلیرضا مروجی (رئیس دانشگاه علوم پزشکی) گفت:
* در این بحران کرونا دو دستگاه سی تی اسکن به مجموعه درمان اضافه شد. بکی در نقوی با کیفیت عالی و دقیق و دومی در امام حسن آران و بیدگل هست. این دستگاه ها قادر است که ظرفیت تشخیص خصوصاً کرونا را در منطقه بالا ببرد همچنین سی تی دوم هم برای بیمارستان بهشتی از طرف بانک جهانی در حال دریافت است. برای  این دستگاه جانمایی فضا هم صورت گرفته است. همچنین برای بیمارستان ثامن آران و بیدگل هم آقای دکتر پل قول سی تی اسکن دیگری را داده‌اند که زیرساخت آن در حال احداث است تا یکی دو ماه آینده دریافت خواهد شد
* اتفاق مهم دیگر از سرگیری احداث بیمارستان بقیه اله است که قبلاً  با برنامه ۲۸۰ تخت بوده و اکنون با توافق سازمان برنامه و بودجه تا آبان ماه امسال با 350 تخت به تصویب می رسد. 
* مراکز منتخب ۱۶ ساعته از عواملی هستند که در خدمت مردم می‌باشند. اشخاص به محض مشاهده علائم کرونا می‌توانند به اولین و نزدیکترین پزشک در این مراکز مراجعه کنند و مشاوره بگیرند. به این مراکز ۱۶ ساعته ۲ مرکز نیز اضافه گردیده است.
* آمار و ارقام اخیر کرونا در کاشان، طیف سنی از  60  تا 80 سال به  18 تا 39 سال رسیده است. 
* تعدا فوتی ها از اول مهر تاکنون 26 مورد بوده است. حال آنکه این تعداد در تیرماه 8 مورد و در شهریور 31 مورد بوده. یعنی در نیمه مهر به اندازه تمام شهریور فوتی کرونا داشته ایم و این یعنی اینکه شدت بیماری افزایش داشته است. 
اقدامات علوم پزشکی کاشان برای حفظ سلامت مادران باردار در بحران کرونا
افسانه همتی (مسئول مامایی بیمارستان بهشتی) گفت:
* مادران باردار جزو آسیب پذیرترین اقشار جامعه نسبت به کرونا بوده و هستند. با شروع و شیوع کرونا سیاست و برنامه های ویژه ای را طرح ریزی نمودیم که مادران باردار را در سطح منطقه رصد کنیم و سلامت آن ها و نوزادشان را تا مرحله تولد ارتقا دهیم.
* از 77 خانم باردار مبتلا به کرونا هیچگونه مرگ و میر  نداشتیم.
* از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۷۷ مادر مبتلا به کووید تحت مراقبت ما قرار گرفته است. از این تعداد ۵۵ نفر در زمان باردار بستری شده‌اند. ۱۷ نفر نیز بعد از زایمان بستری و تحت مراقبت قرار گرفته‌اند. پنج نفر از آنان برای زایمان بستری شدند. از این ۷۷ مادر مبتلا ۷ نفرشان وارد آی‌سی‌یو شدند و  ۵ نفرشان «انتوره» شدند. ما برای این ۵ نفر به طور مرتب و به صورت ۲۴ ساعته از همه پزشکان خوب نظر می‌گرفتیم تا سرانجام چهار نفرشان باحال خوب بیمارستان را ترک کردند و ما الان یک مادر دیگر داریم که همه برای بقای حیاتش در تکاپو هستند.
 

مردم سیلک
توسط: مردم سیلک 1399/08/05
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان