بیجک، سندی معتبر در کسب و کار بازار قدیم

بیجک، سندی معتبر در کسب و کار بازار قدیم

روزگاری نه چندان دور شعر بافی از معدود حرفه های صنعتی کاشان بود. این حرفه مردانه، شغل بیشتر مردم بود و بسیار پرزحمت و کم درآمد. اما امروز بعد از گذشت 70 یا 80 سال، روز به روز به هنرمندانه بودن آن پی می برند. بافته های آنها قطعات کوچک و بزرگ از دستمال گرفته تا پارچه های بزرگ (چادرشب)بود. 
بیشتر شال و دستمال های بزرگ زنانه و مردانه در کردستان و کرمانشاه استفاه می شد. جنس بافته ها از ابریشم و بعدا برای ارزانتر بودن، ابریشم مصنوعی وارداتی از شرق آسیا بود که به آن فانتزی یا به اصطلاح محلی فنتازی می گفتند. 
کارگران این صنعت، صاحب محل کار و دستگاه بافندگی از جنس چوب بودند. کار تولید شده را در بازار بزرگ کاشان به تجار ویژه این کسب و کار برای فروش ارائه می کردند. 
در مواردی نقدینگی و سرمایه در گردش تاجر کافی نبود و به اجبار  با مدت چند ماه وجه آن پرداخت می شد. و هر دو با انجام معاملات توافق می کردند. 
لذا تاجر یک نوشته مبنی بر مبلغ و زمان  پرداخت دین با امضا و مهر برنجی یا نگین انگشتری می نوشت و به دست کارگر شعربافی می داد. به این کاغد کوچک بیجک می گفتند و تا حدودی مثل چک معتبر وعده دار امروزی بود. میزان اعتبار آن به صادر کننده بستگی داشت. دارنده می توانست در بازار با آن خرید کند و به جای وجه نقد از آن استفاده کند. گیرنده نهایی بیجک می توانست سر موعد به حجره تاجر رفته و آن را نقد کند. گاهی اتفاق می افتاد این کاغد ساده و کوچک بارها بین افراد بازار بعنوان وجه المعامله، دست بدست گشته تا در نهایت نقد می شد.  اعتبار این سند به امضا و اسم و رسم تاجر بستگی داشت و قاعدتا هر جوان از راه رسیده و حتی پولدار، بیجکش در بازار معتبر نبود. 
در مواردی که دارنده بیجک پول نقد و فوری لازم داشت می توانست آن را با کسری کم از مبلغ، آن را بفروشد و نقدش کند. وصول یاعدم وصول، دیگر ربطی به فروشنده نداشت! 
کار و تولید خودمانی و بدون نیاز به بانک و بیمه و...بود. تقریبا مناسبات بر اساس شناخت همدیگر  و رابطه های نزدیک بود که اعتماد، ستون و پایه هر چیز بود.  البته مبلغ بیجک ها تا آنجا که به خاطر دارم نسبتا کم بود و هر مرحله تسویه می شد و از بالا رفتن و انباشتن دیون مانع می شد و هر کس  جایگاه و اعتبار خودش را می دانست. 
در مواردی که برای تاجر مساله ای  پیش می آمد و بقول معروف باقی کار میشد همردیف های او مانع سقوط اش می شدند و سر و کارش به عدلیه و زندان نمی افتاد.
پیوند کرمانشاه و کاشان از طریق شعر بافی
اگر گذرتان به شهرکرمانشاه افتاده باشد با گشت و گذاری در شهر ملاحظه خواهید نمود که کسبه و بیشتر مردم آن شهر به محض اینکه پی به کاشانی بودن شما می برند می پرسند کجای کاشان یا سراغ بعضی از همشهریان را خواهند گرفت. حقیقت این است که این دو شهر از دیرباز پیوندهای دیرینه‌ای با یکدیگر داشته و دارند. با تشکیل اولین خطوط اتوبوسرانی، هر هفته یکی دو سرویس از کاشان به کرمانشاه یا بالعکس برقرار بود و گاراژی به نام نادری در نزدیکی بازار به این کار اختصاص داشت. فصل مشترک همه این آشنایی ها به دو عامل بازمی گردد اول سفرهای زیارتی پی‌درپی کاشانیها به عتبات از طریق مرز خسروی و شلمچه که اسکان در کرمانشاه از پیامدهای اجباری آن بود. دوم ارسال بافته‌های شعربافی برای سرپیچه و لچک برای مردان و زنان آن دیار این آیتم دوم موضوع مورد بحث ماست. بدون شک مناسبات تجاری، رابطه و آشنایی های دیگری را نیز به دنبال خود دارد. کارگران ساختمانی و فصلی زیادی را هنوز هم می‌بینیم که به لهجۀ کُردی کرمانشاهی صحبت می‌کنند. مقاطعه کاران و کارگران آسفالت و قیرگونی کار و امروزه عایق کاران سطوح بام و استخرها همه از کرمانشاهی های مقیم کاشان هستند. ماحصل این آشنایی ها ازدواج و پیوندهای خانوادگی محکم و استواری را شکل می‌دهد که نسل های دو رگه کاشانی-کرمانشاهی را به وجود آورده است. گاهی نیز اختلاط دو عامل اولیه، یعنی سفر به کشور عراق و کسب و کار، سبب ساز این پیوند‌ها بوده است.
همه اینها گفته شد تا اثرگذاری و نقش تولید و صنعت محلی در روابط اقوام گوناگون را بدانیم. اگر به این امور در سیطره وسیع تر بنگریم حتی پیوند و روابط فرهنگی ملل مختلف از کشورهایی هرچند دور می‌تواند تحت الشعاع تولید و کسب و کار قرار گیرد. هرچند این کشورها از یکدیگر دور و دارای ادیان و فرهنگ های مختلف و حتی متضاد باشند. همه اینها می‌توانند شالوده صلح و دوستی ملت ها باشند./ عیدون باد.

مسعود قرائتی
توسط: مسعود قرائتی 1399/08/05
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان