فقط مسئولان مماشات گر بخوانند ..

فقط مسئولان مماشات گر بخوانند ..

روزی که مسئولان مماشات گر کاشان در برابر برگزاری خودسرانه ی دعای عرفه در یک پارک کوتاه آمدند و خودشان را به آن کوچه معروف! زدند، موج سوم کرونا در حال یورش آوردن بود. 
در همان روزها، مدیریت دارالسلام گلابچی اعلام کرد دعای عرفه سنتی در این مجموعه برگزار نمی شود اما گویا مسئولان مماشات گر کاشان نمی دانستند که در عصر شتاب انتقال داده های خبری، آن  برگزاری خودسرانه و این اعلام ممنوعیت به سمع و نظر افکار عمومی می رسد و همگان نوع مدیریت مسئولان شهر در برابر کرونا را به قضاوت خواهند نشست.
اگر بخواهیم به حقیقت گسترش وحشتناک موج سوم کرونا در کاشان رجوع کنیم، باید گفت همان طور که برخی از فعالان رسانه ی محلی در روزهای گذشته نوشتند، مردم در این یکی دو هفته یا یک ماه اخیر به مسئولان شهر خود تأسی کردند و کرونا را سبک شمردند.
در یکی دو ماه اخیر بازدیدهای باشکوه از پروژه ها شهری، دیدارها و عقد اخوت های پی در پی مسئولان شهر و مدیران برخی مجموعه ها با یک مقام جدیدالورود محترم، یادواره ها و آیین های مختلف مذهبی و حماسی و .. همه‌گی در حالی در گوشه و کنار شهر برگزار شد و می شود که افراد حاضر در این مجالسات بعضا تنگاتنگ هم بودند و هستند و لذا همان طور که بر همه واضح و مبرهن است مرگ دست خداست!
آری، برگزاری مراسم سوگواری تاسوعا و عاشورا در فضای باز و رعایت فاصله بین حضار، با کمترین زمان برگزاری و استفاده بدون قید و شرط همه از ماسک و .. بلااشکال بود اما چقدر از این قوانین در این آیین ها رعایت شد؟ بله؛ اشتباه یکی دو نفر را نباید به پای همه نوشت اما آیا کرونا موضوع کوچکی است؟ 
مماشات گران شهر چرا در برابر عزاداری مخفیانه، غیرقانونی و غیرعقلانی عده ای در یک سوله سکوت کردند؟ چرا کنترلی بر این عده که از حواریون خود می خواهند بدون ماسک در این آیین سوگ و مویه حاضر شوند! نیست؟ آری، خودشان و آن جمع شاید مبتلا شوند اما آیا حضور و ترددشان در جامعه بدون هزینه است؟ اگر سال ها پیش بسته شدن یکی از اماکن  مورو وثوق آنان در این شهر که تجمع این عده در آن برای نظام هزینه سیاسی- مذهبی داشت، عملی شد، چرا رفتارهای امروز آنان در موسم کرونا بدون هزینه و برخورد نباشد؟
اگر در ایام اعمال دستوری محدودیت‌های کرونایی، عده ای به بهانه سالروز شهادت شمسی حضرت سلطانعلی ابن محمدباقر، دسته راه پیمایی راه می اندازند و رهسپار اردهال می شوند، آیا پشتوانه ی آنان از این اقدام مماشات مسئولان در برابر آن عزاداری سوله ای نیست؟!
داستان مسافرتهای بی محابا به سمت شمال در ایام تعطیلات تاسوعا و عاشورا هم خود معضل دیگری بود که عدم کنترل آن را باید به پای مسئولان نوشت. موضوعی که به چالش و اختلافی بزرگ بین مذهبیون جامعه و طیف دیگری از مردم تبدیل شد که هنوز هم البته ادامه دارد.
نگارنده وقتی حکایت دستورات و محدودیت‌های کرونایی مسئولان که مخاطبش مردم هستند را می شنود و می بیند اما برقراری بازار بازدیدهای باشکوه از پروژه ها شهری، دیدارها و عقد اخوت های پی در پی مسئولان شهر و مدیران برخی مجموعه ها با یک مقام جدیدالورود محترم، یادواره ها و آیین های مختلف مذهبی و حماسی و .. را نیز رؤیت می کند، بی اختیار یاد آن حکایت در ذهنش تداعی می شود. حکایت آن خطیبی که بر بالای منبر از جداکردن قسمت ناپاک فرش می گفت اما فردا روز و پس از اجرای همان توصیه و سفارش توسط همسرش، برآشفت و آن را فقط مختص مردم دانست!
 

مهدی سلطانی راد
توسط: مهدی سلطانی راد 1399/08/05
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان